Polskie Sprawy: Nowe koło poselskie w Sejmie

Polskie Sprawy - konferencja prasowa nowego koła w Sejmie, źródło twitter @AgaScigaj

Posłowie Andrzej Sośnierz, Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj ogłosili wczoraj w Sejmie utworzenie nowego koła parlamentarnego – Polskie Sprawy. “Połączyły nas rozmowy o zdrowiu, o przedsiębiorczości i o tym, jak będzie wyglądać Polska po pandemii” – tłumaczyła na konferencji prasowej przewodnicząca koła Agnieszka Ścigaj.

 

Agnieszka Ścigaj, pierwotnie posłanka ugrupowania Pawła Kukiza, a w tej kadencji Sejmu – PSL, od czasu odejścia z Koalicji Polskiej w listopadzie zeszłego roku pozostawała posłanką niezrzeszoną; Paweł Szramka wcześniej był posłem Kukiz’15, a Andrzej Sośnierz dołączeniem do nowego koła potwierdził odejście z klubu PiS. Oznacza to, że klub Prawa i Sprawiedliwości będzie miał 233. posłów w 460-osobowym Sejmie.

Polskie sprawy priorytetem nowego koła

Wyjaśniając nazwę nowo utworzonego koła Agnieszka Ścigaj zapowiedziała, że koło będzie zajmować się „priorytetowo” właśnie polskimi sprawami. “Nie zgadzamy się, aby w polskiej polityce za normalność uważane było to, że poseł suwerennej Polski jest towarem” – oświadczyła. Jej zdaniem niezależnym posłem nie można handlować ani go przekładać, ani przypisywać mu tego czego sam nie myśli, a jego wyborcy się z tym nie zgadzają.

“Nie zgadzamy się na to, że trzeba nienawidzić przeciwnika. Uważamy, że polska polityka i normalność to dialog i rozmowa” – podkreśliła była posłanka Koalicji Polskiej. “Za to płacą nam ludzie” – dodała. “Nie jesteśmy przeciwko nikomu, jesteśmy `za` sprawami, nazywamy się `sprawy polskie`” – przekonywała Agnieszka Ścigaj.

W rozmowie z Interią scharakteryzowała natomiast wyborców, których nowe koło w Sejmie zamierza reprezentować. “Przede wszystkim przedsiębiorcy czujący się cynicznie wykorzystywani przez różne formacje polityczne” – podkreśliła. “Do tego organizacje pozarządowe reprezentujące różne obszary polityki społecznej”, które “zmotywowały nas, żeby przynajmniej dać nadzieję Polakom”. “Bo w parlamencie są posłowie, którzy nigdy nie dali sobie wmówić, że coś jest czarne, kiedy jest białe. I to niezależnie od przynależności partyjnej” – zapewniała szefowa koła Polskie Sprawy.

“Jedynki” PSL-Koalicji Polskiej w wyborach do Sejmu

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz otwiera listę PSL-Koalicji Polskiej w Tarnowie, a lider Kukiz`15 Paweł Kukiz w Opolu. Liderzy PSL-Koalicji Polskiej w jesiennych wyborach do Sejmu zostali przedstawieni w sobotę na krajowej konwencji wyborczej w Płocku.

Sośnierz: zostaję w Porozumieniu

Według Andrzeja Sośnierza jego obecność w nowym kole nie powinna być “jakimś specjalnym zaskoczeniem”, bo od dłuższego czasu nie krył odrębnego stanowiska ws. sposobu, w jaki rząd  walczy z epidemią. “Jestem lekarzem. Dodatkowa świadomość tego, że wcale nie musiało w Polsce tyle osób zachorować i umrzeć – szczególnie, że były w tej sprawie przedkładane pomysły, które były całkowicie ignorowane – to wszystko powodowało, że składałem swoje odrębne stanowisko. Dzisiaj również przez to dołączyłem do nowego koła poselskiego” – tłumaczył były poseł klubu PiS.

Dodał, że na jego decyzję wpłynęła także niezgoda na politykę podatkową rządu, czy pomysł łączenia Orlenu z Lotosem. Przyznał, że w obozie rządzącym nie podoba mu się również “skłócanie, podsycanie antagonizmów i szukanie haków”. Polityk potwierdził ponadto, że choć odchodzi z klubu PiS, to zostaje w Porozumieniu Jarosława Gowina. “Opuszczam Zjednoczoną Prawicę i klub PiS, ale nie opuszczam Porozumienia” – podkreślił były szef Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koniec koalicji rządzącej w Polsce?

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy Ryszard Terlecki ostrzegł wczoraj, że wobec niesubordynacji “małych koalicjantów” PiS może dokonać reorganizacji rządu bez nich, a nawet – w razie potrzeby – doprowadzić do nowych wyborów, w których wystartuje  samodzielnie.

Szramka: Nie chcemy, żeby interesy partyjne stały ponad interesem państwa 

“Nie chcemy, żeby interesy partyjne były ponad interesem państwa” – podkreślił Paweł Szramka i zapewnił, że nowe koło chce transparentności w Sejmie. Chce także, żeby Polska “była i silna gospodarczo i bezpieczna”, żeby była państwem, “z którego młodzi nie będą mieli zamiaru uciekać”, a jego obywatele “byli traktowani z szacunkiem, kiedy wyjadą za granicę”.

Wyjaśnił także powody swojego odejścia z koła Kukiz’15, do którego dołączył zaledwie w lutym tego roku, odchodząc z klubu PSL – Koalicja Polska. “Jestem przekonany, że z Pawłem Kukizem mamy bardzo podobne cele. Trochę nam się rozjechały drogi do tych celów, a ja po prostu wybrałem inną drogę” – powiedział. Przypomniał także, że nie zapisywał się do żadnej partii.