Procedura praworządności: MSZ ma już wyjaśnienia KE, ale wątpliwości pozostały

Berlaymont - brukselska siedziba Komisji Europejskiej// Źródło: KE

Berlaymont - brukselska siedziba Komisji Europejskiej// Źródło: KE

Komisja Europejska już w poniedziałek (21 sierpnia) wysłała kolejne wyjaśnienia ws. procedury praworządności do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Następnego dnia resort oświadczył jednak, że są one niewystarczające, ale zapewnił, że dotrzyma terminu wyznaczonego na odpowiedź.

 

MSZ ma czas na tę odpowiedź do najbliższej soboty (26 sierpnia).

KE: Nasze rekomendacje były jasne

„Uważamy, że nasze rekomendacje były jasne i nie wymagały wielu dodatkowych wyjaśnień, ale dostarczyliśmy je. Ostatni zestaw wyjaśnień wysłaliśmy wczoraj” – poinformował na wtorkowej (22 sierpnia) konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE. „Zostaliśmy poproszeni o wyjaśnienia, dostarczyliśmy je, a teraz czekamy na odpowiedź polskich władz” –- dodał Alexander Winterstein.

Rzecznik zastrzegł przy tym, że termin wyznaczony na odpowiedź nie ulega zmianie i upływa 26 sierpnia.

KE bliska uruchomienia art. 7 Traktatu o UE

Winterstein zwrócił też uwagę, że rekomendacje dla Polski jasno wskazują, jak niewiele dzieli Komisję od uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu, który umożliwia nałożenie sankcji na państwo członkowskie. „Rekomendacje wskazują, co musiałoby się stać, żeby został uruchomiony artykuł 7, ale ważne, by o tym nie spekulować, tylko skupić całą naszą energię, aby znaleźć rozwiązanie” – powiedział rzecznik KE.

Podkreślił przy tym, że Komisja ma nadzieje na odpowiedź Warszawy właśnie w tym duchu. „Ważne, żebyśmy otrzymali dobrą, konstruktywną odpowiedź (na przesłane rekomendacje), która umożliwi obu stronom postęp” – dodał.

MSZ wciąż ma wątpliwości

Tymczasem PiS uważa, że KE nie ma kompetencji do ingerowania w polski system wymiaru sprawiedliwości, a polskie MSZ w specjalnym oświadczeniu podkreśliło wczoraj, że wciąż ma wątpliwości. Zapewniło jednak, że odpowiedź na zalecenie Komisji przekaże w wyznaczonym terminie.

„Kolejne wyjaśnienia Komisji z 21 sierpnia 2017 r. będące odpowiedzią na ponowne pytania przekazane w liście Ministra Spraw Zagranicznych RP do pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej z 17 sierpnia 2017 r. nadal nie usuwają wątpliwości interpretacyjnych dotyczących kwestii zawartych w zaleceniu Komisji z 26 lipca 2017 r.” – głosi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej resortu.

Według MSZ Komisja powtarza wciąż te same argumenty posługując się „twierdzeniami o charakterze politycznym” i „sformułowaniami publicystycznymi”, które nie służą „rzetelności prowadzonego dialogu”.

Test oświadczenia polskiego MSZ TUTAJ

Trzecie zalecenia KE dla polskich władz ws. praworządności

Zalecenia dla polskich władz ws. praworządności przyjęte przez Komisję 26 lipca, to już trzeci taki dokument. KE oceniła bowiem, że Warszawa nie podjęła działań, które miałyby na celu usunięcie zastrzeżeń wyrażonych w dwóch pierwszych zaleceniach (dotyczących Trybunału). Zdaniem Komisji mogą one zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności.

Chodzi o zawetowane przez prezydenta dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych (podpisaną 25 lipca przez prezydenta) i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa (obowiązuje od 13 lipca).

Kolejny list szefa polskiej dyplomacji do wiceszefa KE

Komisja Europejska potwierdziła wczoraj (21 sierpnia), że otrzymała kolejny list od polskiego ministra spraw zagranicznych, w którym Witold Waszczykowski domaga się od wiceszefa KE Fransa Timmermansa dalszych wyjaśnień ws. procedury praworządności, którą Komisja wszczęła wobec Polski w styczniu zeszłego roku.
 

Również …