Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii: Przewaga Konserwatystów

Londyn// Źródło: london.gov.uk

Sondaże przedwyborcze dają brytyjskim Konserwatystom pewne zwycięstwo. Partia Pracy może natomiast ponieść silne straty.

 

Opublikowany dzisiaj (20 kwietnia) sondaż YouGov z 18-19 kwietnia wskazuje, że na Partię Konserwatywną w przedterminowych wyborach 8 czerwca zamierza zagłosować 48 proc. wyborców. Na ich największego rywala, Partię Pracy, swój głos planuje oddać 24 proc. badanych.

Brytyjskie JOW-y

W wyborach do brytyjskiej Izby Gmin obowiązuje system większościowy, a nie, jak w wyborach do polskiego Sejmu, proporcjonalny – oznacza to, że z każdego okręgu wchodzi do parlamentu jeden kandydat (jednomandatowe okręgi wyborcze). Z tego powodu ogólna proporcja głosów nie zawsze przekłada się na podobną proporcję miejsc w parlamencie.

Konserwatyści zyskają kosztem laburzystów

Jednak nawet przy systemie większościowym, wysoka popularność Konserwatystów powinna przełożyć się na większą liczbę miejsc. Prof. John Curtice, politolog ze Uniwersytetu Strathclyde w szkockim Glasgow, przeprowadził analizę dla konserwatywnego dziennika „The Telegraph”, z której wynika, że Partia Konserwatywna może uzyskać w nowym parlamencie około 375 miejsc – czyli o 45 więcej niż obecnie (330). Większość nowych posłów będzie pochodzić z okręgów przejętych od Partii Pracy, która według Curtice’a, straci ponad 40 miejsc.