Polski rząd: 14 ministerstw, czterech wicepremierów, nowe ministerstwa i ministrowie

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w randze wicepremiera pokieruje komitetem ds. bezpieczeńtwa państwa, powracający do rządu Jarosław Gowin w randze wicepremiera stanie na czele ministerstwa rozwoju i pracy, resortem edukacji i nauki będzie kierował Przemysław Czarnek, a Grzegorz Puda zostanie ministrem rolnictwa – wynika z nieoficjalnych informacji, na które powołują się media.

 

Ponadto do 14 – z 20 – zostanie zredukowana liczba ministerstw, z trzech do czterech wzrośnie liczba wicepremierów, będą też nowi ministrowie i nowe resorty.

Rada Koalicji zaakceptowała skład rządu

“Odbyło się posiedzenie Rady koalicji, na którym ostatecznie zaakceptowano skład rządu” – przekazała wczoraj po południu na twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. W spotkaniu, które trwało ok. godziny, uczestniczyli między innymi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie Solidarnej Polski i Porozumienia – Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

Rada Koalicji to ciało utworzone na mocy podpisanej w sobotę nowej umowy koalicyjnej między Prawem i Sprawiedliwością, Solidarną Polską oraz Porozumieniem. Składa się z kierownictwa PiS oraz dwóch-trzech przedstawicieli każdej z dwóch pozostałych partii koalicyjnych.

Rekonstrukcja rządu: Wciąż nic nie wiadomo

Politycy uczestniczący wczoraj wieczorem w czterogodzinnych rozmowach kierownictwa PiS, które miały być poświęcone dalszym działaniom koalicji, nie przekazali dziennikarzom żadnych informacji z tego spotkania. Premier zapewnił jednak po południu na facebooku, że ogłoszony wcześniej program “jest i będzie realizowany”. 

Czterech wicepremierów

Z czterech wicepremierów mają pozostać dwaj: Jacek Sasin w tym samym charakterze, czyli jako minister Aktywów Państwowych i Piotr Gliński, któremu ubywa dziedzictwo narodowe a przybywa sport – będzie bowiem ministrem Kultury i Sportu (nie wiadomo czy dotychczasowa  minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przejdzie do resortu Piotra Glińskiego).

Do rządu wraca natomiast Jarosław Gowin, który stanie na czele ministerstwa rozwoju i pracy obejmując stanowisko po byłej koleżance partyjnej Jadwidze Emilewicz (wraz z nim odszedł też zresztą jeden z wiceministrów, Krzysztof Mazur) rozszerzonym o resort pracy, budownictwo i turystykę.

Do składu rządu w charakterze wicepremiera dochodzi ponadto prezes PiS Jarosław Kaczyński, który obejmie kierownictwo nowej instytucji: komitetu ds. bezpieczeństwa państwa, który będzie nadzorował prace resortów siłowych i sprawiedliwości.

Kryzys rządowy: Kaczyński zostanie wicepremierem?

Wczoraj wieczorem (23 września) zakończyło się kolejne spotkanie ostatniej szansy Ziobro-Kaczyński. Rozmowa szefów PiS i SP trwała nieco ponad godzinę i miała znacznie ostrzejszy przebieg, niż poprzednia, do której doszło w poniedziałek wieczorem.
 

Oba spotkania odbyły się w tym samym miejscu: …

Nowi ministrowie i nowe ministerstwa

Nowym ministrem rolnictwa ma zostać Grzegorz Puda, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego jawnie sprzeciwiającego się tzw. ustawie futerkowej mocno promowanej przez prezesa PiS. Promujący tę ustawę 38-letni poseł PiS z rodzinnego Bielska-Białej był nawet sprawozdawcą projektu w Sejmie (należy zresztą również do sejmowego zespołu miłośników zwierząt).

Dotychczasowy wiceminister funduszy i polityki regionalnej ukończył co prawda zootechnikę w krakowskiej Akademii Rolniczej, ale z rolnictwem nie miał później zbyt wiele do czynienia. Kilka lat pracował bowiem w jednej z największych instytucji finansowych w Europie, a zanim objął mandat posła był menedżerem ds. marketingu w jednej z bielskich spółek (RNB).

