Powstanie Ministerstwo Zasobów Narodowych?

Wicepremier Jacek Sasin, źródło KPRM

Wicepremier Jacek Sasin, źródło KPRM

W nowym rządzie PiS reaktywowane zostanie ministerstwo nadzorujące spółki skarbu państwa, które rządząca partia zlikwidowała trzy lata temu. Na czele tego resortu ma stanąć wicepremier Jacek Sasin.

 

Portal wPolityce podał w poniedziałek (4.listopada), że nowe-stare ministerstwo będzie się nazywało Ministerstwem Zasobów Narodowych.

PiS traci poparcie?

10 dni po wyborach PiS nie uzyskałoby większości w Sejmie – wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press. Kosztem większych ugrupowań – PiS i Koalicja Obywatelska – zyskałyby te mniejsze, zwłaszcza Lewica. 

Zmiany w rządzie przedstawi premier

“Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie powstanie ministerstwo, które będzie skupiać również nadzór nad spółkami skarbu państwa” – powiedział w TVP Jacek Sasin. Utrzymywał jednak, że nie wie, jakie będą ostateczne decyzje ws. obsady na stanowisku szefa tego resortu.

Marszałek senatu Stanisław Karczewski, pytany o nowe ministerstwo i o to, czy Jacek Sasin stanie na jego czele, odpowiedział natomiast: „to możemy dzisiaj powiedzieć”. Zastrzegł jednak, że o wszystkich zmianach w rządzie poinformuje premier Mateusz Morawiecki. 12 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu w nowym składzie rząd Morawieckiego poda się do dymisji, a następnie prezydent powierzy mu misję utworzenia nowego gabinetu.

Tymczasem mówi się, że tym razem zlikwidowane ma zostać utworzone w listopadzie 2015 r. ministerstwo energii. Ze stanowiskiem musiałby w związku z tym pożegnać się szef tego resortu, Krzysztof Tchórzewski. Przewiduje się także, że swoje stanowiska zachowają szefowa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie Jarosława Gowina, które zyskało na znaczeniu zwiększając w ostatnich wyborach liczbę posłów z kilku do kilkunastu); szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski oraz Jerzy Kwieciński, ale nie wiadomo w którym ministerstwie, bo pełni funkcję ministra inwestycji i rozwoju, a w ostatnich tygodniach także ministra finansów.

Natomiast zadebiutować w rządzie ma Marcin Horała, były szef sejmowej komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT, który miałby zastąpić Andrzeja Adamczyka dotychczasowego ministra infrastruktury.

Sasin: Inwestować z sensem, a nie budować kariery finansowe

Wicepremier Sasin podkreślił, że spółki skarbu państwa są bardzo poważnym obszarem działania kraju, gdyż daje instrumenty do prowadzenia bardzo aktywnej polityki rozwoju. “Dzięki ostatnim czterem latom dobrego zarządzania tymi spółkami, wiele z nich wypracowało naprawdę bardzo potężne zasoby finansowe” – ocenił.

Zdaniem Sasina ważne jest inwestowanie z sensem i koordynowanie tych inwestycji  i właśnie na tym powinien skupić się nowy minister. W ocenie wicepremiera likwidacja ministerstwa skarbu nie była błędem. Przyznał jednak, że również “model, który ukształtował się potem, rzeczywiście najszczęśliwszym nie był”, bo spowodował rozproszenie zarządzania spółkami skarbu państwa.

Sasin podkreślił ponadto, że majątek państwowy nie jest miejscem, w którym powinno się budować kariery finansowe. “To jest obszar, który wymaga dobrego zarządzania w imię interesu publicznego” – stwierdził.

Pierwsze oficjalne informacje PiS ws. obsady stanowisk

Elżbieta Witek na marszałka Sejmu, Stanisław Karczewski na marszałka Senatu, a Mateusz Morawiecki na premiera – to rekomendacje nowego, powyborczego klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości uzgodnione w zeszłym tygodniu na wyjazdowym posiedzeniu.

Fogiel: Struktura nowego rządu już ustalona

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel już w zeszłym tygodniu informował, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu. Na spotkaniu władz potwierdzono też rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera. Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że szczegóły dotyczące nadzoru nad spółkami skarbu państwa, w tym decyzja kto będzie za niego odpowiedzialny, są jeszcze analizowane. Zapowiedział jednak, że informacje zostaną przekazane w tym tygodniu.

Ministerstwo Skarbu Państwa istniało w latach 1996-2016. Zostało zlikwidowane w czasach rządu Beaty Szydło, a ostatnim szefem resortu w tym rządzie był Dawid Jackiewicz. Zamknął je natomiast Henryk Kowalczyk. Nadzór nad spółkami skarbu państwa przekazano wtedy odpowiednim resortom.