Władimir Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

Władimir Putin, Pokojowa Nagroda Nobla, Donald Trump, Rosja, USA, Szwecja

Prezydent Rosji Władimir Putin, źródło: Flickr/World Economic Forum (CC BY-NC-SA 2.0)

Rosyjski prezydent został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. Kandydaturę miał wysunąć pisarz Siergiej Komkow. To nie pierwszy raz, gdy Putin zostaje kandydatem do tej nagrody.

 

Zgłoszenie kandydatury Władimira Putina zostało przesłane Norweskiemu Komitetowi Noblowskiego 10 września. Według państwowej agencji TASS miał tego dokonać rosyjski pisarz Siergiej Komkow. Uzasadnienie nominacji nie jest znane opinii publicznej.

Kreml: To nie my nominowaliśmy Putina

Do wysunięcia kandydatury Putina bez większych emocji odniósł się prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow. „Jeśli Nobel zostanie przyznany Władimirowi Putinowi to wspaniale, ale jeśli nie, to żaden dla nas problem”, stwierdził. Zapewnił także, że to nie Kreml odpowiada za zgłoszenie kandydata.

„Wszyscy wiemy o tym, że do nagrody zgłaszane są różne osoby. Są to inicjatywy tych, którzy dokonują zgłoszenia. W tym przypadku mówimy o pisarzu”, ujawnił Pieskow.

Kto może zgłosić kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla?

Kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą nominować m.in. parlamentarzyści, członkowie rządów, członkowie sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z poprzednich lat czy obecni i byli członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Kandydatury mogą być nadsyłane od września roku poprzedniego do 1 lutego roku, w którym następuje jej wręczenie.

Oficjalne listy nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla objęte są klauzulą tajności przez okres 50 lat. Zabrania ona nawet informowania samych kandydatów o tym, że ich nazwiska znajdują się na liście.

Chiny: Coraz więcej obozów pracy dla Ujgurów. Jest ich już ponad 380

Ujgurzy wciąż są prześladowani i poddawani procesowi wynarodowienia.

Nominacja Putina w 2014 r.

Z uwagi na tajny charakter list nominowanych trudno jest dokładnie stwierdzić, ile razy w przeszłości Władimir Putin został nominowany do Pokojowego Nobla.

Głośna była jednak nominacja dokonana w 2014 r., niedługo po wprowadzeniu wojsk na Krym i przed aneksją przez Rosję Półwyspu, uznana przez większość świata zachodniego za bezprawną. Putin miał wtedy otrzymać nagrodę za odwodzenie USA od przeprowadzenia interwencji zbrojnej w Syrii.

Komitet Noblowski podkreślił wówczas, że nie ma wpływu na to, kto zostaje oficjalnym kandydatem do nagrody.

Wybory regionalne we Włoszech: Prawica nie "wzięła wszystkiego"

Wbrew czarnym przepowiedniom włoska lewica nie straciła „czerwonej” Toskanii, w której rządzi od II wojny światowej.

Trump również nominowany do Nobla

W tym miesiącu poinformowano również o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla innego z przywódców światowych supermocarstw, Donalda Trumpa. Jego kandydaturę wysunął norweski parlamentarzysta Christian Tybring-Gjedde.

Zdaniem Norwega prezydent USA zasługuje na tę prestiżową nagrodę ze względu na wysiłki Waszyngtonu na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Poseł zwrócił w tym kontekście szczególną uwagę na porozumienie, które pod egidą Waszyngtonu osiągnęły w sierpniu Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie i które według niego „może otworzyć drogę do trwałego pokoju między Izraelem i państwami arabskimi”.

„Myślę, że (Donald Trump – red.) zrobił więcej na rzecz pokoju między narodami niż większość spośród pozostałych dotychczas nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla”, stwierdził deputowany.

Niemcy: Prawicowy ekstremizm w policji niedoszacowany?

Niemcy skrupulatnie badają rozszerzanie się prawicowego ekstremizmu w policji i służbach specjalnych.

Wartość Nagrody Nobla wzrośnie

W czwartek (24 września) Fundacja Noblowska poinformowała o zwiększeniu o 1 mln koron całkowitej wartości pieniężnej Nagrody Nobla. Każdy z tegorocznych laureatów otrzyma zatem aż 10 mln koron (ok. 950 tys. euro).

Podniesienie sumy nagrody uzasadniono chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla i potrzebą „podążania za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie”. Od początku 2012 r. kapitał Fundacji Noblowskiej zwiększył się z niecałych 3 mld do 4,6 mld koron.

W 2011 r. w związku z globalnym kryzysem finansowym podjęto decyzję o obniżeniu wartości nagrody z 10 mln do 8 mln koron. Sześć lat później zwiększono tę sumę do 9 mln.

W tym roku pierwszego z laureatów Nagrody Nobla poznamy 5 października. Z powodu pandemii odbywający się 10 grudnia bankiet noblowski będzie jednak znacznie skromniejszy, niż zazwyczaj. Planuje się wydarzenia z udziałem maksymalnie tysiąca osób oraz kontakt z laureatami przez łącze internetowe.