Prezydent, premier i prezes PiS atakują sędziów

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w Karczmie Piwnej, źródło Adam Guz KPRM

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki w Karczmie Piwnej, źródło Adam Guz KPRM

Zarówno prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński nawoływali w ostatnich dniach do walki o patriotyzm, a zwłaszcza – atakując przy tym sędziów – o sprawiedliwość.

 

Najostrzej o sędziach wyrażał się w piątek w Zwoleniu prezydent Andrzej Duda, który – choć oficjalnie nie ma jeszcze kampanii wyborczej – już od tygodni walczy o swoją reelekcję.

Prezydent Duda: Marsz Tysiąca Tóg to hipokryzja

Prezydent Andrzej Duda określił sobotni Marsz Tysiąca Tóg przeciwko tzw. ustawie kagańcowej jako morderczą hipokryzję. Natomiast premier Mateusz Morawiecki usprawiedliwiał zmiany w sądach utrzymując w opublikowanym tego dnia wywiadzie dla niemieckiej gazety, że komunistyczni sędziowie odcisnęli na obecnych swoje piętno.

Prezydent: Sędziowie prominentną grupą, która uważa się za nietykalną

“Jest w Polsce grupa osób, które – uważając siebie za nietykalne, albowiem najbardziej boją się Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, więc widocznie uważają się za nietykalnych – na zmianę w polskim wymiarze sprawiedliwości nie chcą się zgodzić” – ocenił prezydent.

Jego zdaniem jest to grupa prominentna, która bardzo wiele przywilejów zyskała w ostatnich dziesięcioleciach, ale ich część “ci państwo wynieśli jeszcze ze starych czasów, gdy należeli do partii, która – na szczęście – od lat już nie istnieje, a która przez dziesięciolecia ciemiężyła Polaków”. Duda podkreślił ponadto, że środowisko sędziowskie nie było dotychczas w stanie oczyścić się samo i “do dziś są sędziowie, którzy służyli poprzedniemu systemowi i poprzedniej władzy ludowej, która była wybierana przez jedną partię i w ramach jednej partii, do której oni zresztą należeli w większości”.

KE wnioskuje do TSUE o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN

KE podjęła decyzję o wystąpieniu do TSUE z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych ws. nowego systemu dyscyplinarnego stosowanego wobec polskich sędziów. Jest bowiem zdania, że negatywnie wpływa on na prawo sędziów do obrony i nie zapewnia Izbie niezależności. 

Duda: Wymiar sprawiedliwości jest zepsuty i niesie niesprawiedliwość

Prezydent apelował także o wsparcie władz w utrzymaniu w Polsce Izby Dyscyplinarnej SN. Bo tylko dzięki niej uda się jego zdaniem wymusić realną odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i doprowadzić do oczyszczenia stanu sędziowskiego. “Oni muszą być kryształowi. I społeczeństwo to obserwuje, a jeżeli zdarzają się jakiekolwiek czarne owce, muszą być natychmiast eliminowane, to jest rzecz najistotniejsza, mało, powinny być eliminowane przez sędziów właśnie” – podkreślił.

Duda dodał, że dzięki nowej izbie SN uda się doprowadzić także do tego, że  ten stan ”będzie w efekcie przez społeczeństwo rzeczywiście poważany i szanowany, a państwo będzie w rezultacie uważane za sprawiedliwe, bo wymiar sprawiedliwości będzie uważany za niosący sprawiedliwość, a nie niesprawiedliwość i zepsuty”. Wyraził przy tym przekonanie, że “nigdy nie będzie sprawiedliwego państwa, jeżeli sędziowie będą powoływali się sami i nie będzie żadnej odpowiedzialności wśród nich za złamanie zasad etyki, za złamanie zasad odpowiedzialności zawodowej”.

Minister sprawiedliwości broni ustawy dyscyplinującej sędziów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro bronił wczoraj w Senacie spornej ustawy “kagańcowej”. Przedstawiając stanowisko rządu w tej sprawie stwierdził, że głównym problemem polskiego sądownictwa jest „rozrośnięta i rozbuchana korporacja”.

