Prezydent ma dziś podjąć decyzję ws. 2 mld zł dla mediów publicznych

Prezydent Andrzej Duda / fot. Krzysztof Sitkowski KPRP

Dziś mija czas, jaki prezydent Andrzej Duda ma na podjęcie decyzji ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej. Przewiduje ona rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia w wysokości 1,95 mld zł za utracone wpływy abonamentowe. Opozycja domaga się, żeby te pieniądze przeznaczyć na służbę zdrowia.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezydent może postawić weto. [Aktualizacja: Prezydent zdecydował ostatecznie w piątkowy wieczór, że ustawę podpisze]

Prezydent zawetował nowelizację ordynacji wyborczej do PE

Prezydent Andrzej Duda zawetował wczoraj (16.08) nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Wniosek o ponowne rozpatrzenie tej ustawy dotarł do Marszałka Sejmu już w czwartek.

Krótka historia spornej nowelizacji

W połowie lutego Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji i ustawa trafiła do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Pierwszy raz Sejm przyjął ten projekt w pierwszej połowie stycznia (co prawda dopiero w drugim głosowaniu i to dzięki temu, że zagłosowały dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej i opozycji nie udało się zerwać kworum).

Sejmowy spór o nowelizację

Argumenty za odrzuceniem uchwały Senatu ws. spornej nowelizacji przedstawiała m.in. posłanka PiS Joanna Lichocka, która była sprawozdawcą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W jej ocenie uchwała Senatu rekomendująca odrzucenie rekompensaty, która uniemożliwiałaby dofinansowanie mediów publicznych, jest skandaliczna. „Opozycja nie może przeboleć, że media publiczne istnieją i nie są pod ścisłą kontrolą PO, PSL i SLD” – uznała była dziennikarka.

Lichocka przypomniała, że dzień wcześniej komisja zarekomendowała odrzucenie noweli ustawy abonamentowej. „Teraz informuję, że Prawo i Sprawiedliwość, które ma większość w tym Sejmie, odrzuci ten wniosek jako próbę zniszczenia mediów publicznych” – podkreśliła.

Posłanka PiS przypomniała też, że choć wcześniej komisja kultury zdecydowała również (co prawda większością głosów opozycji), że sprawozdanie przedstawi posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, to następnego dnia zmieniła swoją decyzję przyznając właśnie jej rolę posła-sprawozdawcy noweli ustawy abonamentowej. Skończywszy swoje wystąpienie pokazała w stronę opozycji środkowy palec, czym – mimo wielokrotnych, ale raczej niezbyt przekonujących tłumaczeń –  wzbudziła powszechne oburzenie.

Opozycja: Na onkologię a nie na rządową propagandę w TVP

Natomiast posłowie opozycji zarzucali  programom informacyjnym i publicystycznym telewizji publicznej stronniczość. Zarówno szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, jak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) przekonywali, że pieniądze zamiast do TVP powinny trafić na onkologię w Polsce. Podobnego zdania byli m.in. posłanka Scheuring-Wielgus (Lewica) i Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz’15).

Prezydent rozważa kolejne weto?

Spośród 15 ustaw, jakie otrzymał po ostatnim posiedzeniu Senatu, Prezydent podpisał już jedenaście, jedną zawetował, a trzy pozostałe – w tym nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – wciąż analizuje. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że kancelaria Prezydenta zamówiła ekspertyzę dotyczącą ostatniej z tych ustaw i otrzymała już odpowiedź – rekomenduje weto.

Senat: Lepiej te pieniądze przeznaczyć na inny cel

Tydzień wcześniej Senat odrzucił w całości nowelizację przyznającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld rekompensaty abonamentowej. Sprawozdawca senackiej komisji Kultury i Środków Przekazu senator Barbara Zdrojewska (KO) przekazując wniosek o odrzucenie ustawy w całości przytoczyła m.in. opinię prezesa UOKiK-u na temat procedowanej nowelizacji, który – jak mówiła – „nie rozstrzyga jednoznacznie wątpliwości co do obowiązku notyfikacji przedmiotowej pomocy Komisji Europejskiej”.

Zastrzeżenia do proponowanych przepisów zgłosiło także Biuro legislacyjne Senatu zwracając m.in. uwagę, że kolejna rekompensata abonamentowa dla TVP i Polskiego Radia może stanowić pomoc publiczną. Tymczasem – zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – o planach przyznania lub zmiany pomocy publicznej należy uprzedzać Komisję Europejską.

Opozycja: Dwa miliardy na onkologię

Opozycja proponowała, żeby te niemal 2 miliardy złotych zamiast na media publiczne przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i leczenie osób dotkniętych najcięższymi chorobami, przede wszystkim na onkologię. „Prezydent powinien jasno zadeklarować, czy staje po stronie polskich pacjentów, po stronie ludzi potrzebujących, po stronie tych, którzy codziennie cierpią z powodu tych ciężkich chorób, czy staje po stronie przemysłu nienawiści” – oświadczył w połowie zeszłego miesiąca szef klubu parlamentarnego PO Borys Budka.

Prezydenckie konsultacje

Andrzej Duda spotkał się w tej sprawie dwukrotnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, a z przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i PR oraz z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim, z przedstawicielami regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia, a także prezesami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Prezesi 17 ośrodków Polskiego Radia zaapelowali zresztą jeszcze w tym tygodniu do prezydenta o podpisanie przyjętej przez Sejm ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. W swoim apelu podkreślili, że ta „decyzja będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju wszystkich mediów publicznych w Polsce”.

W czasie spotkania z KRRiT Andrzej Duda „podkreślał, że należy zwrócić szczególną uwagę na sytuację przekraczania granic wolności słowa i łamanie dobrych obyczajów”. Natomiast członkowie Rady zobowiązali się do zwrócenia uwagi mediom „na odpowiedzialność, jaka leży po stronie wydawców – za nadawane treści, oraz dziennikarzy i pozostałych uczestników debat, programów publicystycznych – za język, jakim się posługują”.

Prezydenckie weta już w Sejmie

Do Sejmu trafiły wczoraj (31 lipca) dwa prezydenckie weta: do ustawy o Sądzie Najwyższym i do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wraz z uzasadnieniami – poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Trzecią z pakietu ustaw dotyczących zmian w sądownictwie autorstwa PiS – nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych – prezydent podpisał.

Będzie weto?

Natomiast w czasie spotkania z Czabańskim miał zażądać odwołania przez Radę Mediów Narodowych prezesa TVP Jacka Kurskiego, deklarując w zamian gotowość podpisania spornej ustawy. Wreszcie na początku tego tygodnia doszło do spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według mediów wtorkowe (3 marca) spotkanie lidera PiS z prezydentem miało trwać jedynie kilkanaście minut i Kaczyński wyszedł odrzuciwszy propozycję ultimatum prezydenta.

Budka: To test dla prezydenta

W ocenie Borysa Budki starający się o reelekcję w majowych wyborach Andrzej Duda powinien zawetować nowelizację i  tym samym umożliwić skierowanie tych 2 mld złotych na służbę zdrowia. Według niego decyzja w tej sprawie będzie dla prezydenta testem “na elementarną przyzwoitość”.  Lider PO wyraził przy tym nadzieję, że “przynajmniej ten test prezydent zda test pozytywnie”. “Potrzebujemy prezydenta, który potrafi podejmować decyzje, który potrafi zadzwonić do prezesa rządzącej partii i wymóc na nim określone decyzje” – podkreślił Budka.