Prezydent Duda podpisał nowelizację o miliardach dla mediów publicznych

Briefing w Pałacu Prezydenckim o podpisaniu ustawy abonamentowej, źródło Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP

Briefing w Pałacu Prezydenckim o podpisaniu ustawy abonamentowej, źródło Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w piątek późnym wieczorem, czyli w ostatnim możliwym terminie,  że podpisze nowelizację ustawy abonamentowej. Dzięki temu, jako rekompensata za utracone wpływy z abonamentu, do mediów publicznych będzie trafiać przez pięć lat prawie dwa miliardy złotych rocznie.

 

Opozycja domagała się przeznaczenia, tych pieniędzy na ochronę zdrowia, przede wszystkim na onkologię. Kwestia prezydenckiego podpisu pod tą ustawą stała się elementem prezydenckiej kampanii wyborczej.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy abonamentowej autorstwa posłów PiS dziewiątego stycznia, ale tydzień później Senatu, który odrzucił ją w całości. Jednak już 13 lutego z kolei Sejm odrzucił sprzeciw izby wyższej i ustawa trafiła do prezydenta. Andrzej Duda miał na decyzję 21 dni i wykorzystał je wszystkie. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych wprowadza w tym roku rekompensatę w łącznej wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Prezydent ma dziś podjąć decyzję ws. 2 mld zł dla mediów publicznych

Dziś mija czas, jaki prezydent ma na podjęcie decyzji ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej. Chodzi o rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia w wysokości 1,95 mld zł. za utracone wpływy abonamentowe. Opozycja domaga się, żeby ta kwota trafiła na służbę zdrowia.

Prezydent: Zdecydowałem, że podpiszę tę ustawę pod pewnymi warunkami

Podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego oraz przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego Andrzej Duda przekazał swoją decyzję wraz z uzasadnieniem.

“Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych, niezwykle ważnych dla obywateli w wielu obszarach, załatwiających rzeczy, których inne media nie załatwią, jako także potrzebę zachowania pracy przez wielu ludzi pracujących w mediach publicznych, których byt byłby zagrożony, zdecydowałem, że podpiszę tę ustawę na pewnych warunkach, które ustaliliśmy z Panem Premierem i Panami Przewodniczącymi” – poinformował przekazał prezydent w piątek ok. 22 45.

Zapewnił, że sprawę potraktował od samego początku “bardzo poważnie” i zwrócił uwagę, że wsparcia wymagają przede wszystkim media regionalne, które są “w opłakanym stanie”. “Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze są im niezbędne” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydenckie wątpliwości

Przyznał jednak, że „miał dwie poważne wątpliwości” dotyczące przekazania pieniędzy na media państwowe. Pierwsza z nich miała dotyczyć podziału dodatkowo przyznanych środków. “Problem był z tym, że ustawa nie określała, w jaki sposób mają być środki podzielone chociażby w obrębie telewizji – między telewizję centralną a ośrodki regionalne” – wyjaśnił prezydent. “Druga wątpliwość co do tego, czy proporcje finansowania nie powinny być przechylone bardziej w stronę radia, by radio mogło się lepiej rozwijać” – dodał.

Duda przyznał jednak, że dla funkcjonowania mediów publicznych istotna jest też panująca  wokół nich atmosfera Tymczasem – podkreślił – wokół TVP “była ostatnio atmosfera bardzo gorących sporów”. “Uznałem, że muszę podjąć taką decyzję, której elementem będzie przecięcie tych sporów. Ta kwestia jest bardzo ważna, takie dokonanie resetu, nowej szansy i wprowadzenie nowych rozwiązań w zarządzaniu, które będą prowadziły do wzmocnienia ośrodków regionalnych” – powiedział prezydent.

Słowacja: Media będą zobowiązane do publikacji stanowisk polityków?

Słowacki parlament jest bliski przyjęcia poprawki do prawa prasowego, zgodnie z którą media byłyby zobowiązane do publikacji odpowiedzi polityków na materiały „naruszające ich godność lub prywatność”. Organizacje broniące wolności prasy biją na alarm.
 

Poprawka wyszła od rządzącej partii Smer, której liderem …

Potrzebna jest uczciwość i prawda

W ocenie Dudy argumentacja opozycji, że środki przeznaczone na wsparcie mediów publicznych powinny być przeznaczone na onkologię, było “nieprzyzwoite”. “Potrzebna jest jednak w tym wszystkim uczciwość i prawda” – podkreślił. Wyjaśnił, że chodzi zarówno zaspokojenie potrzeb, które już wystąpiły, jak i tych, które wystąpią w dalszej perspektywie.

