Polacy w litewskim rządzie

Premierzy Litwy i Polski: Saulius Skvernelis i Mateusz Morawiecki podczas kwietniowego spotkania w Szawlach / Zdjęcie via @@Skvernelis_S

Rekonstrukcja rządu na Litwie. Nowy gabinet będą współtworzyły cztery ugrupowania. Po kilku latach przerwy do władzy powracają Polacy, którym przypadną dwa ministerstwa, w tym kluczowe spraw wewnętrznych.

 

Rok 2019 jest na Litwie bogaty w wydarzenia polityczne. Potrójne wybory: samorządowe, do Parlamentu Europejskiego i prezydenckie; kontrowersyjne referenda czy zmiany w litewskim rządzie. Po majowym zwycięstwie Gitanasa Nausėdy w wyborach prezydenckich, jego kontrkandydat i zarazem dotychczasowy premier Saulius Skvernelis – w związku z porażką w I turze – zapowiedział rezygnację z urzędu. Wciąż nie wiadomo czy polityk stanie na czele nowego gabinetu. Skvernelis, wywodzący się z najliczniejszego ugrupowania tworzącego koalicję – Litewskiego Związku Rolników i Zielonych – ogłosi swoją decyzję najpóźniej do wtorku.

Nowa koalicja będzie posiadała 76 mandatów w 141 osobowym Sejmie. Jak dotąd nie znane są nazwiska potencjalnych kandydatów na ministrów. Nie wiadomo czy Litwini podtrzymają trend zapoczątkowany przed trzema miesiącami obsadzenia wszystkich resortów wyłącznie przedstawicielami płci męskiej.

Litwa jedynym krajem członkowskim UE bez kobiety w rządzie

Prezydent Litwy zatwierdziła nowego ministra środowiska. Stanowisko to obejmie doktor nauk weterynaryjnych Kęstutis Mažeika. Oznacza to, że w litewskim rządzie wciąż nie będzie ani jednej kobiety na stanowisku ministra.
 

Kandydaturę Kęstutisa Mažeiki na stanowisko ministra środowiska przedstawił premier Saulius Skvernelis. Prezydent Dalia Grybauskaitė tę …

Powrót Polaków

A dokładnie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. To przedstawiciele tej partii obejmą dwa ministerstwa, komunikacji i spraw wewnętrznych. To efekt podpisanej w czwartek nowej umowy koalicyjnej pomiędzy Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych, Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy, populistycznego Porządku i Sprawiedliwości oraz AWPL-ZChR.

Jak dotąd nie są znane personalia przyszłych ministrów, lecz Waldemar Tomaszewski, przewodniczący ugrupowania zapewnił na łamach „Rzeczpospolitej”, że AWPL-ZChR „posiada odpowiednich kandydatów”. Ostatnim ministrem z rekomendacji partii był przed kilkoma laty Jarosław Niewierowicz, który jako niezależny ekspert, objął tekę szefa resortu energetyki. Wedle niepotwierdzonych informacji, 43-letni były minister, pracujący ostatnio w biznesie ma zostać doradcą nowego prezydenta.

Niewierowicz, miałby pokierować Grupą środowiska i infrastruktury – która będzie zajmowała się dziedzinami ochrony środowiska, rolnictwa, komunikacji i energetyki. Informacja ma zostać potwierdzona przed 12 lipca, dniem zaprzysiężenia Gitanasa Nausėdy.

Litwa: Gitanas Nausėda nowym prezydentem

55-letni ekonomista zdecydowanie wygrał II turę wyborów prezydenckich na Litwie. Zdobył 74 proc. głosów. Zapowiedział już, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski.
 

Gitanas Nausėda jest związanym z sektorem bankowym ekonomistą. W latach 1998-2000 zasiadał w zarządzie centralnego Banku …

Program społeczny

Przed nową koalicją kilkanaście miesięcy sprawowania rządów. Kolejne wybory parlamentarne są zaplanowane na Litwie na październik 2020 r. Do tego czasu rząd zamierza zrealizować szereg reform, w tym m. in. zwiększenie transferów socjalnych dla rodzin, przypominających znany w Polsce program 500+. Zgodnie z porozumieniem ugrupowań, na każde dziecko, państwo będzie wypłacało rodzicom 70 euro miesięcznie – w miejsce dotychczasowych 50.

Dodatkowo rodziny wielodzietne, osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne oraz te, żyjące poniżej progu ubóstwa otrzymają nawet do 100 euro co miesięcznego wsparcia. Ponadto umowa koalicyjna przewiduje usprawnienie biurokracji, poprawę stanu dróg lokalnych, doinwestowanie samorządów oraz wsparcie dla seniorów w postaci bezpłatnych leków.

W nowym rządzie za resort obrony odpowiadać będą populiści z Porządku i Sprawiedliwości. Za sprawy zagraniczne i rolnictwo SPP. Pozostałe teki przypadną głównemu koalicjantowi.

Litwa: Wielki skandal korupcyjny, zatrzymania sędziów i adwokatów

26 osób zostało zatrzymanych w ramach wielkiej akcji antykorupcyjnej. Wśród nich są wysocy rangą sędziowie i czołowi adwokaci. Litewski premier nazwał tę grupę „nietykalnymi”. Ich zatrzymanie jest największą akcją służb antykorupcyjnych w historii kraju.
 

Do zatrzymań oraz przeszukań mieszkań i biur …

Krytyka i spadek popularności

Przekazanie MSW Polakom oraz obronności populistom z Porządku i Sprawiedliwości skrytykował szef Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (głównej opozycyjnej partii na Litwie) Gabrielius Landsbergis. Krytyka polityka nie powinna dziwić. Jego ugrupowanie jest mocno skłócone z LZRiZ.

Dla AWPL-ZChR powrót do rządu jest szansą na powrót do wielkiej polityki na Litwie oraz odzyskanie poparcia wyborców. Jak donosi polonijny portal „Wiadomości znad Wilii”, partia reprezentująca głównie interesy mniejszości polskiej w tym kraju w ostatnich latach traci na popularności. Za przykład mogą posłużyć rezultaty osiągnięte w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego zestawione z tymi z 2014 r.

W ciągu pięciu lat AWPL-ZChR w koalicji z Aliansem Rosjan straciła 23 tys. głosów (92 tys. w 2014 i 69 w 2019). Spadek poparcia widoczny jest nawet w tzw. „bastionach polskości”, gdzie AWPL-ZChR rządzi nieprzerwanie od 1995 r. Mowa o rejonach wileńskim i solecznickim.

Litwa: W niedzielę kontrowersyjne referenda

Litwa w niedziele idzie do urn. Mieszkańcy zagłosują w I turze wyborów prezydenckich. Jednak zdecydowanie większe emocje budzą dwa referenda. Stawką zmian w konstytucji jest umożliwienie posiadania podwójnego obywatelstwa oraz zmniejszenie liczby posłów w Parlamencie.
 

Litwa liczy 2,8 mln mieszkańców i …