[AKTUALIZACJA] Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Według wyników podanych przez PKW Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wygrało wybory parlamentarne w Polsce, zdobywając 43,76 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 27,24 proc. W Sejmie znajdą się też przedstawiciele SLD-Lewicy (12,52 proc.), PSL-Koalicji Polskiej (8,58 proc.) oraz Konfederacji (6,79 proc.).

 

Frekwencja w wyborach wyniosła 61,1 proc. W wyborach sprzed 4 lat frekwencja wyniosła dla porównania 50,92 proc.

Nocna zmiana

Przez noc podawane wyniki uległy znacznej zmianie. Po zliczeniu głosów z 42,22 proc. okręgów wyborczych znacznie zyskało PiS (skok z 43,6 proc. do 49,3 proc.), zaś straciła Koalicja Obywatelska (spadek z 27,4 proc. do 22,3 proc.) Straty odnotowuje również Lewica. Ponad jeden procent mniej (zmiana z 11,9 proc. na 10,88 proc.) dla bloku złożonego z trzech partii lewicowych oznacza nieco więcej dla PSL-Koalicji Polskiej, której poparcie wzrosło z 9,6 proc. do 9.75 proc.

Natomiast już po zliczeniu głosów z 99,49 proc. okręgów wyborczych, poparcie dla PiS unormowało się na poziomie 43,76 proc, KO dostaje 27,24 proc, SLD-Lewica 12,52 proc., a PSL-Koalicja Polska może liczyć na 8,58 proc. Konfederacja zaś nadal poszerza swoje zyski i ma już 6,79 proc.

Prognozowany rozkład mandatów wygląda następująco: PiS – 236, KO – 134, SLD-Lewica – 48, PSL-Koalicja Polska 30, a Konfederacja 11.

Kaczyński: Przed nami cztery lata ciężkiej pracy

„Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, bo Polska musi się zmieniać dalej i musi się zmieniać na lepsze. To, co było naszą główną siłą, czyli wiarygodność, dotrzymywanie słowa, musi trwać“ – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy, ale pamiętajcie, to są tylko badania. To nie jest jeszcze zwycięstwo ostateczne, ale mimo wszystko mamy powody do radości. Mimo potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma. A jeśli się utrzyma, to będzie trwała dobra zmiana“ – dodał.

Najnowsza “piątka” PiS w ostatnich dniach kampanii przedwyborczej

Tzw. mały ZUS, czyli 500+ dla przedsiębiorców, 13. i 14. emerytura dla seniorów, pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla czterdziestolatków, program budowy 100 obwodnic i plan na rzecz wyrównania dopłat dla polskich rolników, to ostatnie przedwyborcze obietnice PiS.

Jakie nastroje w sztabach po ogłoszeniu pierwszych wyników?

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przekonywał, że walka nie kończy się na wyborach parlamentarnych. „Przed nami kolejne wybory i kolejna praca. Wybory prezydenckie z pewnością wygramy. Nie będzie Budapesztu w Warszawie”, zapowiedział, odnosząc się do reform wprowadzanych przez Viktora Orbana na Węgrzech.

Schetyna dodawał, że „to nie była uczciwa walka”. Niemniej, „wierząc w zwycięstwo w Senacie, chcę zapewnić, że to jest nasza przyszłość: wspólne działanie opozycji”.

O racjonalnej współpracy mówił również lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. „Jeśli wyniki sondażowe się potwierdzą, będzie to wielki mandat zaufania od rodaków dla racjonalnego centrum, dla Koalicji Polskiej”, mówił po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Z powrotu do parlamentu cieszyli się za to liderzy Lewicy. Adrian Zandberg, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń przekonywali, że będą bronić Konstytucji „od pierwszego do ostatniego artykułu”, a także wykorzystają swoją nową pozycję do ochrony praw pracowników.

Z kolei ostrożnie wypowiadali się przedstawiciele KONFEDERACJI, którzy woleli poczekać na ostateczne wyniki do rana nauczeni doświadczeniem z wyborów do Parlamentu Europejskiego, kiedy wieczorem sondaże dawały im ponad 5 proc., głosów, co jednak zostało zweryfikowane w godzinach porannych.

[AKTUALIZACJA] Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne

Według wyników podanych przez PKW Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wygrało wybory parlamentarne w Polsce, zdobywając 43,76 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 27,24 proc. W Sejmie znajdą się też przedstawiciele SLD-Lewicy (12,52 proc.), PSL-Koalicji …

Europeistka: PiS zacznie od łagodnej polityki

Europeista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Renata Mieńkowska-Norkiene ocenia, że do końca negocjacji nad nową perspektywą budżetową UE kurs PiS w polityce europejskiej będzie utrzymany, choć może być on nieco łagodniejszy. „Będzie chodzić o to, aby Janusz Wojciechowski ugrał jak najwięcej dla polskiego rolnictwa. Potem PiS bez skrupułów będzie przejmować kolejne przyczółki liberalnej demokracji – RPO, media prywatne, fundacje. Nie mają większości konstytucyjnej, ale wezmą wszystko co można wziąć bez zmiany konstytucji“ – mówi ekspertka.

W wyborach z 2015 r. PiS miało 37,58 poparcia. Platforma Obywatelska 24,09 proc., zaś Kukiz’15 – 8,81 proc. a Nowoczesna Ryszarda Petru – 7,6 proc. W Sejmie znalazło się też wówczas PSL z wynikiem 5,13 proc.