Andrzej Duda przebywa w Ukrainie. Dziś wygłosi orędzie w Radzie Najwyższej

Prezydent Andrzej Duda po konsultacjach państw UE i NATO ws. Ukrainy, źródło Krzysztof Gumul KPRP

Prezydent Andrzej Duda po konsultacjach państw UE i NATO ws. Ukrainy, źródło Krzysztof Gumul KPRP

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie prezydent wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny.

 

 

O wizycie głowy państwa w Ukrainie Kancelaria Prezydenta poinformowała w nocy z soboty na niedzielę.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał, że prezydent wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. „Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny”, mówił Kumoch.

„W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy”, powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Zapowiedział także, że prezydent spotka się w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy – Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda – przebywali w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem tego kraju.

Prezydenci odwiedzili też podkijowskie miejscowości — Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.