Polska najważniejszym tematem wczorajszej rozmowy Juncker-Merkel

Spotkanie Angeli Merkel i Jeana-Claude Junckera w Berlinie //źródło: instagram_bendeskanzlerin

Prawie dwie godziny trwała wczorajsza (30 sierpnia) rozmowa szefa KE Jean-Claude`a Junckera i kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a naruszanie zasady praworządności w Polsce była najważniejszym tematem ich spotkania w Berlinie.

 

Wg mediów Jean-Claude Juncker chce przekonać Angelę Merkel do podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko Polsce. Tymczasem szefowa niemieckiego rządu najwyraźniej odrzuciła już swoją dotychczasową wstrzemięźliwość w ocenie sytuacji w naszym kraju. Na wtorkowej konferencji prasowej ostro skrytykowała polskie władze za „naruszanie fundamentów współpracy europejskiej”.

Polska coraz wyraźniej konfliktuje się z UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie skrytykował Polskę, ale kanclerz Niemiec Angela Merkel zrobiła to po raz pierwszy stwierdzając, że dłużej nie może trzymać języka za zębami. Natomiast KE, która otrzymała z Warszawy odpowiedź na swoje ostatnie zalecenia dotyczące praworządności, nie zgadza się z zawartym tam zarzutem, że nie ma kompetencji do oceny praworządności w Polsce.

W zeszłym tygodniu zdecydowany atak na polski rząd przypuścił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zarzucił Polsce działanie wbrew unijnym interesom i samoizolację oraz podkreślił, że Warszawa i tak nie jest w stanie powstrzymać reformy UE.

Pogarszają się relacje między Polską i Francją

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzucił Polsce działanie wbrew unijnym interesom oraz samoizolację i zwrócił uwagę, że Warszawa i tak nie jest w stanie powstrzymać reformy UE. W odpowiedzi premier Beata Szydło poradziła francuskiemu prezydentowi, żeby zajął się sprawami swojego kraju i zapewniła, że to nie on będzie decydował o przyszłości Wspólnoty. Polskie MSZ wezwało natomiast francuskiego chargé d’affaires w trybie pilnym „na dywanik”.

W piątek do krytyków tego, co dzieje się w naszym kraju dołączył premier Słowenii Miro Cerar. Przyznał, że toczące się w Polsce procesy zagrażają rządom prawa. Zapowiedział też poparcie dla sankcji, jakie Bruksela miałyby ew. nałożyć na Polskę. „Jeśli ktoś w Europie będzie poważnie naruszał zasadę praworządności, to Słowenia wesprze nałożenie sankcji, jeśli okażą się koniecznie” – zadeklarował Cerar w rozmowie z agencją Bloomberg.

Premier Słowenii krytycznie o stanie polskiej praworządności

Premier Słowenii Miro Cerar w miniony piątek (25 sierpnia) przyznał, że obecnie w Polsce odbywają się procesy zagrażające rządom prawa. Odniósł się również do potrzeby silniejszej integracji państw Unii Europejskiej.

Natomiast w środę (30 sierpnia) wieczorem przywódcy Francji, Luksemburga i Belgii otwarcie opowiedzieli się za budową Europy wielu prędkości.

Cierpliwość Europy do Polski się kończy

W ocenie byłego ministra ds. europejskich Rafała Trzaskowskiego (PO) cierpliwość wobec Polski w Europie się kończy. „Rząd PiS nie odpowiada sensownie i na serio na pytania KE (…) i nic dziwnego, że liderzy największych państw członkowskich i unijne instytucje twardo mówią o tym, że Polska musi zacząć przestrzegać unijnych zasad” – mówił w TVN24.

Szefowa klubu .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa natomiast, że spotkanie niemieckiej kanclerz i przewodniczącego KE oznacza zielone światło dla Komisji do uznania, że Polska złamała punkt traktatów UE dot. demokracji. „PiS się doigrał, ale zapłacą za to wszyscy Polacy, a nie rząd” – ostrzegła. W ocenie Lubnauer już można uznać, że KE ma zielone światło, by zwrócić się do Rady Europejskiej i przegłosować łamanie przez Polskę drugiego artykułu traktatów UE dot. standardów demokracji i praworządności. Według niej są już 22 państwa członkowskie, czyli wymagane 4/5 wszystkich członków, które poprą taki wniosek.

Tylko Węgry stanęły po stronie Polski

„Rząd Węgier potępia najnowszą decyzję KE w ramach procedury praworządności wobec Polski oceniając, że KE stosuje podwójne standardy” – oświadczył w środę rzecznik rządu Victora Orbana Zoltan Kovacs. Zapewnił też, że węgierski rząd szczegółowo przeanalizował wszystkie dokumenty związane z wszczętą przez Komisję Europejską wobec Polski procedurą praworządności.