Polska: Trybunał Rzeczpospolitej zamiast Trybunału Konstytucyjnego zakończy kryzys?

Prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz, konf.pras, źródło twitter IUSTITIA

Prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz, konf.pras, źródło twitter IUSTITIA

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zaproponowało likwidację obecnych Trybunałów: Konstytucyjnego oraz Stanu i zastąpienie ich nowym – Trybunałem Rzeczypospolitej. Miałoby to pozwolić na zakończenie kryzysu wynikającego z upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości, w tym trwającego obecnie protestu, który wybuchł po orzeczeniu wadliwie powołanego Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

 

Sędziowie z Iustitii podkreślili przy tym, że polska konstytucja nie jest “emanacją wyłącznie jednego systemu moralnego”, a rolą Trybunału “nie jest i nigdy nie było narzucanie społeczeństwu swojego światopoglądu i moralności”.

„Na przykładzie Trybunału Konstytucyjnego, wszyscy dziś widzimy, do czego prowadzi pozbawienie sądów i trybunałów niezależności” – napisali sędziowie. Zwrócili też uwagę, że  TK “przesiąknięty politycznymi mechanizmami, w całości wybierany przez polityków i od nich uzależniony, nie ma społecznego zaufania”. W ich ocenie “z organu wymiaru sprawiedliwości stał się narzędziem w rękach polityków”.

Polska: Protest przeciw wyrokowi TK ws. aborcji sparaliżował miasta w całym kraju

Tłumy na ulicach, zakorkowane centra miast, tysiące ludzi wykrzykujących antyrządowe hasła, to obraz wczorajszego protestu głównie młodych ludzi. Poniedziałek był piątym dniem sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Zrzeszeni w Iustitii sędziowie przyznają, że wymaga to wprowadzenia zmian do konstytucji, ale podkreślają, że zarówno oba trybunały, jak i Krajowa Rada Sądownictwa uległy całkowitej deprecjacji i przestały spełniać swoją konstytucyjną rolę związaną z wymiarem sprawiedliwości oraz ochroną praw obywateli. Zwracają także uwagę, że taka sytuacja zagraża stabilności państwa.

“Rozstrzygnięcia Trybunału wydane z udziałem `dublerów` nie tylko nie posiadają mocy prawnej, ale są też nieuznawane przez społeczeństwo. Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której obywatele pozbawieni są ochrony prawnej, a politycy przy pomocy opanowanych przez siebie najważniejszych instytucji państwowych, stawiają się ponad prawem” – napisali sędziowie Iustitii . Jednocześnie – podkreślili – “należy przywrócić europejską i konstytucyjną zasadę, że sędziów do KRS wybierają sędziowie, a nie politycy”.

Marszałek Senatu: Sądownictwo wymaga reform, ale nie takich

System sądownictwa wymaga reform – przyznał wczoraj w telewizyjnym wystąpieniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki, ale – jak zastrzegł – nie takich, jakie są wdrażane przez ostatnie cztery lata.
 

W piątek (20 grudnia) o godzinie piątej rano, po 10 godzinach burzliwych obrad, …

Bardziej szczegółowe rozwiązania uzdrawiające wymiar sprawiedliwości Iustitia przedstawiła w opublikowanym w środę (28 października) stanowisku. Mimo “tragicznej sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości” Stowarzyszenie apeluje w nim także do niezawisłych sędziów, by “w każdej sytuacji dokonywali oceny istnienia i skuteczności orzeczenia TK, w którego składzie zasiadały osoby wybrane na wcześniej obsadzone miejsce”.​ Podkreślili przy tym, że wobec utraty funkcji TK, “ciężar ochrony praw i wolności każdego człowieka” spoczywa teraz bowiem na niezależnych sądach.

Polska konstytucja nie jest emanacją wyłącznie jednego systemu moralnego

“Konstytucja RP została ustanowiona dla wszystkich obywateli, nie tylko dla wyznających jedną określoną wiarę, a katalog przewidzianych w niej praw człowieka nie jest emanacją wyłącznie jednego systemu moralnego” – podkreślili sędziowie Iustitii. “Funkcją Trybunału nie jest i nigdy nie było narzucanie całemu społeczeństwu swojego światopoglądu i moralności” – zauważyli w swoim stanowisku.

Orzeczenie TK powodem protestów trwających od ponad tygodnia w całym kraju

Kontrowersyjny TK w pełnym składzie, któremu przewodniczyła Julia Przyłębska orzekł w zeszły czwartek (22 października), że w przypadku  dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, aborcja jest niezgodna z konstytucją. Trybunał zajął się tą sprawą na wniosek grupy łącznie 119 posłów PiS, Konfederacji i Jarosława Sachajko z ugrupowania Kukiz’15.

Koniec tzw. kompromisu aborcyjnego w Polsce

TK orzekł wczoraj, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska już zapowiedziała, że obowiązujące dotychczas w tej dziedzinie prawo zostanie niebawem znowelizowane.

Dziś ma być wielki protest w Warszawie

Po tej decyzji TK w całej Polsce rozpoczęły się demonstracje przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, które wciąż trwają. Na dziś zapowiedziany jest wielki protest w Warszawie. “Spotykamy się w Alejach Ujazdowskich przed KPRM, bo (premier Mateusz) Morawiecki powiedział, żeby w niego uderzać, a nie w innych, więc idziemy” –  zapowiedziały wczoraj członkinie Strajku Kobiet przedstawiając plan dzisiejszych protestów.

Kancelaria Premiera jest jednym z trzech miejsc zbiórki wyznaczonej na godz. 17. Pozostałe dwa, to Plac Zamkowy i Plac Zawiszy – jak to określiły organizatorki – “najbliżej siedziby zła, czyli PiS”. “Gdzie pójdziemy, to się okaże” – zapowiedziały mało precyzyjnie. Szefowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart dodała, że w najbliższy poniedziałek planowane są blokady miast, a w środę łańcuch solidarności. Protestujący mają wtedy odwiedzić mniejsze miasta, by wesprzeć tamte demonstracje.