Przedterminowe wybory w Grecji 7 lipca

Premier Grecji Aleksis Tsipras na wiecu, źródło facebook Alexis Tsipras

Premier Grecji Aleksis Tsipras na wiecu, źródło facebook Alexis Tsipras

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos przyjął wczoraj wniosek premiera Aleksisa Tsiprasa o rozwiązanie parlamentu, co formalnie rozpoczyna procedurę przedterminowych wyborów. Zgodnie z kalendarzem miałyby się odbyć jesienią, ale odbędą się za niecały miesiąc – rząd zapowiedział je na siódmego lipca.

 

Szef rządu Aleksis Tsipras tłumaczył, że chce w ten sposób uniknąć długiej kampanii  wyborczej, która mogłaby zaszkodzić krajowej gospodarce nadwyrężonej latami ciężkiego kryzysu finansowego.

Grecja: Premier zarządza przedterminowe wybory

Grecki premier Alexis Tsipras zapowiedział w niedzielę rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one najprawdopodobniej 30 czerwca. Powodem jest porażka rządzącej lewicowej Syrizy w niedzielnym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego.
 

Opozycyjna konserwatywna Nowa Demokracja (ND) zwyciężyła we wczorajszym głosowaniu uzyskując 33 proc. …

Po lipcowych wyborach zmiana rządu?

Z badań greckiej opinii publicznej wynika, że po lipcowych wyborach najprawdopodobniej dojdzie do zmiany rządu. W sondażach, na które powołują się media,  konserwatyści prowadzą bowiem z 10-punktową przewagą.

Już w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego lewicowa partia Tsiprasa, Syriza uzyskała o ponad 9 punktów procentowych mniej niż opozycyjna, konserwatywna Nowa Demokracja, na którą zagłosowało 33,1 proc. Greków. Obserwatorzy tłumaczą ten niekorzystny wynik (23,8 proc. głosów) przede wszystkim latami finansowych wyrzeczeń i polityką zaciskania pasa, co na obecnym rządzie wymusili międzynarodowi pożyczkodawcy zadłużonego kraju. Tymczasem Nowa Demokracja zapowiada rozwijanie gospodarki, obniżenie podatków i walkę z bezrobociem.

Grecja: Kolejne zwycięstwo Nowej Demokracji

Konserwatywno-liberalna Nowa Demokracja zwyciężyła w wyborach lokalnych w Grecji, pokonując tym samym partię premiera Alexisa Tsiprasa. Za miesiąc odbędą się też przedterminowe wybory parlamentarne.
 
Sukcesy Nowej Demokracji
W drugiej turze wyborów Partia Kiriakosa Mitsotakisa zwyciężyła w 12 z 13 greckich regionów. Po …

Tsipras też obiecywał

Wchodząc do polityki w 2013 r. Tsipras też obiecywał Grekom że skończy z polityką dotkliwych cięć i oszczędności. Jednak wkrótce po dojściu do władzy w 2015 r. jego partia musiała przyjąć kolejny program ratujący kraj przed niewypłacalnością i wyrzuceniem ze strefy euro. Ostatni program pomocowy dla Grecji zakończył się dopiero w zeszłym roku, a w ramach wszystkich trzech programów kraj pożyczył ponad 280 mld euro.

Grecja: Dobry początek roku dla gospodarki

Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju podsumowało rozwój greckiej gospodarki w 2018 r. oraz przedstawiło prognozy dalszej dynamiki i rozwoju wskaźników ekonomicznych.
 
Obiecujące prognozy dla greckiej gospodarki
Greckie Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju wydało coroczny dokument pt. „Biuletyn Rozwoju Gospodarczego”, w którym został podsumowany stan gospodarki …