Przedwyborcza “szóstka” Schetyny 

Szef PO Grzegorz Schetyna przedstawia swoja szóstkę - program wyborczy na jesienne wybory, źródło twitter PO

Szef PO Grzegorz Schetyna przedstawia swoja szóstkę - program wyborczy na jesienne wybory, źródło twitter PO

Grzegorz Schetyna – lider Koalicji Obywatelskiej, w skład której na razie wchodzi obok PO i Nowoczesnej również Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej – przedstawił w sobotę sześć najważniejszych punktów programu przygotowanego na jesienne wybory parlamentarne. Zapewnił jednak, że w KO znajdzie się miejsce zarówno dla lewicy, jak i konserwatystów.

 

Zapowiedział ponadto, że „zrobi wiele, by można było zbudować” koalicję wyborczą także z PSL. Ludowcy mają podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie w najbliższą środę (17 lipca). Tymczasem zapowiadają utworzenie drugiego opozycyjnego bloku pod nazwą Koalicja Polska.

Swoją “szóstkę” (na wzór “piątki” Jarosława Kaczyńskiego) Grzegorz Schetyna przedstawił w drugim dniu (13 lipca) Forum Programowego KO pod hasłem „Uzdrowić Polskę”, które odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. “Nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego kim jesteśmy i za czym się opowiadamy” – podkreślił w swoim wystąpieniu szef PO.

“Nowa piątka PiS” przed wyborami do PE

500+ od pierwszego dziecka, pracownicy do 26. roku życia bez podatku PIT, „trzynastka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, to „nowa piątka PiS”, którą na konwencji programowej partii przedstawił jej prezes Jarosław Kaczyński.

Nowa polityka i zupełnie nowa Polska

Podczas sobotniego wystąpienia Schetyna podkreślił, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej „nie będzie tworem politycznym i gabinetowym”, ale będzie wynikał “z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia – będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli”. “To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska” – oświadczył.

“Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polkom i Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także aktywistów, ekspertów, lokalnych liderów, którzy – wiemy – są gotowi współpracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian” – oświadczył lider Platformy.

“Sześć głównych zmian, których Polska pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają. Uzdrowimy: Wolność i Demokrację, Zarobki Polaków, Służbę zdrowia, Sytuację osób starszych, Oświatę oraz Środowisko” – zapowiadają opozycyjni politycy na twitterze.

1. Wolność i demokracja

“Zaczniemy od aktu odnowy demokracji”- powiedział w sobotę Schetyna. “Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie” – oświadczył dodając, że “niejeden gość przyjeżdżający z zagranicy byłby zdumiony, jak Polacy podobnie myślą w tej sprawie, jak dobrze rozumieją, co to jest równość wobec prawa, szacunek wobec instytucji, tolerancja”.

Lider KO zapowiedział przy tym, że politycy Koalicji zaprowadzą porządek w chaosie prawnym, który zapanował w ostatnich latach. “Jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne” – oświadczył. Przekonywał, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, „gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli”. “Chcemy, aby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny. Wprowadzimy głosowania przez internet” – dodał.

Europa nie powinna się poddawać w walce o praworządność

Najpoważniejszą zapaścią, jakiej doświadcza obecnie Unia Europejska, jest kryzys demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustępują jej kryzysy: migracyjny oraz strefy euro, a nawet brexit, który okazał się jedynie kosztownym wyzwaniem, a nie, jak się obawiano, głebokim kryzysem tożsamości UE.
 

 

Proces wycofywania się …

W „szóstce” Schetyny znalazło się również miejsce na prawa kobiet. “Mają stać się rzeczywistością, nie fikcją” – powiedział lider PO dodając, że zadba o to Barbara Nowacka. “W końcu związki partnerskie. Najwyższy czas je wprowadzić” – oświadczył szef PO. Jego zdaniem osoby pozostające w parach jednopłciowych powinny mieć dostęp np. do informacji o stanie zdrowia zdrowia najbliższych i po nich dziedziczyć.

KE ws. kobiet: Szklany sufit, niższa pensja i widmo ubóstwa

Kobiety w UE są bardziej zagrożone ubóstwem, niedostatecznie reprezentowane w parlamentach i rządach, w biznesie ogranicza je szklany sufit, do tego zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni – wynika ze sprawozdania nt. równości kobiet i mężczyzn we Wspólnocie.

2. Zarobki Polaków

“Druga kluczowa dla Polek i Polaków zmiana to wyższe pensje. Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje. Nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów” – uznał Schetyna. Zagwarantował przy tym, że ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. “I to jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi, dodatkowo przygotujemy dla nich, dla młodych, specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej, obiecujemy to” – dodał lider PO.

Obiecał również zwiększenie płacy minimalnej o 600 złotych i zniesienie zakazu handlu w niedzielę. “Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca i pracownik będą zadowoleni” – podkreślił szef PO.

3. Służba zdrowia

“Nie ma miejsca w Polsce, w którym zdrowie nie byłoby tematem numer jeden” – oświadczył lider opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej. “Nasz projekt Europejskiej Ochrony Zdrowia pozostaje w mocy: termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, czekanie miesiącami, latami musi się skończyć. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut” – wyliczał Schetyna.

Zapewnił także, że program walki z rakiem będzie przebiegał według europejskich standardów. “W ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju” – obiecuje.

Więcej pieniędzy z polityki spójności po 2020 r. na służbę zdrowia

Komisarze Corina Crețu i Vytenis Andriukaitis spotkali się dziś z pracownikami służby zdrowia, aby rozpocząć debatę na temat przyszłych inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w ramach polityki spójności na lata 2021–2027.
 

