Przymiarki do list Koalicji Europejskiej na wybory do PE

Koalicja Europejska plakat wyborczy, źródło twitter keuropejska

Koalicja Europejska plakat wyborczy, źródło twitter keuropejska

Na listach kandydatów Koalicji Europejskiej w wyborach do PE siedem “jedynek” ma otrzymać PO-KO, a po trzy SLD i PSL-UED. Pozostałe ugrupowania wchodzące w skład tej koalicji nie dostaną w ogóle pierwszych miejsc dla swoich członków. Swoje listy układa także nowa koalicja – Lewica Razem.

 

Według PAP, która te informacje przekazała powołując się źródła w poszczególnych partiach, choć prace nad listami wyborczymi Koalicji Europejskiej wciąż trwają, to mniej lub bardziej oficjalnie przedstawiane są konkretne kandydatury.

Wielka Koalicja Europejska w Polsce

Liderzy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, PSL-UED, .Nowoczesnej, SLD i Partii Zieloni podpisali wczoraj deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. Mają wspólnie – również z Partią Teraz! – wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami z pierwszych miejsc na listach Koalicji Europejskiej ma wystartować trzech polityków wywodzących się z Sojuszu:  byli premierzy – Włodzimierz Cimoszewicz w okręgu warszawskim, a Marek Belka – w łódzkim. Ponadto “jedynką” w zachodniopomorskim i lubuskim ma być były minister transportu i gospodarki morskiej (1997–2004), wieloletni poseł na Sejm i europoseł Bogusław Liberadzki.

Na dalsze miejsca mogą trafić ponadto m.in.: trzeci były premier Leszek Miller, były wiceszef MON, wieloletni poseł na Sejm i europoseł Janusz Zemke, była posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (wdowa po polityku Sojuszu i szefie MON Jerzym Szmajdzińskim), wiceszefowie SLD – Marek Balt i Andrzej Szejna oraz radny lubelskiego sejmiku Riad Haidar.

Negocjacje ws. ostatecznego kształtu koalicyjnych list SLD do PE powinny zakończyć się na początku marca.

Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska

Według szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna czas na zgłaszanie kandydatów tej partii kończy się 10 marca, a Rada Krajowa PO ma zatwierdzić listy wyborcze w sobotę 16 lub 23 marca. Nieoficjalnie mówi się jednak m.in. o kandydaturze byłej premier i minister zdrowia Ewie Kopacz na drugim miejscu listy w stolicy i o szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej, która miałaby być “jedynką” na Dolnym Śląsku.

Ponadto w województwie śląskim “jedynką” miałby być były premier i były szef PE, europoseł Jerzy Buzek, a na Pomorzu były minister przekształceń własnościowych i były komisarz UE ds. budżetu, europoseł Janusz Lewandowski. W tym samym okręgu z drugiego miejsca miałaby natomiast startować wdowa po prezydencie Gdańska Pawle AdamowiczuMagdalena Adamowicz, a tamtejsza listę miałby zamykać syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy, europoseł Jarosław Wałęsa.

Koalicja Europejska w Polsce coraz silniejsza

Do prounijnej Koalicji Europejskiej dołączyły w czasie weekendu dwa ugrupowania: SLD i Zieloni. W wyborach do PE wspólnie wystąpią więc PO, SLD i Zieloni, a w tym tygodniu podobną decyzję mają formalnie podjąć również .Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.

.Nowoczesna

Z kolei w Nowoczesnej termin zgłaszania kandydatów przez regiony mija w środę 27 lutego. Każda kandydatura – zgodnie z ustaleniami ugrupowania – musi być poparta 30 podpisami członków Nowoczesnej. Władze partii planują zatwierdzić kandydatury do PE do 10 marca.

Na listach wyborczych Koalicji Europejskiej mają się znaleźć wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (z mniej więcej 5. miejsca na śląskiej liście Koalicji) i szef klubu .Nowoczesnej Paweł Pudłowski (z 6. lub ostatniego miejsca listy w Warszawie). Start w wyborach do PE rozważają ponadto posłowie: działaczka samorządowa Ewa Lieder (na Pomorzu); krytyk literacki, były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski (Dolny Śląsk i Opole) oraz politolog, sekretarz generalny tej partii Adam Szłapka (w Wielkopolsce).

Mimo, że szefowa .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wielokrotnie deklarowała, że jej partia wystawi kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych, to politycy PO uznają taki scenariusz za mało prawdopodobny. “Nie ma tyle miejsc, żeby Nowoczesna mogła zaproponować kandydatów na wszystkich listach” – cytuje  PAP swego rozmówcę z władz PO. .Nowoczesna nie dostanie żadnej “jedynki” na listach, ale jej politycy deklarują poparcie dla kandydatury szefowej organizacji pracodawców Konfederacji Lewiatan Henryki Bochniarz, która – według nieoficjalnych informacji – ma być „jedynką” w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. “Będziemy popierać Bochniarz i nie zgłosimy swojego kandydata na tę listę” – zapowiedział w rozmowie z PAP członek zarządu .Nowoczesnej.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Na listach Koalicji Europejskiej mają się znaleźć wszyscy obecni europosłowie PSL: były przewodniczący Rady Naczelnej PSL oraz były prezes tej partii, a także były wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski; wieloletni poseł i europoseł Andrzej Grzyb; samorządowiec, były wiceminister rozwoju regionalnego, wiceprezes ludowców Krzysztof Hetman oraz były wiceminister rolnictwa, poseł na Sejm i wieloletni europoseł Czesław Siekierski.

