Polska będzie bronić swych racji ws. praworządności

flagi Polski i UE, źródło MSZ

flagi Polski i UE, źródło MSZ

Na majowym posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich Polska będzie bronić swych racji ws. prowadzonej wobec niej przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności – zapewnił wczoraj (27 kwietnia) wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański.

 

Aktualna informacja nt. sytuacji w Polsce ma zostać przedstawiona na zaplanowanym na 16 maja posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych. Ma ją przekazać KE, która domagała się wprowadzenia tego punktu do porządku obrad.

>> Czytaj więcej o decyzji ws. informacji nt. sytuacji w Polsce

Szymański: jesteśmy gotowi do rozmów

Konrad Szymański nie przewiduje, żeby na majowym posiedzeniu zapadła jakakolwiek decyzja ws. Polski, ale podkreśla, że w tym punkcie porządku obrad każdy może przedstawiać „jakiekolwiek głosy, jakiekolwiek informacje”. „Polska jest gotowa, żeby przestawić swoje opinie w tej sprawie i bronić swojej racji” – zapewnił w rozmowie z dziennikarzami.

Zastrzegł jednak, że strona polska nie ma „całkowitego przekonania, że to jest najpilniejsza sprawa dla Rady ds. Ogólnych”, ani „że to jest sprawa, którą Komisja Europejska powinna się dzielić z Radą wobec, jak sądzę, pewnych braków sukcesu w tej sprawie”.

Włączenie państw członkowskich UE do dialogu z Polską ws. praworządności ma być kolejnym elementem presji na władze w Warszawie, bo Rada nie przewiduje nawet debaty w tej sprawie. Dotychczas państwa członkowskie nie zabierały w tej kwestii głosu.

Praworządność w Polsce pod lupą KE

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Věra Jourová przypomniała 10 kwietnia, że Komisja Europejska od miesięcy przygląda się Polsce. Podkreśliła, że chodzi już nie tylko o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale też o reformę Krajowej Rady Sądownictwa i inne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. „Jestem przekonana, że państwa członkowskie jako klub krajów powinny powiedzieć, że to, co dzieje się w Polsce, jest możliwe do oceny w ramach procedury praworządności” – mówiła.

W marcu wiceszef KE Frans Timmermans ocenił, że odpowiedzi polskiego rządu na wydane 22 grudnia zeszłego roku dodatkowe zalecenia KE ws. kryzysu wokół TK „nie rozwiały obaw” i nie zawierają propozycji działań, które prowadziłyby do rozwiązania wskazanych problemów.

>> Czytaj więcej o procedurze praworządności wobec Polski