Prezydent Duda: Chorobliwa kooptacja niszczy organizm wymiaru sprawiedliwości

Prezydent zarzucił przy tym sędziom “uzurpowanie sobie i rozpowszechnianie twierdzenia”, że prawdziwym sędzią jest tylko ten wybrany przez innych sędziów. “Otóż proszę państwa, nie ma ku temu żadnych podstaw, absolutnie żadnych. Żadnej chorobliwej kooptacji, która niszczy organizm wymiaru sprawiedliwości. Konstytucja jasno stanowi, że sędziów powołuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, i to jest rzeczywiście powołanie sędziowskie” – zapewniał Duda. “I to na tym polega istota nominacji sędziowskiej, a nie na tym, że sobie sędziowie będą wybierali swoich kolegów” – przekonywał górników apelując, by byli “szczególnie na to wyczuleni i uwrażliwieni”.

Andrzej Duda: Tu jest Polska!

Nawiązując natomiast do krytycznych ocen Komisji Weneckiej i unijnych instytucji prezydent wyraził nadzieję, że “mimo huraganowych ataków, którzy przypuszczają ci ludzie na obecną władzę w Polsce i spoza granic, skarżąc się wszędzie gdzie tylko się da i załatwiając różnego rodzaju obce interwencje, wszyscy sędziowie w Polsce będą rozumieli, co to znaczy, że wydają wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej.

Zebranych w Zwoleniu zwolenników PiS przekonywał, że zewnętrzne siły “próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy, na wszystkie sposoby odebrać”. “Nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas”” – apelował Andrzej Duda. “My, Polacy mamy prawo sami decydować o sobie samych i swoich sprawach. Po to walczyliśmy o demokrację” –  wykrzykiwał, budząc aplauz zgromadzonych.

“Jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy” – dodał z naciskiem Duda. “Tak, tu jest Unia Europejska. Tak, oczywiście, i bardzo się z tego cieszymy, że jest. Ale przede wszystkim tu jest Polska!” – zakończył prezydent z emfazą swoje wystąpienie, budząc entuzjastyczne oklaski zgromadzonych.

Polski rząd bagatelizuje krytykę instytucji UE i Komisji Weneckiej

Władze w Warszawie bagatelizuje krytykę unijnych instytucji i Komisji Weneckiej kierowaną pod adresem wprowadzanych przez PiS zmian w wymiarze sprawiedliwości. Dyskredytują przy tym także instytucje, które zarzucają polskiemu rządowi naruszanie unijnych wartości i zasad państwa prawa.

Kaczyński: Odeprzeć nowy zamach na naszą suwerenność i niepodległość

„Polska suwerenna, wolna, w UE i wspólnocie wolnych narodów, to jest ta przyszłość, o którą musimy walczyć i którą wywalczymy” – oświadczył natomiast w czwartek (16 stycznia) w Starachowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wystąpieniu wygłoszonym po zakończeniu mszy w intencji jego matki Jadwigi Kaczyńskiej powiedział, że jej pokoleniu zawdzięczamy wolność. “Zawdzięczamy im pamięć i trwałość pewnej tradycji, która sprowadza się do jednego: nam Polakom należy się własne, niepodległe, suwerenne, demokratyczne państwo” – podkreślił dodając, że dziś trzeba odeprzeć “nowy zamach na naszą suwerenność i niepodległość”.

“Nam, Polakom, należy się własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne, które jest organizacją wspólnoty Polaków. Dziś w tym znów pięknym, ale niełatwym czasie musimy o tym pamiętać. To jest coś, co łączy okres życia tego pokolenia, którego w większość już odeszło, z tym dzisiejszym czasem. Z tym wszystkim, co dziś czynimy po to, by Polska była lepsza. By Polska była suwerenna i niepodległa, by ten nowy zamach na naszą suwerenność i niepodległość został odparty” – oświadczył prezes PiS nie wyjaśniając jednak co ma na myśli.

