Niemcy: Premier Turyngii wybrany dzięki głosom skrajnej prawicy zrezygnował

Zdjęcia via Flickr.com @Liberale in Brandenburg

Lider liberałów (FDP) w Turyngii, wybrany w środę na premiera tego kraju związkowego dzięki poparciu skrajnie prawicowej AfD, ogłosił rezygnację ze stanowiska.

 

 

Thomas Kemmerich po niespełna 24 godzinach od wyboru na premiera położonej na wschodzie kraju Turyngii m.in. dzięki głosom skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), zrezygnował ze stanowiska. To efekt presji, jakiej polityk został poddany po środowym niespodziewanym sukcesie.

„Rezygnacja jest nieunikniona. Podjąłem decyzję, aby przeprowadzono nowe wybory”, powiedział polityk FDP.

Niemcy: Liberał premierem Turyngii. Ale z poparciem skrajnej prawicy

Polityczna sensacja w Turyngii. Przedstawiciel liberalnej partii FDP został premierem tego położonego na wschodzie Niemiec kraju związkowego. Poparli go jednak nie tylko przedstawiciele chadeckiej CDU, ale także skrajnie prawicowej AfD.

 

Liberałowie dokonali w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii) niemożliwego. Zdobyli stanowisko …

Nieszczelny kordon

W komunikacie dla prasy opublikowanym przez FDP napisano, że ugrupowanie jest gotowe na „zmazanie plamy w postaci udzielonego poparcia przez AfD dla Thomasa Kemmericha w wyborze na lokalnego premiera”. FDP złoży wniosek o samorozwiązanie parlamentu w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii).

W Niemczech największe ugrupowania, jak Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SDP), Zieloni czy FDP nie wchodzą w żadne polityczne sojusze ze skrajnie prawicową AfD.

Björn Höcke, lokalny przywódca Alternatywy – który także poparł w środę Kemmericha – zasłynął m.in. wezwaniami przeciwko oddawaniu hołdu pomordowanym za rządów Hitlera Żydom. Ponadto AfD w Turyngii ma kontakty z jawnymi i podziemnymi organizacjami neonazistowskimi, a Land jest z tego powodu często określany mianem „brunatnego bagna”.

Niemcy: AfD z nowym kierownictwem chce walczyć o bardziej umiarkowanych wyborów

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyłoniła w weekend nowego współprzewodniczącego partii. Ten zapowiedział walkę o bardziej umiarkowanych wyborców. Nie podoba się to jednak bardziej radykalnemu skrzydłu AfD.

 

Podczas sobotnio-niedzielnego zjazdu w Brunszwiku AfD wybrała na nowego współprzewodniczącego 44-letniego Tino Chrupallę, …

„Zły dzień dla demokracji”

Zwycięstwo dzięki głosom skrajnej prawicy wywołało w Niemczech wiele dyskusji. Pojawiają się głosy o „złamaniu tabu” czy „politycznym trzęsieniu ziemi”. Pojawiły się także wezwania do powtórzenia wyborów na premiera, a także ponownego przeprowadzenia głosowania w Turyngii. Wcześniejsze wybory przeprowadzono w październiku 2019 r. W głosowaniu – po raz pierwszy w historii – najwięcej głosów zdobyła popularna na terenie byłej NRD Lewica (Die Linke), a AfD po raz pierwszy w historii pokonała w wyborach CDU.

Kemmerich został pierwszym w historii premierem landtagu wybranym z poparciem skrajnej prawicy. Od środowego popołudnia przetoczyła się przez Niemcy fala oburzenia i krytyki. Głos zabrała także kanclerz Angela Merkel, która skrytykowała głosowanie lokalnych polityków CDU ramię w ramię z AfD. Pani kanclerz określiła sytuację jako „niewybaczalną” i dodała, że trzeba będzie doprowadzić do jej cofnięcia. Tym samym pośrednio poparła głosy wzywające do nowych wyborów regionalnych. Merkel, która przebywa obecnie z wizytą w Afryce, powiedziała dziennikarzom, że środa była „złym dniem dla demokracji”.

Niemcy zapowiadają walkę z prawicowym ekstremizmem

Niemcy przedstawiają plan walki z przestępczością związaną z prawicowym ekstremizmem. Planowane jest m.in. zatrudnienie ponad 600 pracowników, którzy będą zajmowali się wyłącznie tym zjawiskiem.

 

 
Niemiecki rząd przedstawił we wtorek (17 grudnia) nowe środki mające przyczynić się do zwalczenia niebezpieczeństwa wzrastającej fali …