Polska: Kongres założycielski Partii Republikańskiej. Adam Bielan prezesem

Adam Bielan, Partia Republikańska

Prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan / Zdjęcie: Facebook [Republikanie]

Jednomyślnie wybrany na prezesa Partii Republikańskiej Adam Bielan ocenił wczoraj, że entuzjazm i program jego ugrupowania zapewnią Zjednoczonej Prawicy trzecią kadencję u władzy.

 

W czasie niedzielnego (12 września)  kongresu założycielskiego wybrane zostały władze krajowe Republikanów. Wiceprezesami zostali Magdalena Błeńska, Michał Cieślak i Arkadiusz Urban, a Marcel Klinowski – sekretarzem generalnym tej partii.

Na przewodniczącego Rady Krajowej wybrano natomiast byłego wiceprzewodniczącego Porozumienia Karola Rabendę, który kilka dni temu został wiceministrem aktywów państwowych.

„W trakcie dzisiejszych obrad wybrane zostały wszystkie ciała statutowe Partii: Rada Krajowa, Zarząd Krajowy, Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński” – przekazali Republikanie w komunikacie cytowanym wczoraj przez PAP. W czasie tego spotkania, które odbyło się w Warszawie, ogłoszono także proces połączenia partii Porozumienie z Partią Republikańską.

Polska: Nowa partia w parlamencie i w koalicji rządzącej

Adam Bielan i Kamil Bortniczuk poinformowali wczoraj, że tworzą nową partię, którą zamierzają przedstawić w przyszłym miesiącu.

Bielan: Entuzjazm i program Republikanów zapewnią naszemu obozowi III kadencję

Lider Republikanów Adam Bielan potwierdził w trakcie kongresu uczestnictwo partii w Zjednoczonej Prawicy i zapowiedział rozmowy nowych ciał statutowych w sprawie kontynuowania koalicji rządowej.

„Jestem przekonany, że nasz entuzjazm i propozycje programowe pozwolą naszej formacji dotrzeć do nowych środowisk i elektoratu oraz zapewnią naszemu obozowi III kadencję” – podkreślił cytowany w komunikacie Bielan.

Na początku roku w Porozumieniu wybuchł spór dotyczący kierownictwa ugrupowania. Bielan uznał, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina, został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina jako szefa partii upłynęła w kwietniu 2018 r.

Już w czerwcu odbył się zjazd nowoutworzonej przez Bielana Partii Republikańskiej, na którym ogłoszono rozpoczęcie procesu połączenia partii Porozumienie z Republikanami. Natomiast w sierpniu, po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Gowina, zarząd jego partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy, a Partia Republikańska z Adamem Bielanem pozostała członkiem koalicji.

Partia Gowina założyła koło parlamentarne. „Od dziś Porozumienie idzie własną drogą”

Lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował wczoraj, że politycy tego ugrupowania założyli koło parlamentarne.

Bortniczuk: Niech każdy idzie swoją drogą

Poseł Kamil Bortniczuk zapewnił w Polsat News, że konwencja nie jest próbą „okiwania” Jarosława Gowina. „Nie. Myślę, że to jest bardziej próba ucieczki do przodu”, powiedział były sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

„Zostawiamy za sobą ten konflikt na dobre, przechodzimy i medialnie, i formalnie na nowy szyld i budujemy własną przyszłość polityczną w oparciu o własne pomysły, liderów”, przekonywał Bortniczuk. „Niech każdy idzie swoją drogą i wszyscy życzmy sobie powodzenia”, dodał.