Podejrzane finanse Partii Brexit Nigela Farage’a

Nigel Farage / Zdjęcie via twitter @Nigel_Farage

Na Wyspach Brytyjskich już za dwa dni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W sondażach na czele niezmiennie ugrupowanie Nigela Farage’a. Tymczasem wokół finansów Partii Brexit coraz więcej niewiadomych. Sprawą zajmie się Komisja Wyborcza.

 

Kwestia finansów eurosceptycznego ugrupowania rozwija się dwutorowo. Z jednej strony, wyniki dziennikarskiego śledztwa wskazują na przyjęcie przez Nigela Farage’a znacznej sumy od związanego z Kremlem biznesmena. Z drugiej, Krajowa Komisja Wyborcza zapowiedziała kontrolę w biurach Partii Brexit w związku z podejrzeniami o nielegalne finansowanie pochodzące z zagranicy.

Wielka Brytania: May zapowiedziała, że w czerwcu przestanie być premierem

Na początku przyszłego miesiąca Izba Gmin ma po raz czwarty zagłosować nad ustawą dotyczącą zatwierdzenia umowy rozwodowej z UE. Premier Theresa May zapowiedziała, że jeśli do niego dojdzie, to bez względu na wynik poda się do dymisji.
 

W ubiegłym tygodniu szefowa …

Były premier na tropie

Komisja Wyborcza Zjednoczonego Królestwa ogłosiła, że dziś przeprowadzi przegląd systemu darowizn Partii Brexit. Informacja ta pojawiła się po tym, jak były premier Gordon Brown zaapelował podczas poniedziałkowego wiecu wyborczego laburzystów w Glasgow o zbadanie, czy na konto liderującego w sondażach ugrupowania nie wpłynęły „brudne pieniądze”.

Były premier z Partii Pracy zasugerował ominięcie przez eurosceptyczną partię krajowych regulacji polegających na przyjmowaniu znacznych sum pieniędzy z zagranicy poprzez usługi płatności online PayPal. W Wielkiej Brytanii, płatności takie o wartości poniżej 500 funtów, bez względu czy za pośrednictwem platformy PayPal, czy w inny sposób, nie muszą być deklarowane.

Brown uważa, że luka w systemie mogła zostać wykorzystana do pozyskania dużych sum pieniędzy, głównie spoza Zjednoczonego Królestwa. Farage chwalił się niedawno otrzymywaniem 100 tys. funtów dziennie w postaci darowizn. Polityk określił oskarżenia Browna mianem „absolutnie obrzydliwego oszczerstwa”.

Jednak Komisja Wyborcza wydała oświadczenie, w którym zapowiedziała przeprowadzenie kontroli w biurach ugrupowania. Rzecznik komisji podkreślił, że „Partia Brexit, podobnie jak pozostałe ugrupowania, zobowiązana jest do przestrzegania przepisów, które przewidują, że darowizny powyżej 500 funtów mogą pochodzić wyłącznie z terenu Wielkiej Brytanii”. Tymczasem, korzystając z formularza dostępnego na stronie Internetowej Partii Brexit”, każdy z dowolnego miejsca na świecie może wesprzeć dowolną sumą, bez podawana swoich prawdziwych danych.

Brexit: Partia Pracy ogłasza przerwanie negocjacji z rządem

Partia Pracy przerwała negocjacje z rządem w sprawie umowy brexitowej. Lider laburzystów Jeremy Corbyn obwinia za porażkę „rosnącą słabość i niestabilność” Londynu. Decyzja została ogłoszona w liście wysłanym do premier Theresy May.
 

Lider opozycyjnej Partii Pracy ostatecznie zamknął drzwi do porozumienia …

Rosyjski ślad

Kwestia niejasnych płatności poprzez PayPal to nie koniec kontrowersji wokół finansowania Partii Brexit. W ubiegłym tygodniu dziennikarskie śledztwo ujawniło, że tuż po referendum z czerwca 2016 r. Farage otrzymał od powiązanego z Kremlem Arrona Banksa 450 tys. funtów.

Banks jest potentatem ubezpieczeniowym. Finansował zakończoną sukcesem kampanię Farage’a „Leave EU”. Środki miały zostać przeznaczone na luksusowe dobra, opłaty za dom oraz podróże zagraniczne, głównie do USA na spotkania z prawicowymi amerykańskimi politykami. Ponadto darowizna nie została uwzględniona w zeznaniu finansowym Farage’a w Parlamencie Europejskim.

W związku z tym kwestor PE odpowiedzialny za sprawy finansowe i administracyjne domaga się wszczęcia dochodzenia. Tego samego domaga się Brown, który uważa, że należy sprawdzić podejrzenia, gdyż jest to istotna kwestia dotycząca „zaufania do demokracji”. A zadaniem Komisji Wyborczej jest zweryfikowanie czy pieniądze pochodzą z nielegalnych źródeł, np. z USA lub z Rosji.

Zarówno Farage, jak i Richard Tice, będący przewodniczącym i współzałożycielem Partii Brexit, zaprzeczają nielegalnemu finansowaniu ich ugrupowania, które „otrzymuje pieniądze tylko w funtach”. Brown przypomniał w weekend, że to nie pierwszy raz, gdy pojawiają się wątpliwości wobec projektów eurosceptycznego polityka. Wcześniej trzy instytucje, w tym Krajowa Agencja ds. Przestępczości, zajmowały się finansowaniem kampanii referendalnej „Leave.EU”.

Boris Johnson chce zostać premierem Wielkiej Brytanii

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę na nowego szefa Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie także szefa rządu. Obecna premier Theresa May obiecała bowiem, że odejdzie, jeśli Izba Gmin zaakceptuje umowę brexitową. Zostanie ona poddana …

Nie ma nic nielegalnego

Nigel Farage odrzuca wszelkie zarzuty. Twierdzi, że pieniądze na aktualną kampanię pochodzą w większości od grona niema 110 tys. darczyńców, którzy wpłacili po 25 funtów każdy. Wyraził ponadto przekonanie, że jego ugrupowanie nie otrzymało żadnych dotacji z zagranicy. Ponadto odmawia odpowiedzi w sprawie 450 tys. funtów pochodzących od Arrona Banksa.

Brytyjskie media twierdzą, że w przypadku potwierdzenia się zarzutów, Farage może liczyć się z nałożeniem wysokiej grzywny, jednak śledztwo nie wpłynie na udział jego partii w wyborach do PE.

Wielka Brytania: Izba Gmin znów zagłosuje nad umową brexitową

Brytyjski rząd znów przedłoży pod głosowanie w parlamencie projekt umowy regulującej warunki opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Izba Gmin miałaby się tym zająć na początku czerwca.
 

Kancelaria Theresy May poinformowała o planach rządu po spotkaniu, jakie premier odbyła z liderem opozycyjnej …