Prezydent Turcji dziś w Warszawie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, źródło: tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, źródło: tccb.gov.tr

Bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym migracje, współdziałanie w ramach NATO i relacje Turcji z Unią Europejską, a także współpraca gospodarcza – to tematy dzisiejszych (17 października) rozmów prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana w Warszawie. Szef tureckiego państwa spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

 

Wizycie Recepa Tayyipa Erdoğana będzie ponadto towarzyszyć Forum Gospodarcze, podczas którego przedstawiciele polskich i tureckich firm omówią perspektywy pogłębienia współpracy, zwiększenia wymiany handlowej i poziomu inwestycji. Planowane jest podpisanie porozumień dwustronnych dotyczących m.in. zabezpieczenia społecznego, współpracy naukowej i kulturalnej, archiwów dyplomatycznych.

Erdogan wczoraj na Ukrainie, a za tydzień w Polsce

Turcja popiera suwerenność oraz integralność Ukrainy i nie uznaje dokonanej przez Rosję aneksji Krymu – zapewnił wczoraj (9 października) w Kijowie turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że opowiada się za rozwiązaniem konfliktu w Donbasie na podstawie porozumień mińskich. Prezydent Turcji złożył wczoraj oficjalną wizytę na Ukrainie, a za tydzień przyjedzie do Polski.

Współpraca w ramach NATO i przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski podkreślił w przeddzień wizyty, że Turcja łączy „perspektywę flanki wschodniej z południem” i dlatego stanowi ważne ogniwo bezpieczeństwa w ramach NATO. Zapowiedział przy tym, że rozmowy prezydentów będą w związku z tym dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa i współpracy w ramach Sojuszu na newralgicznym odcinku.

Szczerski zwrócił uwagę, że Turcja jest bardzo ważnym krajem na Bliskich Wschodzie, a sytuacja w tym regionie jest kluczowa dla światowego pokoju. Przypomniał przy tym, że Polska obejmuje od przyszłego roku niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zatem jest niezwykle ważne, by „poznać turecką optykę” na sytuację w regionie.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił także rolę Ankary w polityce migracyjnej UE, określając Turcję jako „kluczowego partnera dla UE w obecnej fazie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu”.

Kryzys migracyjny w Europie wcale się nie skończył. Dowodzą tego m.in. poczynania Grecji, Turcji i Niemiec

Do greckich wysp via Turcja dociera coraz więcej uchodźców. Ateny podejrzewają, że Ankara celowo otwiera granice, by szachować Unię Europejską perspektywą napływu tysięcy obcych przybyszy. Ale ostatnio także Niemcy zaczęli odsyłać Grekom imigrantów, którzy przybyli do UE właśnie przez ten kraj.

„Skomplikowane relacje” Turcji z państwami UE

Krzysztof Szczerski przyznał, że Turcja ma „dość skomplikowane relacje z ważnymi państwami europejskimi, ostatnio z Niemcami” i jest dziś obiektem krytyki instytucji międzynarodowych.

Zaostrza się spór turecko-niemiecki

W odpowiedzi na krytykę ze strony szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za ingerowanie w kampanię wyborczą do Bundestagu turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaatakował go w sobotę (19 sierpnia) podkreślając, że powinien znać swoje miejsce w szeregu. Dzień wcześniej Erdogan zaapelował do niemieckich Turków, by w jesiennych wyborach parlamentarnych nie głosowali na chadeków, SPD ani Zielonych, co Gabriel określił tego samego dnia jako „bezprecedensową ingerencją w suwerenność” Niemiec.

„Dlatego warto – uważa prezydencki minister – poznać opinię, perspektywę turecką na relacje z państwami europejskimi, ale także porozmawiać na temat tego, jak wygląda sytuacja wewnętrzna w Turcji, jak przebiegają procesy polityczne w tym państwie”. Podkreślił, że Turcja jest zbyt ważnym partnerem „dla Europy, NATO i całego świata, który chce żyć w bezpieczeństwie i pokoju”, żeby nie podejmować z nią rozmowy.

Stosunki między Turcją i UE były jednym z tematów wczorajszego (16 października) spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Luksemburgu. Przyszłość unijno-tureckich relacji znalazła się także w agendzie szczytu UE, który odbędzie się w tym tygodniu (19-20 października) w Brukseli.

Turecki rząd podtrzymuje bowiem wolę dalszego prowadzenia z rozmów z Brukselą, mimo wstrzymania (w lipcu zeszłego roku) negocjacji akcesyjnych Ankary z UE w reakcji na represje, jakimi władze Turcji odpowiedziały na nieudaną próbę puczu. Tego stanowiska nie zmienia nawet krytyka, jaką przedstawiciele tureckiego rządu kierują pod adresem Brukseli.

Turcja nie rezygnuje z ubiegania się o członkostwo w UE

Rozmowy akcesyjne Ankary z Unią Europejską zatrzymały się po tym jak w lipcu 2016 r. władze Turcji odpowiedziały na nieudaną próbę wojskowego puczu licznymi represjami wobec opozycji. Jednak turecki rząd oświadczył, że nie zamierza się wycofać z rozmów z Brukselą. Unijno-tureckie …

Ponad 600 lat polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych

Szczerski przypomniał również, że Turcja jest krajem, który z Polską ma „tradycyjnie dobre relacje”. Oba kraje łączy bowiem ponad 600 lat nieprzerwanych stosunków dyplomatycznych, co wynika m.in. z faktu, że Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski. „Spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Erdoğanem, wizyta prezydenta Turcji w Polsce jest kolejnym etapem tych 600-letnich kontaktów, które miały różne odcienie, ale były nieprzerwane” – powiedział szef gabinetu prezydenta.