Na szefa nowego resortu – ministerstwa środowiska i klimatu – zostanie mianowany stary minister klimatu Michał Kurtyka. Natomiast dotychczasowy minister środowiska Michał Woś obejmie nowo utworzone stanowisko ministra – członka rady ministrów ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej.

Ta decyzja wzbudziła kontrowersje nie tylko ze względu na młodego przedstawiciela Solidarnej Polski (który nie zamierza przestać krytykować środowisk LGBT ani wyrażać sceptycyzmu wobec UE) na tym stanowisku, ale na samą dziedzinę, za którą ma odpowiadać. Już dziś można się spotkać ze zdaniem, że będzie ministrem “do walki z lewactwem”, czy też, że ma dawać odpór “lewicowej agendzie”.

Rekonstrukcja rządu: Redukcja o połowę czy tylko kosmetyczne poprawki?

Połączone ministerstwa: edukacji i szkolnictwa wyższego, klimatu i środowiska, do tego likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Sportu, to elementy kolejnego podejścia do planowanej na koniec września rekonstrukcji rządu. 

Minister Marlena Maląg pozostaje natomiast szefową starego/nowegobo nieco okrojonego w stosunku do stanu poprzedzającego rekonstrukcję – ministerstwa: rodziny i polityki społecznej. Problematykę związaną z pracą “ustąpiła” bowiem powracającemu do rządu szefowi Porozumienia. Nowym ministrem ds. samorządów w Kancelarii Premiera zostanie 46-letni Michał Cieślak, poseł Porozumienia i członek Prezydium Zarządu Krajowego tej partii.

Na początku lat 2000. Cieślak szkolił doradców ds. wdrażania unijnych funduszy, a potem prowadził własną firmę doradczą. Następnie pracował w Krajowej Izbie Rad Rolniczych, a w latach 2011-2015 był przewodniczącym rady powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Busku-Zdroju. Jest absolwentem agroekonomii na Akademii Rolniczej w Krakowie i – jak pisał w 2015 r. – prowadzi gospodarstwo sadowniczo-szkółkarskie.

Najbardziej kontrowersyjnym z nowych ministrów wydaje się być Przemysław Czarnek, który ma objąć ministerstwo edukacji (najprawdopodobniej ze szkolnictwem wyższym włącznie) i nauki, “uwalniając” z rządu Dariusza Piontkowskiego i Wojciecha Lurdzka. Prawnik, który do zeszłego roku był wojewodą lubelskim, a od 1 października ma być również profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wielokrotnie przedstawiał się jako zaciekły wróg LGBT (jako wojewoda przyznał medale za walkę z LGBT).

Zasłynął jednak wypowiedzią, która padła w trakcie tegorocznej kampanii prezydenckiej: “Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją” – powiedział w czerwcu poseł PiS w TVP Info.

Jourová o kampanii w Polsce: Politycy powinni brać odpowiedzialność za swój język

“To bardzo smutne, że we współczesnej Europie politycy wysokich szczebli zdecydowali się wziąć za cel mniejszości, żeby osiągnąć potencjalne polityczne cele” – powiedziała wiceszefowa KE Věra Jourová.

Zniknie kilka ministerstw

Po rekonstrukcji zniknie natomiast ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Marek Gróbarczyk ma odejść z rządu, a kompetencje resortu mają zostać rozdzielone między ministerstwa: rolnictwa, środowiska i infrastruktury. Zniknąć ma również ministerstwo cyfryzacji, niewykluczone jednak, że Marek Zagórski będzie odpowiedzialny za tę dziedzinę w KPRM. Ponadto resort funduszy i polityki regionalnej ma być połączony z ministerstwem finansów, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak ma zostać wiceministrem finansów odpowiedzialnym za fundusze europejskie.

Ministerstwa bez zmian

Na swoich stanowiskach mają zostać również po rekonstrukcji ministrowie: infrastruktury Andrzej Adamczyk; obrony narodowej Mariusz Błaszczak; spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński; spraw zagranicznych Zbigniew Rau; finansów Tadeusz Kościński (choć wymieniana była tu również kandydatura Jadwigi Emilewicz); zdrowia Adam Niedzielski; sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jaki rzeczywiście będzie skład gabinetu Mateusza Morawieckiego może się okazać jeszcze w tym tygodniu, bo powołanie zrekonstruowanego rządu ma odbyć się najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.