Premierem Włoch jednak Giuseppe Conte?

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i Giuseppe Conte, źródło Presidenza della Repubblica, commons.wikimedia.org

Prezydent Włoch Sergio Mattarella i Giuseppe Conte, źródło Presidenza della Repubblica, commons.wikimedia.org

Na czele nowego włoskiego rządu najprawdopodobniej stanie jednak już dziś (1 czerwca) profesor prawa Giuseppe Conte. Tym razem jednak prezydent Sergio Mattarella otrzymał już od niego listę ministrów wczoraj, jeszcze w czasie desygnowania go na premiera. Dzięki temu Włochom może uda się uniknąć przedterminowych wyborów.

 

Poprzednia próba Contego zakończyła się fiaskiem z powodu kandydatury przeciwnika euro Paolo Savony na ministra finansów, na którą nie zgodził się prezydent Sergio Mattarella.

Włochy: Conte zrezygnował z tworzenia rządu

Desygnowany na premiera Włoch Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu – ogłosił wczoraj (27 maja) Pałac Prezydencki po rozmowie niedoszłego premiera z prezydentem Sergio Mattarellą.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim stawił się wczoraj kandydat na premiera technicznego rządu tymczasowego Carlo Cottarelli i na ręce prezydenta złożył rezygnację z misji utworzenia gabinetu.

Włoski “rząd zmian”

Nieoczekiwanie bowiem, po 88 dniach politycznego impasu zwycięzcom wyborów, Lidze Północnej i Ruchowi Pięciu Gwiazd udało się utworzyć rząd, którego zaprzysiężenie przewidziano dziś po południu. Porozumienie ws. nowego gabinetu, nazywanego przez oba ugrupowania „rządem zmian”, ogłosili w czwartek liderzy obu partii: Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd i Matteo Salvini z Ligi Północnej, którzy mają zostać wicepremierami. Ponadto Di Maio będzie jednocześnie ministrem rozwoju gospodarczego, pracy i polityki socjalnej, a Salvini – szefem MSW.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie były minister ds. europejskich w rządzie Mario MontiegoEnzo Moavero Milanesi, a ministrem ds. europejskich 81-letni profesor Paolo Savona. To kontrowersje wokół jego kandydatury zdecydowały o fiasku pierwszej misji Contego kilka dni wcześniej. Ministrem finansów będzie profesor ekonomii z Uniwersytetu Rzymskiego Tor Vergata, Giovanni Tria, a ministrem ds. rodziny i osób niepełnosprawnych – Lorenzo Fontana.

„Będziemy pracować intensywnie, by zrealizować cele polityczne zapowiedziane w kontrakcie” – zapowiedział Giuseppe Conte w Pałacu Prezydenckim. “Będziemy pracować z determinacją, by poprawić jakość życia wszystkich Włochów” – zapewnił.

Media zwracają uwagę, że Conte jest pierwszym w historii Republiki premierem, który otrzymał dwa razy nominację w ciągu kilku dni. Między złożeniem przez niego rezygnacji z powołania rządu a ponownym otrzymaniem nominacji minęło 97 godzin.

Pałac Prezydencki zapowiedział, że zaprzysiężenie 65. rządu Włoch odbędzie się dziś o godz. 16.

Zaskakujący zwrot

W przytaczanej w mediach ocenie w ostatnich kilku dniach politycznego kryzysu po wyborach z 4 marca nastąpił “wyjątkowo zaskakujący zwrot akcji”.

Włochy: Rosną szanse na ponowne wybory

Od wyborów we Włoszech upłynęły już dwa miesiące, a wciąż nie widać szansy na utworzenie stabilnego rządu. Wyniki głosowania sprawiły, że żadne z ugrupowań nie uzyskało wystarczającej liczby mandatów, by rządzić samo. Brak też chętnych do zawierania koalicji. Dziś (7 …

Po fiasku pierwszej misji Contego prezydent Mattarella postanowił powołać tymczasowy rząd techniczny, który miał pracować do przyspieszonych wyborów, zapowiadanych na najbliższe miesiące (mowa była nawet o wakacyjnych miesiącach). Zadanie utworzenia takiego rządu otrzymał w poniedziałek (28 maja) ekonomista Carlo Cottarelli.

Przedłuża się kryzys rządowy we Włoszech

Na dziś (30 maja) zaplanowano kolejne rozmowy ws. utworzenia rządu Włoch. Na wczorajszym spotkaniu z prezydentem Sergio Mattarellim desygnowany na premiera Carlo Cottarelli nie przedstawił bowiem, jak oczekiwano, składu tymczasowego rządu technicznego.

Tą decyzją Mattarella naraził się liderom obu zwycięskich ugrupowań, którzy krytykowali go za uniemożliwienie powołania gabinetu zgodnego z wolą większości włoskich wyborców. Ruch Pięciu Gwiazd rozważał nawet możliwość postawienia prezydenta w stan oskarżenia, ale szybko się z tego wycofał.

Przy tym wiadomo było od razu, że techniczny rząd Cottarellego ma bardzo małe szanse na  otrzymanie wotum zaufania w parlamencie, co wymusiłoby natychmiastowe podanie się do dymisji. W tej sytuacji Luigi Di Maio zaproponował Matteo Salviniemu podjęcie drugiej próby powołania rządu, którego program był już wcześniej przygotowany.

W czwartek liderzy zawarli porozumienie ws. przedstawienia rządu z Giuseppe Conte na czele, a Cottarelli złożył rezygnację z tworzenia gabinetu technicznego. W krótkim oświadczeniu dla mediów niedoszły premier podkreślił, że powołanie rządu politycznego pozwoli uniknąć rozpisania kolejnych wyborów.

Tymczasem lider rządzącej dotychczas centrolewicowej Partii Demokratycznej Maurizio Martina ostrzegł, że „populistyczny i prawicowy rząd, który powstał, ma program niebezpieczny dla kraju”. „Ich działania to mieszanka ekstremizmu, antyeuropeizmu i niesprawiedliwości” – cytują media Martina, który zapowiedział również, że jego partia będzie stanowić „pełną determinacji” opozycję.