Przy okazji spotkania przy okrągłym stole, które odbyło się dziś …

Podkreśla także konieczność zwrócenia większej uwagi kobietom w ciąży. “W służbie zdrowia potrzebne jest więcej pieniędzy, a mniej ideologii. Kobieta która trafia do szpitala ma się czuć bezpieczna” – podkreślił lider KO zapowiadając dostępność znieczulenia rodzącym.

Politycy Koalicji chcieliby ponadto rozszerzyć pakiet in vitro i opracować kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. “”Jesteśmy za wolnością, więc jak ktoś wierzy, że ziemia jest płaska, Elvis Presley ciągle żyje, a szczepienia szkodzą, to jego sprawa, niech tylko się trzyma z daleka od leczenia ludzi” – powiedział Grzegorz Schetyna.

4. Sytuacja osób starszych

“Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i oderwać od kaprysów władzy” – oświadczył szef PO zapowiadając także budowę centrów rehabilitacji i domów dziennego pobytu dla osób starszych wymagających opieki. Obiecał ponadto seniorom turnusy rehabilitacyjne co najmniej raz w roku oraz leki i wyroby medyczne za darmo. “Program dla seniora dostępny będzie w całej Polsce – darmowe drobne prace domowe, taksówka do przychodni. Trzeba uwolnić tzw. więźniów czwartego piętra” – ogłosił lider KO.

Polityka senioralna w Polsce: dziś i jutro

Zdaniem Bartosza Arłukowicza, ministra zdrowia, polityka senioralna to temat cywilizacyjnie ważny oraz stawiający bardzo dużo wyzwań przed pracownikami resortu. Podkreślił, że ministerstwo zdrowia podejmuje działania kierunkowe, które mają na celu poprawę sytuacji seniorów w naszym kraju.Najważniejszym z wyzwań jest niewystarczająca …

5. Oświata

Szkoła nie kojarzy się dziś z szóstkami, a koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę (byłej minister oświaty, obecnie europosłanki Anny) Zalewskiej” – zauważył Schetyna. Zapewnił przy tym, że Koalicja nie będzie do tego zamieszania dokładała nowej reformy. “Trzeba posprzątać i uspokoić sytuację” – podkreślił.

Lider KO zapowiedział również podwyżkę nauczycielskich pensji, samorządom obiecał wprowadzenie większej elastyczności w zarządzaniu szkołami, a rodzicom – zapewnienie opieki dzieciom po zajęciach szkolnych.

6. Środowisko

Schetyna zwrócił uwagę, że czyste powietrze w Polsce tylko z nazwy jest czyste. “W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia” – zadeklarował. ”Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce” – oświadczył.

Francja: Matka i córka pozywają państwo za brak walki z zanieczyszczeniem powietrza

To pierwszy taki przypadek w historii Francji, gdy państwo może zostać pociągnięte do odpowiedzialności za niewystarczające działania na rzecz walki z zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną pozwu są problemy z oddychaniem. W grę wchodzi odszkodowanie w wysokości 160 tys. euro.
 

Sprawa będzie toczyć …

Zapowiedział przy tym wprowadzenie zakazu sprowadzania śmieci do Polski i ograniczenie zużycia plastiku. „Zieloną Polską” nazwał lider KO tę część programu, w której obiecał nasadzenie tysięcy nowych drzew, a zapowiedziany również program „Dzika rzeka” ma uratować i zwrócić naturze “najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki”.

Dyrektywa ws. plastikowych śmieci przyjęta

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli wczoraj dyrektywę, która ustanawia surowsze regulacje dotyczące produktów i opakowań, które należą do 10 najczęstszych kategorii śmieci na europejskich plażach. Wprowadza także obowiązek recyklingu plastikowych butelek.

Rzeczniczka PiS krytycznie o zapowiedziach Schetyny

“To, co dziś powiedział Grzegorz Schetyna, cóż – mówić można dużo, obiecać można wiele” – zareagowała na wystąpienie lidera KO rzeczniczka PiS Anita Czerwińska wnioskując o przedstawienie wyliczeń i konkretnych projektów. “Jeżeli to nie zostanie ujawnione, to może znaczyć, że Grzegorz Schetyna mija się z prawdą, a jak wiemy PO ma kłopoty z wiarygodnością” – uznała rzeczniczka PiS.

“Jeśli zaś PO nie mija się w tej sprawie z prawdą może to oznaczać, że będą zlikwidowane programy społeczne, które PiS wprowadziło” – dodała Czerwińska mimo piątkowych  (12 lipca) zapewnień szefa PO. Schetyna przyznał bowiem w pierwszym dniu Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej, że programy socjalne, w tym 500 plus, są potrzebne i kolejny raz powtórzył, że “nic co dane, nie będzie odebrane”.

Okolicznościowa strona internetowa PiS

Tuż przed rozpoczęciem forum KO Prawo i Sprawiedliwość  uruchomiło stronę internetową, która zawiera – jak informują autorzy – prawdziwe plany Koalicji. W poszczególnych zakładkach przytoczone zostały wypowiedzi polityków KO z przeszłości, które dotyczą rodziny, pracy, edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

„Podczas forum programowego Platformy z pewnością padną kolejne puste obietnice. Tymczasem prawda o ich planach kryje się w wypowiedziach polityków opozycji. Możecie się przekonać tutaj: Forumprogramoweko.pl” – zachęcał na Twitterze wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Prezes PiS: Musimy wygrać wybory, żeby powstrzymać ofensywę zła

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie konwencji swojej partii w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać nadchodzące wybory parlamentarne, bo alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe, wzbogacony o wielką ofensywę zła.