Obawy o stan zdrowia premiera Shinzo Abe. Japonii grożą wcześniejsze wybory?

Shinzo Abe jest najdłużej sprawującym funkcję premiera Japonii politykiem w historii.

Shinzo Abe jest najdłużej sprawującym funkcję premiera Japonii politykiem w historii / Foto via flickr all creative commons Global Panorama

Premier Japonii Shinzo Abe ponownie trafił do szpitala. To już drugie takie zdarzenie w ciągu tygodnia. Istnieją poważne obawy o stan zdrowia polityka. Media spekulują odnośnie ewentualnych następców polityka.

 

 

Shinzo Abe w poniedziałek (24 sierpnia) ponownie trafił do szpitala. Było to drugie takie zdarzenie w ciągu tygodnia. Wśród opinii publicznej pogłębiają się obawy o zdrowie premiera Japonii. Rzecznik rządu Yoshide Suga zapewniał „Widuję go (Abe – red.) codziennie i nie widzę w nim żadnej zmiany”.

Polityk w ubiegłym tygodniu przeszedł serię kilkugodzinnych badań lekarskich. Premier Japonii uspokajał po nich, że stan jego zdrowia nie będzie miał żadnego negatywnego wpływu na wywiązanie się z obowiązków sprawowania władzy.

Shinzo Abe cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Schorzenie jest ciężkie w leczeniu a jego przebieg można jedynie łagodzić.

Japonia nie potępi razem z USA chińskiej ustawy dot. Hongkongu. Dlaczego Japonia „gra na dwa fronty”?

Japonia nie zdecydowała się podpisać pod wspólnym stanowiskiem USA, Kanady, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

Kim jest Shinzo Abe?

Abe jest najdłużej sprawującym urząd premierem Japonii. W poniedziałek (24 sierpnia) pobił wynik należący do poprzedniego rekordzisty Eisaku Sato, który sprawował tę funkcję przez 2798 dni.

W trakcie swojej pierwszej kadencji,  13 lat temu, Abe zrezygnował po zaledwie roku z pełnienia urzędu premiera. Powodem miały być problemy zdrowotnie polityka. Jednak już w 2012 r. ponownie objął on funkcję szefa Rady Ministrów.

Obecny stan zdrowia japońskiego premiera i fakt, że już raz był zmuszony zakończyć wcześniej swoją kadencję rodzą obawy, że sytuacja z 2007 r. może się powtórzyć.

„Shinzo Abe konsekwentnie wprowadzał nową jakość w polityce Japonii. Należy mu oddać, że jako współcześnie najdłużej sprawujący urząd premiera Japonii polityk potrafił przetrwać najróżniejsze kryzysy, podczas gdy w kulturze politycznej tego kraju ustąpienie ze stanowiska w przypadku skandalu lub porażki było częstym zjawiskiem. O ile pozwoli mu stan jego zdrowia, nie będzie chciał zrezygnować”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Andrzej Dąbrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Japonia znosi stan wyjątkowy. Premier ogłasza opanowanie koronawirusa

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego na obszarze całego kraju. Dotyczy to także stolicy – Tokio. „Udało się niemal w pełni opanować szerzenie się koronawirusa” – ogłosił szef rządu Japonii.

 

Tokio i sąsiadujące z nim prefektury Kanagawa, Chiba i …

Polityka Shinzo Abe

„Shinzo Abe jest bezkonkurencyjnym liderem życia politycznego w swoim kraju. Przyczynił się do wyprowadzenia gospodarki Japonii na prostą, dokonał zmian w systemie podatkowym, wprowadzał programy aktywizacji kobiet na rynku pracy. Implementując pakiety stymulujące gospodarkę w obliczu kryzysu wywołanego COVID-19 dysponował pełnym poparciem opozycji. Potrafi również skutecznie zarządzać koalicją macierzystej Partii Liberalno-Demokratycznej z centro prawicową partią Komieto”, analizuje Andrzej Dąbrowski.

Pytany o politykę zagraniczną Japonii pod rządami obecnego premiera ekspert PISM mówi, że „Shinzo Abe jest doświadczonym uczestnikiem dialogu międzynarodowego. Był w stanie porozumieć się zarówno z Chinami, jak i z Ameryką. Wypracował z USA porozumienie dotyczące finansowania Amerykańskich sił zbrojnych w Japonii, z Chinami utrzymuje dobre stosunki gospodarcze”.

Ponadto Abe pogłębiał stosunki dyplomatyczne z państwami takimi jak Indie czy Australia. Działania te miały ustabilizować relację w obrębie zachodniego Pacyfiku i stworzyć przeciwwagę dla pozycji Chin w tym regionie. W polityce zagranicznej szef japońskiego rządu postawił na wzmocnie relacji z państwami podzielającymi wspólne, uniwersalne wartości, takie jak prawa człowieka, demokracja czy rządy prawa.

Japonia: Mimo stanu wyjątkowego liczba zakażeń koronawirusem rośnie

W ostatni wtorek (7 kwietnia) władze kraju wprowadziły w Tokio i sześciu innych prefekturach stan wyjątkowy. Mimo to liczba zakażeń zaczyna rosnąć.

Co w przypadku rezygnacji?

Obecny stan zdrowia Shinzo Abe rodzi obawy o możliwość dalszego sprawowania przez niego urzędu premiera. Na tę niepewność nakładają się skutki pandemii koronawirusa oraz społeczne niezadowolenie polityką rządu znajdujące odzwierciedlenie w mniejszym poparciu dla ugrupowania Abe.

„Na razie można wskazać dwóch potencjalnych następców. To Taro Aso oraz Taro Kono„, mówi Andrzej Dąbrowski. „Pierwszy z polityków jest bardziej twardogłowy i mniej elastyczny niż Abe. Jest mniej skłonny do kompromisów, jednak w polityce zagranicznej nie należy oczekiwać żadnej nagłej zmiany w przypadku rezygnacji dotychczasowego premiera”.

Kadencja Shinzo Abe upływa w 2021 r. Jeśli do tego czasu zdecyduje się zrezygnować z fotela premiera jego „naturalnym” następcą zostanie Taro Aso. To polityk znany z kontrowersyjnych wypowiedzi. Niejednokrotnie jego słowa odbijały się szerokim echem na świecie.

Aso zachwalał m.in. sposób, w jaki naziści dokonali zmian w konstytucji „Niemiecka konstytucja Weimarska została niezauważenie zmieniona na Nazistowską niemiecką konstytucje. Dlaczego mielibyśmy nie uczyć się podobnych taktyk?”

Więcej o kontrowersyjnych wypowiedziach Aso Taro można przeczytać m.in. tutaj.