Zdaniem prezydenta trzeba bowiem wziąć pod uwagę “potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych, jako niezwykle ważnych dla obywateli w wielu obszarach, załatwiających rzeczy których inne media nie załatwią”, a także potrzeby pracowników tych mediów i ich rodzin, których byt byłby zagrożony.

Onkologia nie tylko w szpitalu, ale i w TVP

Argumentował przy tym, że „wśród misji publicznej, którą powinny realizować media publiczne” jest też element pt. „edukacja i profilaktyka” zawarty w rządowej Narodowej Strategii Onkologicznej. “To właśnie Telewizja Polska i media publiczne mają być tymi, dzięki którym może być prowadzona w istotnym stopniu, docierająca wszędzie polityka informacyjna, polityka edukacyjna, która uczy jak się odżywiać, jak żyć tak, aby uniknąć w miarę możliwości choroby nowotworowej” – przekonywał prezydent. Według niego media publiczne mogą odegrać ogromną rolę w popularyzacji właściwej samodiagnostyki i badań specjalistycznych.

Duda podkreślał też rolę TVP i Polskiego Radia w popularyzowaniu kultury. Oba te media powinny stanowić jego zdaniem wsparcie m.in. dla seniorów i dawać – jak mówił – „pewne wzorce życia”. “Coś, czego dzisiaj bardzo brakuje. Bardzo bym chciał, żeby właśnie w ramach realizacji misji publicznej na te cele zostały przeznaczone znacznie większe środki w mediach publicznych, w telewizji i w radio” – zapewnił prezydent.

Premier: Są na to środki w budżecie

Natomiast premier podziękował mediom publicznym za realizowaną przez nie misję. “To są znakomite działania, za które jestem bardzo wdzięczny” – oświadczył Mateusz Morawiecki zapewniając, że środki na rekompensatę dla mediów państwowych „są dostępne w budżecie”.

Przekonywał też, że rząd kieruje coraz więcej pieniędzy również na onkologię – w tym roku nawet rekordową pulę. “Ponad 11 miliardów złotych. Nigdy wcześniej takiej kwoty nie przeznaczaliśmy. Ta kwota w kolejnych okresach będzie rosła” – zwrócił uwagę premier.

Zapowiedź utworzenia funduszu medycznego

Morawiecki podkreślił przy tym, że „rozmawia z prezydentem o funduszu medycznym”. “Pan prezydent podkreśla, jak ważny jest jeszcze taki ekstra komponent onkologiczny. W najbliższym czasie będziemy komunikować szczegóły. To fundusz, który przekracza te 11 miliardów. Jeszcze dodatkowe środki będą przeznaczone, zgodnie z życzeniem prezydenta” – zapowiedział szef rządu.

Kołodziejski o “szczególnej wrażliwości” na media lokalne, a Czabański o Kurskim

Szef KRRiT przekazał, że podczas spotkania poprzedzającego piątkową konferencję prasową mowa była m.in. o podziale dodatkowych środków, które trafią do mediów publicznych na mocy nowej ustawy. “Podział będzie w tej chwili w rękach Krajowej Rady” – podkreślił Kołodziejski.

“Rozmawialiśmy z panem prezydentem, żeby uwzględnić i szczególną wrażliwością się wykazać, jeśli chodzi o te kwestie mediów lokalnych, czyli mediów regionalnych, spółek radia regionalnego i ośrodków regionalnych, i takiego podziału będziemy dokonywali” – zapowiedział przewodniczący KRRiT.

Natomiast szef Rady Mediów Narodowych poinformował, że “w związku z wystąpieniem prezesa Kurskiego” zarządził głosowanie ws. uchwały o odwołaniu Jacka Kurskiego z prezesa Telewizji Polskiej. “To głosowanie będzie trwało korespondencyjnie do poniedziałku” – oświadczył w piątek Czabański w czasie nocnej konferencji prasowej. Ujawnił przy tym, że  cztery osoby z pięcioosobowej Rady, już opowiedziały się za podjęciem tej uchwały.

Prezes TVP Jacek kurski wysłał wcześniej tego dnia pocztą elektroniczną list do Andrzeja Dudy, w którym oddawał się do dyspozycji prezydenta.