Przez 4 lata Igrzyska bez Rosji

Zdjęcie via unsplash.com

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podjęła decyzję o wykluczeniu Rosji z międzynarodowych zawodów przez najbliższe cztery lata. Kara nie dotyczy przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, których Rosja jest współorganizatorem. 

 

 

Rosja nie weźmie udziału w letnich Igrzyskach olimpijskich w 2020 r., zimowych igrzyskach w 2022 r. i mistrzostw świata w piłce nożnej 2022 r. Sportowcy, wobec których nie formułuje się zarzutów dopingowych, będą mogli wziąć udział w zawodach pod neutralną flagą. 

Ołeh Sencow w PE: Rosja i Putin na pewno was oszukają

Ukraiński reżyser, pisarz i aktywista, który spędził z powodów politycznych w rosyjskim więzieniu ponad 5 lat, odebrał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa za 2018 r.

 

Ołeh Sencow to reżyser teatralny i filmowy oraz autor sztuk scenicznych. Pochodzi z Symferopola na Krymie. W …

Jednogłośna decyzja

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) postanowiła w poniedziałek (9 grudnia) wykluczyć Rosję ze wszystkich międzynarodowych zawodów w ciągu najbliższych czterech. Powodem jest ukrywanie przypadków pozytywnego dopingu wśród rosyjskich sportowców. 

Kara dotyczy nie tylko rosyjskich sportowców, którzy wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Rosja ponadto nie będzie mogła wziąć udziału w zaplanowanych na 2022 r. w Katarze mistrzostwach świata w piłce nożnej. Dla sportowców nadal jednak istnieje możliwość wzięcia udziału w zawodach – wszyscy wolni od dopingu, będą mogli rywalizować pod neutralną flagą. 

Foucher: Europa musi rozmawiać z Rosją

Przed Europą próba ułożenia na nowo stosunków z Rosją. Obecne relacje są niesatysfakcjonujące, a polityka sankcji nic nie zmieniła w postawie Moskwy – przekonuje Michel Foucher* w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

 
Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Czy nie ma Pan wrażenia, że kolejne …

Występ na Euro niezagrożony

Kara wymierzona przez WADA obejmuje także czteroletni zakaz wyboru Rosji jako organizatora zawodów – takich jak igrzyska i mistrzostwa świata – chociaż będzie ona mogła wciąć udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy. Petersburg będzie jednym z 12 miast gospodarczy. Mecze, w tym jeden z ćwierćfinałów, zostaną zorganizowane na wybudowanym przed kilkoma laty stadionie Kriestowskim. 

„Rosyjscy sportowcy, jeśli chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich lub w jakimkolwiek innym wydarzeniu sportowym, muszą wykazać, że nie są objęci działaniami antydopingowymi opisanymi w raporcie McLarena” – powiedział rzecznik prasowy WADA James Fitzgerald, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną Tass. 

Rosjanie przejęli w Polsce sieć sklepów Go Sport

Rosyjska firma handlowa Sportmaster odkupiła od Francuzów polską sieć 34 sklepów Go Sport z odzieżą i artykułami sportowymi. Wkrótce sklepy zaczną działać pod rosyjską marką.
 
„30 września w Paryżu sfinalizowano transakcję między Go Sport Group (Francja) i Sportmaster Operations (Singapur) zakupu …

Afera dopingowa

Odkąd WADA przedstawiła w 2015 r. dowody zorganizowanego systemu dopingowego w rosyjskiej lekkoatletyce, rosyjskim sportowcom zakazano konkurowania w międzynarodowych zawodach pod krajową flagą. Ci, którzy udowodnili swoją niewinność, jak Siergiej Szubienkow i Maria Łasickiene (w przeszłości Kuczina), mogli wystartować np. podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Londynie w 2017 r. W sumie 168 rosyjskich sportowców rywalizowało pod neutralną flagą podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w koreańskim Pyeongchang, po skandalach dopingowych podczas Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi. 

W tym drugim przypadku WADA ujawniła, że dane laboratoryjne przesłane przez Moskwę zostały zmienione w celu zafałszowania dowodów i usunięcia plików powiązanych z pozytywnymi testami antydopingowymi, które mogłyby pomóc w zidentyfikowaniu mistyfikacji narkotykowych.

Czy Rosja wspierała katalońskich niepodległościowców?

Od kilkunastu miesięcy trwa tajne śledztwo dotyczące zaangażowania rosyjskiego wywiadu w sprawę niepodległości Katalonii. Poza szerzeniem dezinformacji Rosjanie mieli wspierać separatystów w Katalonii.

 

 

O rosyjskiej dezinformacji w kontekście wydarzeń w Katalonii pisano już wczesną jesienią 2017 r., gdy odbyło się nieuznawane …

Rosja ma teraz 21 dni na odwołanie się do Sportowego Sądu Arbitrażowego (TAS) w Lozannie od decyzji WADA. Decyzja WADA została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Komitetu wykonawczego organizacji. 

Nowe władze rosyjskiej agencja antydopingowa (RUSADA), krytyczne wobec działań poprzedników, nie potwierdziły czy będą apelować od decyzji WADA. Jeżeli odwołają się, sankcje nie będą stosowane, dopóki TAS ich nie potwierdzi.

Rosja zaleje świat węglem?

W ciągu najbliższych 15 lat wydobycie węgla w Rosji może wzrosnąć o 50 proc. A większość tego surowca będzie przeznaczona na eksport.
 

We wrześniu rząd Rosji ma zatwierdzić nową strategię rozwoju górnictwa węgla do 2035 r. – poinformował  rosyjski minister energetyki …

Raport McLarena

W dniu publikacji pierwszej rekomendacji WADA ws. wykluczenia Rosji z rywalizacji w Igrzyskach Olimpijskich w lipcu 2016 r. opublikowano jednocześnie raport przygotowany przez kanadyjskiego profesora prawa Richarda McLarena (stąd nazwa Raportu McLarena). Zawierają one dowody na powszechne, wspierane przez państwo, zażywanie dopingu przez rosyjskich sportowców w trakcie igrzysk w Soczi.

Raport wykazuje, że laboratorium akredytowane przez WADA w Moskwie oraz jego filia stworzona na czas zawodów w Soczi, podmieniały próbki lub zmieniały wyniki rosyjskich sportowców, tak by ci mogli uczestniczyć w igrzyskach. Mimo zażywania przez zawodników niedozwolonych substancji, badania wskazywały, że nie ma w ich organizmach śladu przyjmowania tego typu środków.

Rosjanie wykluczeni z Igrzysk Olimpijskich?

W poniedziałek (18 lipca) Światowa Agencja Antydopingowa (WADA, World Anti-Doping Agency) zarekomendowała Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu oraz Międzynarodowemu Komitetowi Paraolimpijskiemu wydanie zakazu uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich dla wszystkich sportowców wskazanych przez Rosyjski Komitet Olimpijski. To wynik badań przeprowadzonych po Zimowych …