Polska, Węgry, Włochy i Hiszpania wspólnie utworzą frakcję w PE?

Spotkanie polityków PiS i hiszpańskiej partii Vox, źródło twitter@pisorgpl

Spotkanie polityków PiS i hiszpańskiej partii Vox, źródło twitter@pisorgpl

Utworzenie nowej, eurosceptycznej grupy politycznej w nowym składzie Parlamentu Europejskiego wydaje się coraz bardziej realne – polskie Prawo i Sprawiedliwość, węgierski Fidesz, włoska Liga i hiszpański Vox podjęły bowiem rozmowy nt. współpracy na rzecz utworzenia takiej frakcji po majowych wyborach. Fidesz dostarcza jednak sprzeczne sygnały.

 

Europejska Partia Ludowa zawiesiła wczoraj węgierską partię rządzącą Fidesz premiera Viktora Orbána w prawach członka EPL. Szef węgierskiego rządu, który już wcześniej zakładał taką możliwość, zapowiedział podjęcie współpracy z rządzącą w Polsce partią. Rozmowy o współpracy w tworzeniu nowej grupy politycznej w unijnym zgromadzeniu PiS podjął już wcześniej z włoską Ligą i – ostatnio – z hiszpańską partią Vox.

Jak dużo w nowym Parlamencie Europejskim zyska skrajna prawica?

W poniedziałek Parlament Europejski opublikował pierwszą prognozę dotyczącą podziału miejsc w nowym PE. Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokracji tracą większość, zyskuje z kolei skrajna prawica. Włoska Liga będzie miała drugą pod względem wielkości reprezentację zaraz po niemieckim …

Orban liczy na PiS

Orbán już trzy tygodnie temu (8 marca) zakładał, że Fidesz może się znaleźć się poza Europejską Partią Ludową i zapowiedział, że jeśli do tego dojdzie, rozpocznie rozmowy przede wszystkim w Polsce. “Jeśli będzie trzeba rozpocząć nową inicjatywę (w Parlamencie Europejskim), to oczywiście pierwszym miejscem, gdzie będziemy prowadzić rozmowy, będzie Polska” – oświadczył w Radiu Kossuth.

Czy Fidesz wejdzie w sojusz z PiS?

W ciągu kilkunastu dni rozstrzygnie się spór dotyczący przynależności Fideszu do Europejskiej Partii Ludowej. Kampania z wizerunkiem Junckera, której inicjatorem był sam premier Węgier, postawiła jego partię w kryzysowej sytuacji. Tymczasem do prasy zaczynają docierać pierwsze informacje na temat możliwego …

Tuż po tej zapowiedzi węgierski polityk był w Polsce, gdzie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim uczestniczył w obchodach 20. rocznicy członkostwa w NATO, a zaraz potem na Węgry przyjechał polski premier, by wziąć udział w obchodach węgierskiego święta narodowego.

PiS rozmawia również z Hiszpanami

Z Polską i Prawem i Sprawiedliwością mamy bardzo wiele wspólnego – podkreślił tymczasem przebywający w Warszawie, prezes hiszpańskiej prawicowej partii Vox Santiago Abascal, który spotkał się wczoraj (20 marca) z przedstawicielami polskich władz  m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wyraził przy tym przekonanie, że rozmowy ws. ewentualnego sojuszu z PiS w przyszłym składzie Parlamentu Europejskiego idą „w dobrą stronę”.

„Bardzo owocne spotkanie z rządem Polski, mające na celu analizowanie wspólnych polityk opartych na poszanowaniu dla suwerenności państw europejskich, wartości chrześcijańskich i kontroli migracji” – napisał prezes partii Vox na twitterze.

Środowe spotkanie Abascala miały dotyczyć przyszłego sojuszu i współpracy w Parlamencie Europejskim. “Szukamy porozumienia i sojuszy z innymi partiami i innymi krajami. Poza tym jesteśmy wielkimi fanami Polski. Hiszpania to jest siostrzany kraj z Polską. Mamy wiele wspólnego. Dziś Polska i inne kraje reprezentują trzon Europy, także Węgry. Wydaje nam się, że Hiszpania mogłaby się do tego dołączyć, aby bronić prawdziwej Europy” – cytuje hiszpańskiego polityka TVP Info.