Prezydent do górników: Wierzę, że uda nam się oczyścić do końca nasz polski dom

Natomiast w sobotę w Katowicach Andrzej Duda zwrócił uwagę, że naprawa wymiaru sprawiedliwości “jest dziełem bardzo trudnym”, ale i ta dziedzina (po poprawie sytuacji polskich rodzin dzięki 500+) wymaga poprawy. “Ale w tym dziele – patrząc na to, co dzieje się zwłaszcza ostatnimi czasy, na to, jak zachowuje się, niestety, pewna część środowiska sędziowskiego w Polsce – trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, musi być twardo powiedziane, kim są sędziowie i jaka jest ich rola” – oświadczył prezydent na spotkaniu z górnikami.

Zwrócił przy tym uwagę, że “nie chce tego zrozumieć wielu profesorów na wydziałach prawa polskich uczelni”. “Strasznie jest mi z tego powodu przykro, ale trudno. Taką mamy Polskę i taki mamy stan. Mam nadzieję, że zdołamy to przełamać, jak przełamaliśmy wiele innych barier, które nas blokowały, tak jak udało się kiedyś pokonać komunę. Tak samo wierzę w to, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom, tak żeby był czysty, porządny, piękny” – dodał Andrzej Duda. Kolejny już raz powtórzył również, że wśród tych, którzy sprzeciwiają się reformie sądownictwa „są osoby, które orzekały w stanie wojennym i skazywały ludzi na karę więzienia za działalność, za wolną Polskę”.

Sasin: Jeśli uznamy, że opinia Komisji Weneckiej jest godna zastosowania, to się zastosujemy

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że jeśli polski rząd uzna opinię Komisji Weneckiej za godną zastosowania, to się do niej zastosuje, a szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast oświadczył, że Zjednoczona Prawica będzie „z całą pewnością bronić ustawy” dyscyplinującej sędziów.

Premier: Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i sprawiedliwość

“Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i sprawiedliwość” – oświadczył natomiast tego samego dnia w Katowicach Mateusz Morawiecki. W sobotnim wystąpieniu premier zwrócił uwagę na cztery nowe priorytety rządu, które nazwał wyścigami. Jako pierwszy wymienił wyścig gospodarczy, a jako drugi – wyścig o wartości. “Tutaj dbamy o wartości arcypolskie, jak rodzina, jak wiara, jak prawo, prawo równe dla wszystkich; równe dla wszystkich to jest praworządność” – wyjaśniał. “Drodzy sędziowie, drodzy prawnicy, to jest dopiero praworządność, i to są nasze wartości” – podkreślił premier.

Trzeci wyścig, który wymienił w swoim wystąpieniu to wyścig o pamięć. “Dziś jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze `nie`” – oświadczył Morawiecki. Zapowiedział walkę o dobre imię Polski na całym świecie, bo – jak podkreślił “to nie tylko walka o przeszłość, o pamięć”.  Jego zdaniem bowiem “kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie dzisiaj i nie ma prawa do dobrej przyszłości”.

Natomiast wyścig czwarty to – według premiera – wyścig o ducha polskiego – „może najważniejszy, najmniej uchwytny, najmniej materialny”. “I tu dziękuję raz jeszcze wszystkim ludziom „Solidarności”, bo to wasza wielka sprawa, wasze wartości, które przenieśliście przez te 40 lat, jednocześnie ciągnąc te wartości z przeszłości: Armii Krajowej, naszych bohaterów. To one są fundamentem walki o ducha polskiego narodu” – podkreślił Morawiecki. “Polska będzie taka, jacy będą Polacy. Ale również my będziemy ukształtowani przez Rzeczpospolitą w przyszłości. Dlatego trzeba walczyć o patriotyzm, o prawdę, o wolność, i o sprawiedliwość” – przekonywał górników szef rządu.

“Karczma Piwna”

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki uczestniczyli wspólnie w sobotę (18 stycznia) w imprezie pod nazwą „Karczma Piwna” Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.  “To cykliczne wydarzenie związane z kulturą i tradycją Śląska. Stanowi wyraz podziękowania dla członków związku za ich pracę na rzecz drugiego człowieka oraz działalność opartą na wartościach, z których narodził się Niezależny Związek Zawodowy `Solidarność`” – głosi wyjaśnienie na stronie internetowej KPRM. Organizowane są z okazji świąt i spotkań górniczych od połowy listopada do końca stycznia, a uczestniczą w nich ludzie związani z górnictwem.