PSL tworzy Koalicję Polską

Władysław Kosiniak Kamysz, fot. nowePSL [Twitter]

Władysław Kosiniak Kamysz, fot. nowePSL [Twitter]

W jesiennych wyborach parlamentarnych Polskie Stronnictwo Ludowe wystartuje samodzielnie lub we własnym bloku pod nazwą Koalicja Polska – poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po obradach Rady Nadzorczej partii.

 

W trakcie obrad obecnego lidera ludowców gwałtownie zaatakował były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak, a nagranie swojego wystąpienia udostępnił w mediach społecznościowych.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego sprzed 10 dni PSL startowało w Koalicji Europejskiej (wspólnie z PO, Nowoczesną, SLD i Zielonymi), która przegrała z PiS.

Wybory do PE w Polsce – oficjalne wyniki

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego zostawiając daleko w tyle Koalicję Europejską zajmującą drugie miejsce, a do unijnego zgromadzenia wchodzi jeszcze tylko Wiosna. Frekwencja w tych wyborach była w Polsce rekordowa i wyniosła 45,68 proc.

Lider ludowców: Dwa bloki to większa szansa na wyborczy sukces

Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśniał w sobotę (1 czerwca), że aż tak szeroka opozycja w jednym bloku od prawa do lewa jest „trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy”. Wobec tego jego partia przedstawia propozycję uzupełnienia istniejącego bloku “bardziej lewicowo-liberalnego” tym PSL-owskim, “bardziej centrowo-chadeckim”. “W takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy” – ocenił lider PSL.

“Do 20 czerwca przygotujemy wstępne listy. Bierzemy się do pracy w terenie. Będziemy na spotkaniach od największych miast do wsi” – zapowiedział na twitterze Kosiniak-Kamysz. Po sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej PSL zastrzegł jednak że pomysł budowy nowego bloku będzie konsultowany we wszystkich strukturach partii w całym kraju, a ostateczna decyzja zapadnie jeszcze w tym miesiąca, na kolejnej Radzie Naczelnej.

Propozycje programowe centrowego bloku  ludowców

“Będziemy chcieli budować wspólną listę do Senatu, tak jak budujemy blok, który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie wyborcy centrowego, blok centrowy, tak zwaną Koalicję Polską – taką nazwę przyjęliśmy w uchwale dzisiejszej Rady Naczelnej” – przekazał lider PSL. Wśród propozycji programowych tego bloku wymienił bezpłatne leki, 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara dla aktywnych rolników i „zerowy VAT” dla produktów zdrowej żywności.

Czy Polska efektywnie wydaje unijne środki na rolnictwo?

Wspólna Polityka Rolna (WPR) to najstarsza z polityk unijnych. U ekonomistów budzi chyba jednak najwięcej kontrowersji. Z jednej strony pojawia się bowiem wiele wątpliwości co do efektywności wydawania funduszy w ramach WPR. Z drugiej zaś należy pamiętać, że rolnictwo wytwarza wiele …

“Po pierwsze bezpłatne i darmowe leki, w tym szczepienia. To jest wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia” – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Wymienił także wprowadzenie emerytury bez podatku, co – jak powiedział – jest rozwiązaniem bardziej popieranym, niż trzynasta emerytura. Zadeklarował również 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara dla aktywnych rolników oraz „zerowy VAT” dla produktów zdrowej żywności. “Taki wniosek zgłosimy już w tym sejmie” – zapowiedział prezes PSL.

Przedstawił ponadto postulat wprowadzenia „bezpiecznego Internetu” i obniżki PIT-u do 10 procent dla samozatrudnionych. “To jest niezwykle potrzebne przy rosnących składkach na ZUS” – zauważył. Kosiniak-Kamysz przedstawił też propozycję uzupełnienia programu „500 plus”. “Chcemy, żeby było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18 rok życia. Do końca studiów `500 plus` powinno być dostępne. To jest bardzo ważne, żeby premiować talenty” – podkreślił lider ludowców.

PSL chce wpisać członkostwo w UE do konstytucji

Polskie Stronnictwo Ludowe, które przedstawiło w sobotę swoich kandydatów w wyborach do PE, zapowiedziało złożenie projektu ustawy umożliwiającej wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji. Ludowcy startują do unijnego zgromadzenia w ramach Koalicji Europejskiej.

