Premier Morawiecki: Chcemy wpływać na los Europy

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS, źródło pis.org

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS, źródło pis.org

Premier Mateusz Morawiecki, który na sobotniej konwencji PiS w Jasionce wystąpił po Jarosławie Kaczyńskim, znacznie więcej czasu niż lider Zjednoczonej Prawicy poświęcił problematyce europejskiej. Zapowiedział m.in., że politycy tej partii będą w UE walczyć o polskie interesy i o wpływ na los Europy.

 

Szef rządu powiedział także, że majowe wybory do PE są “pierwszą turą” jesiennych wyborów parlamentarnych w kraju.

Europa ojczyzn versus Europa bez ojczyzn

Według szefa rządu „idąc do wyborów do PE zastanawiamy się nad dwiema wizjami Europy: Europy ojczyzn czy Europy bez ojczyzn”. Morawiecki przyznał, że dla niego Europa “jest silna swoją różnorodnością”, a Polska do niej bardzo wiele wnosi. “Bogactwo Europy bierze się z różnych wartości, siły, soków witalnych, propozycji, projektów płynących z różnych państw, w tym także z Polski” – tłumaczył.

Sondaż przed wyborami do PE: Koalicja Europejska przed PiS

Poparcie dla Koalicji Europejskiej (37,5 proc.) minimalnie przewyższa to dla PiS (36,3 proc.) – wynika z najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed wyborami do PE, które w piątek (1 marca) opublikował Parlament Europejski.
 

Trzecie miejsce – z 10,6 proc. głosów – zajęła …

Szef rządu: Chcemy wpływać na los Europy

“My Unii Europejskiej bardzo dużo dajemy, nie tylko jesteśmy wdzięczni UE za to, co dostajemy. Dzisiaj pokazujemy jak zarządzać systemem podatkowym, jak proponować nowoczesność, skok w nowoczesność połączony z obroną tradycji polskich rodzin i bogatym programem społecznym” – wyliczał szef rządu. “My idziemy rzeczywiście reprezentować polskie interesy, tam w Unii Europejskiej, bo jest to bardzo ważny wymiar życia społecznego, gospodarczego” – przekonywał.

“Chcemy wpływać na los Europy” – zapowiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że chodzi o kontynuację działań podjętych w ramach Grupy Wyszehradzkiej z którą – jak ocenił – “udało nam się strasznie dużo”. (Chcemy) “Powstrzymać tę szaleńczą politykę związaną z uchodźcami, z migrantami. Pokazujemy, w jaki sposób kształtować politykę całej Unii Europejskiej zachowując naszą tożsamość i interesy polskie. I to jest nasze zobowiązanie i to będziemy robić” – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki: Polska wyznacza standardy w UE

Polska wyznacza standardy, idee i propozycje, które kopiuje cała Europa – przekonywał premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego w Sandomierzu. Od wtorku trwa w Polsce kampania przed wyborami samorządowymi, których pierwsza tura będzie 21 października, a druga – czwartego listopada.

Wybory do PE pierwszą turą wyborów do parlamentu krajowego

Premier – tak jak prezes PiS – uważa, że majowe wybory do PE będą miały zasadnicze znaczenie dla wyniku jesiennych wyborów parlamentarnych w Polsce. Jego zdaniem “ta pierwsza połowa, ta pierwsza tura” wyborów (czyli wybory do PE), “będą kluczowe w zapewnieniu zwycięstwa na przyszłość, w wyborach parlamentarnych”. Na konwencji w Jasionce Morawiecki podkreślił, że „to jest podstawowy warunek, żeby kontynuować naszą politykę – politykę zmian dla ludzi, przedsiębiorców, rodzin polskich, utrzymania polskiej kultury, tradycji”.

Premier o obietnicach wyborczych

Szef rządu podkreślał także korzyści płynące z przedstawionej w lutym tzw. „piątki Kaczyńskiego”, czy „piątki PiS” i zapewnił, że rząd „składa obietnice, które zmienią Polskę na lepsze”. „Czy zerowy PIT dla młodych ludzi do 26. roku życia nie jest najlepszym mechanizmem, żeby mieli większą łatwość w znalezieniu tu pracy w Polsce? No jest. O to nam chodzi, żeby zerowy PIT oznaczał zerową emigrację z Polski, żeby przyciągał ludzi do Polski, przecież to jest nasze pragnienie” – powiedział m.in. premier.

Morawiecki: Musimy mieć wiarę i siłę

“Musimy mieć wiarę w to, że możemy zmieniać Polskę i mamy siłę zmieniać Polskę. I musimy ją zmieniać tak, żeby zapewnić godność rodzin, godność związaną z bytem materialnym” – powiedział Morawiecki podkreślając wartość polskich rodzin, polskiej kultury, tradycji i tożsamości.” Tego będziemy bronić” – zapowiedział.

„Fundamentalne przybliżenie do siebie oczekiwań społeczeństwa, aspiracji społeczeństwa, to, jak społeczeństwo rozumie Europę i jak rządzący powinni rządzić, zarządzać gospodarką, by te aspiracje spełniać, jest pewnym fenomenem, jest naszym odkryciem, jest rzeczywistą służbą dla narodu polskiego” – oświadczył Morawiecki. Według niego tak właśnie postrzegana jest „piątka PiS”, którą określił jako “bardzo prorozwojową `piątkę PiS`”.

“Nowa piątka PiS” przed wyborami do PE

500+ od pierwszego dziecka, pracownicy do 26. roku życia bez podatku PIT, „trzynastka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, to „nowa piątka PiS”, którą na konwencji programowej partii przedstawił jej prezes Jarosław Kaczyński.