Prezydenckie orędzie w dniu Święta Niepodległości 

Prezydent Andrzej Duda - orędzie z okazji Święta Niepodległości, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda - orędzie z okazji Święta Niepodległości, źródło Jakub Szymczuk KPRP

“Państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej!” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym wczoraj z okazji Święta Niepodległości.

 

Wyraził m.in. przekonanie, że tylko wspólnie Polakom uda się znów stawić czoła stojącym przed krajem wyzwaniom, w tym pokonać koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Prezydent: Tylko razem możemy poradzić sobie z wyzwaniami

“Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż  dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej!” – powiedział Andrzej Duda w wygłoszonym w środę (11 listopada) orędziu. “Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj – Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami” – podkreślił.

“102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków – państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę. Cenę własnego życia” – przypomniał prezydent w orędziu. “ Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu” – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę, że z powodu pandemii COVID-19, nie odbywają się uroczystości “tak nierozerwalnie związane z radosnym obchodzeniem Święta Niepodległości”. “Pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji” – przyznał podkreślając, że zmieniła ona codzienne życie.

W ocenie Andrzeja Dudy wyrazem patriotyzmu jest dziś  “dzielne znoszenie tego trudnego czasu, przestrzeganie zaleceń, nie narażanie siebie ani innych”. Prezydent zaapelował przy tym do osób, które pokonały COVID-19, o oddawanie osocza. Zapowiedział, że sam zrobi to w najbliższych dniach, po zakończeniu właściwych procedur medycznych.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Zwrócił ponadto uwagę, że od kilku tygodni Polska zmaga się z drugą falą COVID-19. “Dowiadujemy się o tysiącach nowych zakażeń i zachorowań, a także o ofiarach śmiertelnych. Sytuacja jest bardzo poważna” – ocenił Duda dziękując personelowi służby zdrowia i funkcjonariuszom służb mundurowych, których uznał za bohaterów.

“Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni wprowadzanymi obostrzeniami i ograniczeniami” – przyznał. “Odczuwamy niepewność, wiele osób martwi się o swoje firmy, o miejsca pracy, o przyszłość swoją i swoich najbliższych” – wyliczał prezydent. Podkreślił, że w  nadzwyczajnej sytuacji niezbędne są nadzwyczajne działania. “Dla każdego z nas najważniejsze jest życie i zdrowie. Dlatego zadaniem państwa polskiego jest dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom” – oświadczył w środowym orędziu Andrzej Duda.

Zwrócił przy tym uwagę, że w najbliższych miesiącach ma być dostępna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2. “Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego – oświadczył. Prezydent zapewnił, że polskie władze „są gotowe do sprawnego zrealizowania tego zadania we współpracy z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej”.

KE zatwierdziła kontrakt z BioNTech-Pfizer na 300 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi

Według wstępnych badań firmy szczepionka, którą chce zamówić KE, ma aż 90 proc. skuteczności.

Andrzej Duda przypomniał przy tym, że sytuacja epidemiczna miała miejsce również w czasie, gdy Polska  odzyskiwania niepodległość, bo Europę ogarnęła wtedy epidemia grypy-hiszpanki. “Młode państwo polskie musiało toczyć zacięte walki o swoje granice, a równocześnie zmagać się z epidemią. Nasi przodkowie sprostali wszystkim tym wielkim wyzwaniom. Wiem, że zrobimy to dziś także i My. Razem pokonamy obecne trudności tak, jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii. Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą!” – zakończył Andrzej Duda orędzie z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W południe hymn państwowy w całym kraju

W południe – z udziałem pary prezydenckiej i najwyższych władz państwowych – odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Uroczyście odśpiewano hymn państwowy oraz odbyła się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Potem przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie przed innym jego pomnikiem przy Belwederze oraz przed pomnikami: Wincentego Witosa; Ignacego Jana Paderewskiego; Ignacego Daszyńskiego; Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego.

Para prezydencka wzięła również udział w uroczystej mszy za ojczyznę odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej. Przed mszą prezydent złożył wieńce przy grobie prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.