Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 r. Nagroda dla premiera Etiopii to przede wszystkim uznanie jego zasług w procesie pojednania z Erytreą – twierdzi Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Komitet Noblowski przyznał nagrodę Abiy Ahmedowi Aliemu za „jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowane działania na rzecz rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”. Według bukmacherów premier Etiopii należał do ścisłego grona faworytów do zdobycia tegorocznej nagrody w jednym rzędzie ze szwedzką aktywistką na rzecz klimatu Gretą Thunberg. Nominowani do nagrody byli także m.in. premierzy Macedonii Północnej oraz Grecji: Zoran Zaew i Alexis Tsipras, którzy przyczynili się do zakończenia wieloletniego sporu o nazwę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii.
Nobel zasłużony, ale spóźniony?
Nagroda Nobla dla premiera Etiopii jest jak najbardziej zasłużona za jego wysiłki na rzecz zakończenia wieloletniego sporu z sąsiednią Erytreą – uważa Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jednak paradoksalnie międzynarodowa sława premiera Abyi Ahmeda gaśnie w samej Etiopii. Dlatego być może tegoroczny Nobel jest spóźniony o rok – dodaje analityk PISM
Z dojściem do władzy młodego polityka wiązano spore nadzieje. Należy on do największego plemienia w kraju: Oromo (34 proc.). Po Abyi Ahmedzie oczekiwano, że uniknie pułapki rewanżyzmu – tj. odsunięcia od władzy jednego plemienia bez faworyzowania własnego. Tymczasem wraz z upływem kolejnych miesięcy wzrasta rozczarowanie polityką premiera. Istnieją obawy, że zamiast reformowania kraju, zamierza on umocnić wpływy własne i plemienia Oromo – podkreśla Jędrzej Czerep.
Abiy Ahmed Ali poza działalnością na rzecz rozwiązania konfliktu z Erytreą dał się poznać jako inicjator mediacji w konflikcie w Sudanie. Jego działania przyczyniły się do uratowania rozmów pokojowych – mówi ekspert PISM. Ponadto laureat pokojowego Nobla jest promotorem działań proekologicznych. Abiy Ahmed był m.in. inicjatorem posadzenia 4 mld drzew w Etiopii czy oczyszczania koryt rzek. Jego działania wpisują się tym samym w międzynarodową debatę o klimacie – konkluduje Jędrzej Czerep.
Nagroda za rozwiązanie sąsiedzkiego sporu
Norweski Komitet Noblowski przyznał Abiyowi Ahmedowi Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz podpisania porozumienia, które zakończyło wieloletni konflikt z sąsiednią Erytreą. Polityk doszedł do władzy w kwietniu 2018 r. Od samego początku zintensyfikował rozmowy między dwoma krajami w celu zakończenia konfliktu, który pochłonął dziesiątki tysięcy ofiar na przestrzeni lat oraz przyczynił się do wypędzenia z domów kolejnych tysięcy osób.
Norweski komitet podkreślił pracę na rzecz „pojednania, solidarności i sprawiedliwości społecznej” podjętej przez premiera. W tym roku do nagrody zgłoszono 223 osoby i 73 organizacje. Nagroda zostanie przyznana 10 grudnia br. podczas ceremonii w Oslo.