Szef partii Vox wyraził też swoje zaniepokojenie kierunkiem, w jakim zmierza UE. W jego ocenia oddala się ona bowiem “od fundamentalnych wartości chrześcijańskich w Europie, akceptuje masową imigrację i ingeruje za bardzo w politykę suwerennych państw”.

Abascal potwierdził, że jego formacja „bada możliwość” powołania wspólnej grupy politycznej w PE. “Wszystko idzie w dobrą stronę, zgadzamy się co do wielu rzeczy” – powiedział zastrzegając, że w związku z kwietniowymi wyborami do parlamentu Hiszpanii, jego partia teraz „bardzo koncentruje się na polityce krajowej”. “Później wrócimy do tej polityki sojuszów” – zapowiedział.

Znamy datę przedterminowych wyborów w Hiszpanii

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez ogłosił dziś datę wyborów parlamentarnych. Hiszpanie wybiorą przedstawicieli do Kortezów już po raz trzeci w ostatnich czterech latach.
 
Maraton wyborczy
Przed Hiszpanami prawdziwy maraton wyborczy. W ciągu miesiąca zagłosują w wyborach parlamentarnych, autonomicznych, lokalnych i europejskich. To efekt dzisiejszego …

Zapewnił także, że “z Prawem i Sprawiedliwością i z Polską mamy bardzo wiele wspólnego”. Lider partii Vox podkreślił również, że jego ugrupowanie „mówi prawdę i broni zdrowego rozsądku” i dlatego – jak powiedział – wielu Hiszpanów utożsamia się z tym przekazem „wobec dyktatury poprawności politycznej lewicy”. “Jesteśmy pewni, że w najbliższych latach w Hiszpanii da nam to dużą władzę” – dodał polityk.

Założona w 2013 r. prawicowa partia Vox w ostatnich kilku miesiącach znacząco zyskuje na popularności w Hiszpanii. W sondażach otrzymuje poparcie na poziomie 12-14 proc., co dawałoby jej czwarte miejsce w zarówno w zaplanowanych na 28 kwietnia wyborach do hiszpańskiego parlamentu, jak i w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się cztery tygodnie później. Z symulacji sondażowych prognoz wynika, że Vox ma szansę na osiem miejsc w PE.

Prawo i Sprawiedliwość chce współpracować również z Włochami

Na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim prezes PiS rozmawiał na początku stycznia w Warszawie również z szefem współrządzącej we Włoszech Ligi i wicepremierem Włoch Matteo Salvinim.

PiS i Liga utworzą oś Rzym-Warszawa?

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini chce, by powstała “oś polsko-włoska”, a także, by oba kraje były bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” po latach dominacji osi francusko-niemieckiej w Europie.

Włoski polityk spotkał się wtedy także z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i premierem Mateuszem Morawieckim. “Rozmawialiśmy na temat Europy przyszłości, na temat tego, jak nadać sens marzeniu europejskiemu, które zostało stłamszone przez biurokrację w ostatnich latach” – przekazał na konferencji podsumowującej wizytę Salvini.

Kilka dni później w rozmowie z dziennikiem „Polska The Times” wicepremier Włoch podkreślił, że dla niego najważniejszą rzeczą jest zaufanie obywateli do rządu PiS. “Nie obchodzi mnie, co się na ten temat uważa w Brukseli. Ja czuję się znakomicie, siedząc przy jednym stole z Jarosławem Kaczyńskim” – powiedział i dodał, że z prezesem PiS zgadza się w 90 proc. spraw.

Włochy: Czy Rosja sfinansuje Lidze kampanię wyborczą do PE?

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zdementował doniesienia o tym, że kierowane przez niego prawicowe ugrupowanie – Liga – było finansowane przez władze Rosji. Ukryta przy pomocy transakcji paliwowej dotacja miała być wykorzystana podczas kampanii wyborczej do PE.
 

O …