Według polityków Stronnictwa Kalinowski ma otworzyć listę koalicji na Mazowszu, Hetman ma być „jedynką” w lubelskim, natomiast inny wiceszef PSL Adam Jarubas – w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie.

Partia Zieloni

Kandydaci i kandydatki Partii Zieloni znajdą się na  wspólnych list we wszystkich okręgach wyborczych. Będą nimi: członkini Rady Krajowej tej partii, aktywistka i działaczka społeczna, kulturoznawczyni, anglistka i afrykanistka dr Miłosława Stępień w Wielkopolsce; członkini zarządu Partii Zieloni specjalizująca się w zarządzaniu i marketingu Urszula Zielińska w Warszawie;  członkini Rady Krajowej tej partii i szefowa koła we Wrocławiu, zarządzająca projektami związanymi z technologiami informacyjnymi, ekologią i nieruchomościami Julia Rokicka na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie oraz socjolożka, prezes zarządu Fundacji Strefa Zieleni i aktywistka Partii Zieloni  Ewa Sufin-Jacquemart – w Małopolsce i Świętokrzyskiem.

Teraz!

Mimo że Partia Teraz! Formalnie do Koalicji Europejskiej nie należy (jej przedstawiciele nie podpisali wspólnej deklaracji ja powołującej), to koalicja rozważa współpracę z ugrupowaniem Ryszarda Petru. Kandydatkami, które Teraz! Zamierza rekomendować to byłe posłanki .Nowoczesnej: działaczka społeczna i samorządowa Joanna Scheuring-Wielgus w województwie kujawsko-pomorskim oraz ekonomistka, menedżerka, wiceprzewodnicząca ALDE Joanna Schmidt w Wielkopolsce.

Dwie nowe partie na polskim rynku politycznym

“Teraz!” twórcy .Nowoczesnej Ryszarda Petru i nienazwana jeszcze partia, którą tworzy były poseł, a ostatnio prezydent Słupska Robert Biedroń, to dwa nowe ugrupowania, które liczą na sukces. Najpierw w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Będzie też koalicja lewicy?

Partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej doszły do porozumienia ws. wspólnego startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego pod nazwą Lewica Razem – podała PAP. „Jedynkami” na ich listach mają być m.in. Adrian Zandberg, Piotr Ikonowicz, Marcelina Zawisza i Waldemar Witkowski.

Koalicyjne przymiarki opozycji przed wyborami do PE

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na polskiej scenie politycznej tworzą się nowe, opozycyjne koalicje. Dwie z nich są proeuropejskie, kolejna jest Unii Europejskiej przeciwna, przynajmniej w jej obecnym kształcie.

Według agencji umowę koalicyjną tych trzech ugrupowań podpisano już w poniedziałek, a oficjalnie wspólny start ma zostać ogłoszony na jutrzejszej konferencji prasowej. Również jutro ma się rozpocząć zbiórka podpisów pod listami wyborczymi komitetu nowej koalicji. Na sobotę zaś planowane jest przedstawienie pierwszych elementów jej europejskiego programu.

Wśród “jedynek” list Lewicy Razem mają znaleźć się m.in.: lider RSS, były opozycjonista, współzałożyciel PPS i były poseł SLD Piotr Ikonowicz (okręg łódzki); przewodniczący UP, wcześniej członek PZPR Waldemar Witkowski (okręg poznański), członkowie zarządu Partii Razem: nauczyciel akademicki, wcześniej w UP i PPS Adrian Zandberg (okręg warszawski); działaczka społeczna, wcześniej w Partii Zieloni Marcelina Zawisza (okręg wrocławski); Maciej Konieczny (okręg śląski); socjolożka, rzeczniczka Razem Dorota Olko (okręg mazowiecki) oraz asystentka w Zakładzie Historii Kultury UMSC, b. kandydatka na prezydenta Lublina z ramienia Lubelskiego Ruchu Miejskiego Magdalena Długosz (okręg lubelski).

Unia Pracy należała do tej pory do grona organizacji blisko współpracujących z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Jeszcze w zeszłorocznych wyborach samorządowych jej przedstawiciele współtworzyli komitet SLD Lewica Razem. Wcześniej o współpracy z ugrupowaniami lewicowymi w wyborach europejskich rozmawiały też m.in. SLD i Zieloni, obie ostatecznie przyłączyły się do Koalicji Europejskiej, oraz Wiosna Roberta Biedronia, która zapowiedziała samodzielny start.

“Wiosna” na polskiej scenie politycznej

Swoją kampanię wyborczą zaczęła w tym tygodniu Wiosna – nowa partia na polskiej scenie politycznej. W jej programie znalazły się m.in. emerytura obywatelska, zmiany w programie 500 plus, zamknięcie kopalni węgla do 2035 r., a także rozdział kościoła od państwa …

Udział w rozmowach o budowie lewicowej koalicji do PE z Partią Razem, UP i RSS deklarowała też na początku roku Polska Partia Socjalistyczna. Miesiąc później Rada Naczelna ugrupowania poinformowała jednak, że PPS nie wystartuje w wyborach europejskich i skupi się na przygotowaniach do – zaplanowanych jesienią – wyborów parlamentarnych.

Prezydent podpisał postanowienie ws. terminu wyborów do PE w Polsce

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja w 13 okręgach wyborczych w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj postanowienie w tej sprawie formalnie otwierając tym samym kampanię wyborczą do unijnego zgromadzenia.