Przedterminowe wybory w Austrii we wrześniu?

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło: Flickr/UNIS Vienna, fot. Lilia Jiménez-Ertl

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz, źródło: Flickr/UNIS Vienna, fot. Lilia Jiménez-Ertl

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz rozwiązał rząd i zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych tak szybko jak to możliwe. Prezydent tego kraju Alexander Van der Bellen oświadczył natomiast po wczorajszym spotkaniu z kanclerzem, że chce, by odbyły się one we wrześniu.

 

Poprzedniego dnia (18 maja) jego zastępca Heinz-Christian Strache podał się do dymisji w atmosferze skandalu; zrezygnował też z funkcji szefa współrządzącej w kraju skrajnie prawicowej partii FPOe.

Prezydent: Musimy odbudować zaufanie do rządu

W oświadczeniu złożonym w sobotę  wieczorem Sebastian Kurz wyjaśnił, że Austriacka Partia Wolności (FPOe) uniemożliwia realizację jego planów dotyczących reform. Za przedterminowymi wyborami opowiedział się również prezydent Alexander Van der Bellen. W komunikacie dla prasy poinformował tego samego dnia, że po sobotniej rozmowie z kanclerzem uznał je za konieczne.

Natomiast po wczorajszej (19 maja) rozmowie z kanclerzem prezydent powiedział, że “nowy początek powinien nastąpić szybko, tak szybko, jak pozwalają na to zapisy austriackiej konstytucji”. “Jestem więc za tym, by wybory odbyły się we wrześniu, a w miarę możliwości na początku września” – oświadczył Van der Bellen.

“Austriacy mają prawo mieć rząd, któremu mogą zaufać, rząd ceniony i szanowany w Europie i na całym świecie. Musimy odbudować to zaufanie, a ta odbudowa będzie możliwa tylko dzięki nowym wyborom” – dodał prezydent.

Wicekanclerz złożył dymisję po skandalu

Wcześniej – również w sobotę – wicekanclerz Strache poinformował, że podał się do dymisji, a także, że szef rządu ją przyjmie. Zrezygnował też z funkcji szefa współrządzącej w kraju partii FPOe. Powodem decyzji wicekanclerza jest ujawnienie nagrania, na którym składa on rosyjskiej milionerce propozycje kontraktów rządowych w zamian za finansowe wsparcie jego partii.

Austria: Nacjonalistyczna FPÖ dołączy do sojuszu budowanego przez Salviniego

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowej Ligi Matteo Salvini podpisał w ostatni poniedziałek (8 kwietnia) w Mediolanie deklarację współpracy na arenie UE ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami z Niemiec, Danii i Finlandii. Teraz akces do tego porozumienia zgłosiła Wolnościowa Partia Austrii …

Po spotkaniu z szefem rządu Strache zapewnił jednak, że FPOe chce w dalszym ciągu realizować rządowy program w dotychczasowej koalicji z chadecką Austriacką Partią Ludową (OeVP) Kurza. Ocenił przy tym, że jego osoba nie powinna temu stać na przeszkodzie ani skutkować rozpadem rządu.

Przeprosił także za swoje zachowanie udokumentowane na nagraniu. “Tak, to było głupie i nieodpowiedzialne, to był błąd” – przyznał Strache. Mówił jednak przy tym o „celowym zamachu politycznym” i „pułapce zastawionej przez tajne służby”. Zapowiedział także, że postara się wyjaśnić sprawę, sięgając po wszelkie dostępne prawnie środki.

Strache dodał, że składa również swoje funkcje partyjne na szczeblu krajowym i lokalnym. Poinformował ponadto, że przywództwo w partii ze skutkiem natychmiastowym przejmie Norbert Hofer – dotychczasowy wiceprzewodniczący FPOe i minister transportu, innowacyjności i technologii, a także były kandydat tej partii w wyborach prezydenckich. Zarówno kanclerz, jak i prezydent Austrii planują spotkania z nim w najbliższych dniach.

Austria: Kanclerz Kurz pozbawia nacjonalistycznych koalicjantów nadzoru nad służbami specjalnymi

W ramach reorganizacji funkcjonowania austriackiego rządu ministrowie obrony oraz spraw wewnętrznych przestaną sprawować nadzór nad służbami specjalnymi. Decyzję w tej sprawie podjął kanclerz Sebastian Kurz. To efekt ujawnienia powiązań skrajnie prawicowych organizacji z australijskim terrorystom, który zabił 50 osób w …

Kompromitujące nagranie

Nagranie wideo opublikowane dzień wcześniej w niemieckich gazetach „Sueddeutsche Zeitung” i „Spiegel”, to rejestracja przeprowadzonej na Ibizie rozmowy z udziałem Strachego i kobiety podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa, chcącej rzekomo inwestować w Austrii.

W rozmowie pada m.in. pomysł, by „inwestorka” wykupiła połowę udziałów w najpoczytniejszej austriackiej gazecie „Kronen Zeitung”, aby ta wspierała FPOe przed wyborami parlamentarnymi. W zamian Rosjanka miała otrzymać po wyborach od FPOe kontrakty publiczne pod warunkiem, że FPOe wejdzie do rządu. Na nagraniu uczestnicy spotkania omawiają też sposoby finansowego wsparcia FPOe z obejściem obowiązujących przepisów.

Putin gościem na ślubie minister spraw zagranicznych Austrii

Prezydent Rosji zjawi się prywatnie w Austrii w sobotę (18 sierpnia), jeszcze tego samego dnia – już oficjalnie – złoży zaś wizytę w Niemczech, gdzie spotka się z szefową niemieckiego rządu. O ile jednak druga część jego europejskiej wizyty była …

Według „SZ” i „Spiegel” wideo nagrano w lipcu 2017 roku, na kilka miesięcy przed wyborami do niższej izby parlamentu Austrii, Rady Narodowej, a gazety zapewniają, że jest autentyczne. W wyborach tych FPOe zdobyła 26 proc. głosów i pozycję trzeciej siły politycznej. Od grudnia 2017 roku FPOe i chadecka OeVP Kurza rządzą w koalicji, mimo zarzutów pod adresem FPOe o powiązania ze skrajnie prawicowym ruchem Die Identitaeren.

Austria w blokach startowych kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego

W Austrii kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego rozpoczęła się zaledwie dzień po zakończeniu austriackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nieoczekiwanie przyczynił się do tego gość specjalny kanclerza Sebastiana Kurza.
 

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber był gościem Kurza na tradycyjnym koncercie noworocznym Filharmoników Wiedeńskich. Skorzystał …