“Państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej!” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym wczoraj z okazji Święta Niepodległości.
Wyraził m.in. przekonanie, że tylko wspólnie Polakom uda się znów stawić czoła stojącym przed krajem wyzwaniom, w tym pokonać koronawirusa.
Prezydent: Tylko razem możemy poradzić sobie z wyzwaniami
“Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej!” – powiedział Andrzej Duda w wygłoszonym w środę (11 listopada) orędziu. “Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj – Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami” – podkreślił.
“102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków – państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę. Cenę własnego życia” – przypomniał prezydent w orędziu. “ Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu” – dodał.
Prezydent zwrócił uwagę, że z powodu pandemii COVID-19, nie odbywają się uroczystości “tak nierozerwalnie związane z radosnym obchodzeniem Święta Niepodległości”. “Pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji” – przyznał podkreślając, że zmieniła ona codzienne życie.
W ocenie Andrzeja Dudy wyrazem patriotyzmu jest dziś “dzielne znoszenie tego trudnego czasu, przestrzeganie zaleceń, nie narażanie siebie ani innych”. Prezydent zaapelował przy tym do osób, które pokonały COVID-19, o oddawanie osocza. Zapowiedział, że sam zrobi to w najbliższych dniach, po zakończeniu właściwych procedur medycznych.
Zwrócił ponadto uwagę, że od kilku tygodni Polska zmaga się z drugą falą COVID-19. “Dowiadujemy się o tysiącach nowych zakażeń i zachorowań, a także o ofiarach śmiertelnych. Sytuacja jest bardzo poważna” – ocenił Duda dziękując personelowi służby zdrowia i funkcjonariuszom służb mundurowych, których uznał za bohaterów.
“Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni wprowadzanymi obostrzeniami i ograniczeniami” – przyznał. “Odczuwamy niepewność, wiele osób martwi się o swoje firmy, o miejsca pracy, o przyszłość swoją i swoich najbliższych” – wyliczał prezydent. Podkreślił, że w nadzwyczajnej sytuacji niezbędne są nadzwyczajne działania. “Dla każdego z nas najważniejsze jest życie i zdrowie. Dlatego zadaniem państwa polskiego jest dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom” – oświadczył w środowym orędziu Andrzej Duda.
Zwrócił przy tym uwagę, że w najbliższych miesiącach ma być dostępna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2. “Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego – oświadczył. Prezydent zapewnił, że polskie władze „są gotowe do sprawnego zrealizowania tego zadania we współpracy z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej”.
Andrzej Duda przypomniał przy tym, że sytuacja epidemiczna miała miejsce również w czasie, gdy Polska odzyskiwania niepodległość, bo Europę ogarnęła wtedy epidemia grypy-hiszpanki. “Młode państwo polskie musiało toczyć zacięte walki o swoje granice, a równocześnie zmagać się z epidemią. Nasi przodkowie sprostali wszystkim tym wielkim wyzwaniom. Wiem, że zrobimy to dziś także i My. Razem pokonamy obecne trudności tak, jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii. Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą!” – zakończył Andrzej Duda orędzie z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W południe hymn państwowy w całym kraju
W południe – z udziałem pary prezydenckiej i najwyższych władz państwowych – odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Uroczyście odśpiewano hymn państwowy oraz odbyła się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Potem przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie przed innym jego pomnikiem przy Belwederze oraz przed pomnikami: Wincentego Witosa; Ignacego Jana Paderewskiego; Ignacego Daszyńskiego; Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego.
Para prezydencka wzięła również udział w uroczystej mszy za ojczyznę odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej. Przed mszą prezydent złożył wieńce przy grobie prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.