Prezydent Portugalii: Jeśli parlament nie przyjmie budżetu, będą wybory

Portugalia, Marcelo Rebelo de Sousa

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa / Fot. Marcos Corrêa/PR [Flickr, CC BY 2.0] [Palácio do Planalto]

Prezydent Portugalii ostrzegł w środę (13 października), że nieprzyjęcie przyszłorocznego budżetu „najprawdopodobniej” doprowadzi do rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów, informuje agencja Lusa.pt, partner EURACTIV.

 

 

W rozmowie z dziennikarzami w Lizbonie Marcelo Rebelo de Sousa przekonywał, że obecny gabinet „nie może dalej rządzić z tegorocznym budżetem (…), nieuwzględniającym wszystkich unijnych funduszy”.

Według prezydenta przedterminowe wybory parlamentarne mogą odbyć się najwcześniej w styczniu, nowy rząd powstanie w lutym, a budżet będzie gotowy dopiero w kwietniu. W tym okresie dojdzie natomiast to „wstrzymania wypłat z niektórych europejskich funduszy”.

„Czy jeśli budżet zostanie przyjęty w kwietniu, zakładając, że w ogóle uda się wtedy go przyjąć, zrekompensuje poniesione straty?”, zastanawia się głowa państwa.

De Sousa zachowuje jednak optymizm i wierzy, że parlamentarzyści i rząd są świadomi wagi sprawy. „Jako że koszty (opóźnienia – red.) będą bardzo wysokie, ufam, że budżet zostanie przez parlament przyjęty sprawnie”, mówi.