Oferta nie dla PiS

“Musi być wspólnota idei i wartości” – podkreślił lider ludowców na konferencji prasowej i ocenił, że zabrakło tego w wyborach do PE. “Jesteśmy partią ludową, narodową i powszechną. Jesteśmy wierni ideałom i tradycji chrześcijańskiej. I nie damy sobie podciąć tych skrzydeł. Każdego, kto wyznaje podobne wartości, zapraszamy do współpracy” – zadeklarował.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jego partia przedstawia tę ofertę wszystkim tym, którzy podzielają wartości ludowców. “Wydaje mi się, że to nie są tylko partie polityczne, ale to są przede wszystkim nasi rodacy, którzy takiej oferty wielokrotnie w spotkaniach oczekiwali” – powiedział po sobotnim posiedzeniu Rady Nadzorczej.

“Jest też duże środowisko bezpartyjnych samorządowców, którzy wystartowali w wyborach do sejmiku i osiągnęli przyzwoity, bardzo dobry wynik (…) Więc to jest środowisko samorządowców, z którymi byśmy bardzo chcieli, jeżeli popierają te wartości, współpracować” – podkreślił prezes PSL. Zastrzegł jednak, że do zapowiedzianej koalicji na pewno nie zaprasza rządzących. “To chyba oczywiste, bo nie podzielają tych idei, które przedstawiłem” – wyjaśnił.

Hasło wyborcze Koalicji Europejskiej: "Przyszłość Polski. Wielki Wybór"

Koalicja Europejska podpisała wczoraj deklarację programową i ogłosiła swoje hasło wyborcze: „Przyszłość Polski. Wielki Wybór”. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podkreślali, że ich celem jest silna Polska w silnej, zjednoczonej i solidarnej UE.

Pawlak kontra Kosiniak-Kamysz

Podczas sobotniej Rady Naczelnej PSL były prezes PSL i były premier Waldemar Pawlak gwałtownie zaatakował obecne władze ludowców, zwłaszcza prezesa partii. Odnosząc się do apelu o to, żeby „stanął obok Władysława Kosiniaka-Kamysza” powiedział, że stawia mu “prosty warunek”, bo nie chce „brudnego budowania bloku wokół PSL”.

“Albo robimy PSL Koalicja Polska i mamy siłę, odwagę stanąć na własnych nogach i samodzielnie podjąć tą próbę i iść podmiotowo, albo – jeśli mamy prosić Platformę, żeby oni już nie byli tacy oszuści, żeby nie mówili tych brzydkich rzeczy w czasie kampanii – ja na to się nie piszę, sorry” – oświadczył.

Wystąpienie Pawlaka w mediach społecznościowych

Nagranie swojego wystąpienia Waldemar Pawlak zamieścił w mediach społecznościowych. “Na Radzie Naczelnej zaproponowałem realizację projektu `PSL – KOALICJA POLSKA` samodzielnego i podmiotowego udziału PSL w wyborach do Sejmu z programem skierowanym do aktywnych Polaków. Niektórzy w PSL przestraszyli się samodzielności. Warto zatem przypomnieć moje słowa: „Wielcy wydają się wam wielcy bo klęczycie – WSTAŃCIE!” (1995 r. Kongres PSL) Zapraszam do zapoznania się z wystąpieniem, poproszę o uwagi, propozycje, sugestie….” – napisał na facebooku były prezes PSL.

Ludowcom grozi rozłam?

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak sprostował wczoraj (2 maja) słowa byłego premiera i prezesa ludowców podkreślając, że  Koalicja Polska została wymyślona 4 lutego i zaprezentowana jako inicjatywa po raz pierwszy przez prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i byłego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu – dodał rzecznik PSL”.

Komentując sytuację w PSL po sobotniej Radzie Naczelnej wyraził także zaniepokojenie czy opublikowane nagranie nie zaszkodzi najbardziej Pawlakowi. “I tu z troską patrzymy na to, bo nie chcielibyśmy, żeby jemu zaszkodziło, a pomogło na przykład PiS-owi” – powiedział rzecznik PSL. Po stronie Pawlaka opowiedzieli się już jednak niektórzy członkowie PSL, m.in. Eugeniusz Kłopotek i Marek Sawicki. Wśród jego krytyków są natomiast: wybrany w zeszłą niedzielę do PE Adam Jarubas i obecny wiceszef partii Dariusz Klimczak, który zarzucał Pawlakowi bezczynność w kampanii.

Premier Morawiecki: Nowa ustawa na pomoc rolnikom

Pomoc dla rolników dzięki nowej ustawie dotyczącej sklepów wielkopowierzchniowych obiecał premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył także, że wspólna polityka rolna UE jest jednym z kluczowych instrumentów polskiej polityki gospodarczej i zapowiedział jej dalszą realizację.