Początek polskiej ofensywy na Węgrzech

Premier Mateusz Morawiecki przed wejściem do samolotu, źródło: KPRM - B. Kosiński/ MR

Premier Mateusz Morawiecki przed wejściem do samolotu, źródło: KPRM - B. Kosiński/ MR

Początek polskiej ofensywy na Węgrzech – dzisiejszą (3 stycznia) oficjalną wizytą w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki rozpoczyna kampanię przekonywania państw UE do polityki realizowanej przez władze PiS. Już w przyszłym tygodniu szefa polskiego rządu czeka następne spotkanie – w Brukseli będzie rozmawiał z przewodniczącym KE Jean-Claude Junckerem.

Wcześniej Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że polski rząd przekona do swoich rozwiązań „przynajmniej znaczną część opinii publicznej w Unii Europejskiej”.

Początek polskiej ofensywy na Węgrzech

„Kwestie dwustronne, współpraca regionalna, w tym w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz nowe perspektywy rozwojowe” – to wg. Kancelarii Premiera (KRPM) główne tematy środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Victorem Orbanem.

Politycy mają rozmawiać m.in. o kwestiach praworządności, energetyki, klimatu i migracji. KPRM informuje, że dzisiejsza wizyta będzie też okazją do poruszenia zagadnień związanych z polityką zagraniczną i polityką bezpieczeństwa. Tu wymieniane jest niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, koncepcja rozwoju europejskiej obrony, współpraca w ramach NATO, polityka wschodnia i dot. Bałkanów Zachodnich, a także współpraca gospodarcza.

Program jednodniowej wizyty obejmuje nie tylko rozmowy szefów obu rządów i rozmowy plenarne delegacji, ale również Mateusza Morawieckiego z prezydentem Węgier Janosem Aderem. W tej podróży premierowi towarzyszyć będą m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski oraz wiceszef tego resortu Konrad Szymański.

„To pierwsza bilateralna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, a to, że ona odbędzie się na Węgrzech stanowi nie tylko podkreślenie tego, że zależy nam na dalszej dobrej polsko-węgierskiej współpracy, ale także tego, że mamy szereg wspólnych celów, łączy nas podobne spojrzenie na wiele kwestii, w tym problematykę migracyjną” — cytują media wypowiedź rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej dla PAP.

Komisja Europejska pozywa Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Ponieważ Polska, Czechy i Węgry odmówiły wykonania decyzji o obowiązkowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoch do pozostałych państw członkowskich UE, Bruksela skierowała wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Potwierdził to podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
 
Frans …

 

Węgry jeszcze wcześniej niż Polska naraziły się na krytykę ze strony UE za nieprzestrzeganie unijnych wartości. Później – już ramię w ramię z Warszawą i Pragą – Budapeszt przeciwstawił się relokacji uchodźców.

Ponadto Orban uważany jest za największego zwolennika Rosji i przyjaciela jej prezydenta Władimira Putina.

Putin przyjedzie na Węgry

Liderzy Rosji Władimir Putin i Węgier Viktor Orbán kontynuują zacieśnianie więzi. Rosyjski prezydent odwiedzi Węgry.

 

Wczoraj (19 stycznia) węgierski rząd poinformował, że za niecałe dwa tygodnie, a konkretnie 2 lutego,  z wizytą do Budapesztu przybędzie prezydent Rosji Władimir Putin.

Wizyta energetyczna

Rzecznik prezydenta …

Morawiecki: „Wierzę w dialog, wierzę w rozmowę, w wyjaśnienie”

Szef polskiego przewiduje, że strona polska wykaże np. niemieckim partnerom, że ich Krajowa Rada Sądownictwa jest bardziej upolityczniona niż polska nawet po wprowadzonych ostatnio zmianach.

W niedawnym wywiadzie dla TVP Info premier przekonywał, że porównanie wyboru polskiej KRS z wyborem do jej niemieckiej odpowiedniczki, która „się składa de facto z 32 polityków, 16 posłów Bundestagu i 16 ministrów sprawiedliwości z poszczególnych landów” wykaże, że w Niemczech „jest to właściwie w 100 proc. ciało, które podlega decyzjom wyłącznie politycznym”. „Nasze zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa zostały w dużym stopniu zaakceptowane już nawet przez sędziów nam nieprzychylnych, a one się wzorują w dużym stopniu na zmianach hiszpańskich” – podkreślił Morawiecki.

Stanowisko Komisji Europejskiej w obronie niezależności sądów w Polsce

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Przez blisko dwa lata Komisja wielokrotnie podejmowała starania o nawiązanie konstruktywnego dialogu z polskimi władzami w kontekście ram na rzecz praworządności. Dzisiaj jednak stwierdziła, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia zasady praworządności w Polsce.
 

Komisja proponuje zatem Radzie …

Premier podkreślił także, że „nie ma takich możliwości traktatowych”, by łączyć przyznawanie unijnych funduszy strukturalnych z kwestią praworządności. Podkreślił przy tym, że Polska nie zamierza ulegać „różnego rodzaju szantażom międzynarodowym”, a propozycje takiego rozwiązania traktuje „jako swego rodzaju głos w dyskusji”. Pierwszą dyskusję przywódców UE o budżecie na okres po 2020 r. szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaplanował już na luty, jednak ostateczne porozumienie planowane jest dopiero w przyszłym roku.

Reakcje na zastosowanie przez KE wobec Polski art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej

Komisja Europejska zareagowała w ten sposób przeforsowane przez rząd PiS zmiany w polskim systemie sądownictwa, które zostały ocenione przez Komisję Wenecką jako niezgodne z konstytucją. Taka sytuacja nie miała jeszcze w historii UE miejsca.
 
„Zrobiliśmy to z ciężkim bólem serca. Polska …

W wywiadzie dla TVP Info Morawiecki zwrócił uwagę, że niektóre działania opozycji, która „bardzo często woła o pomoc do instytucji europejskich”, prowadzą do prób „wciskania nas do kąta”. To z kolei – podkreślił – utrudnia sytuację Polski np. w czasie rozmów nt. dyrektyw o pracownikach delegowanych, dyrektywy transportowej „i wielu innych realnych problemach gospodarczych, z którymi się zmagamy”.

Gowin: Morawiecki obnaży hipokryzję europejskich elit

Jesteśmy takim wygodnym – komuś się może wydawać – chłopcem do bicia, ale już wkrótce się okaże, że potrafimy także wyprowadzać ciosy” – zapowiedział niedawno również w TVP Info wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier zapowiedział, że szef polskiego rządu będzie „cierpliwie wyjaśniał racje dla których reformujemy wymiar sprawiedliwości” i wykaże, że „nie tylko nie odstajemy od europejskich standardów, tych wysokich standardów”, ale również spokój i poczucie bezpieczeństwa jest w Polsce większy niż w wielu państwach Europy zachodniej.