PO zatwierdziła listy swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Lider PO Grzegorz Schetyna w kampanii wyborczej Koalicji Europejskiej do PE, źródło twitter PO

Lider PO Grzegorz Schetyna w kampanii wyborczej Koalicji Europejskiej do PE, źródło twitter PO

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej przyjęła w sobotę uchwałę zatwierdzającą okręgowe listy kandydatów tej partii na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni).

 

Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi Platforma obsadziła siedem „jedynek”, po trzy otrzymali przedstawiciele PSL i SLD, żadnego natomiast nie dostali .Nowoczesna ani Zieloni. „Powołaliśmy Koalicję Europejską, bo chcemy być razem i nie damy się podzielić. To jest nowy polski patent na zwycięstwo” – oświadczył szef PO Grzegorz Schetyna.

Byli premierzy “jedynkami” na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do PE

Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, to byli premierzy, którzy będą otwierać listy Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował wczoraj szef PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna: Nic co przyznane nie będzie odebrane

Na sobotnim (23 marca) posiedzeniu Rady Krajowej PO szef tej partii podkreślił, że „najbliższy cykl wyborczy jest najważniejszy od pamiętnych wyborów w 1989 roku”. “To moment, który zdecyduje o przyszłości naszej ojczyzny” – uważa.

Lider PO oświadczył też, że „w nowoczesnym państwie pomoc socjalna to rzecz niezbędna” i zagwarantował, że „nic co przyznane nie będzie odebrane”. Zaznaczył przy tym, że „fundamentem są dobre warunki dla tych, którzy pracują” i zapowiedział realizację programu „wyższa płaca”. “Będą niższe podatki i składki ZUS, będą zachęty do aktywności zawodowej” – oświadczył Schetyna zapewniając, że “w 2030 roku portfel Polaków dorówna włoskiemu i hiszpańskiemu”.

Kandydaci Koalicji Europejskiej będą skuteczni w walce o lepszy budżet

“Potrzebujemy europejskich wartości, standardów i pieniędzy, potrzebujemy Europy solidarnej, a nie egoistycznej” – podkreślił lider PO zwracając uwagę, że żaden plan budowy Polski bezpiecznej, dostatniej i nowoczesnej nie powiedzie się, jeśli Polska będzie pozostawać „tak jak dziś na marginesie Europy”.

Dodał, że kandydaci Koalicji Europejskiej, „ludzie sprawdzeni, którzy potrafią w Unii rozdawać karty” “będą skutecznie walczyć o lepszy budżet dla Polski na czyste powietrze, inwestycje w zdrowie, badania i rozwój” . Schetyna zadeklarował przy tym, że „do 2030 roku Polska dostanie o dziesiątki miliardów złotych więcej, niż wynika to z dzisiejszych propozycji”.

Wielka Koalicja Europejska w Polsce

Liderzy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, PSL-UED, .Nowoczesnej, SLD i Partii Zieloni podpisali wczoraj deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. Mają wspólnie – również z Partią Teraz! – wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kandydaci PO w majowych wyborach do unijnego zgromadzenia

W okręgu pomorskim „jedynką” będzie europoseł Janusz Lewandowski, dwójką Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Z piątego miejsca wystartuje poseł Grzegorz Furgo, z ósmego Anna Pietrzak, z dziewiątego Patrycja Konkol, a z dziesiątego – europoseł Jarosław Wałęsa.

W okręgu kujawsko-pomorskim z miejsca pierwszego wystartuje b. szef MSZ i b. marszałek sejmu Radosław Sikorski, z piątego – Michał Korolko, z siódmego Katarzyna Zarębska, z ósmego Edyta Ogonowska, a z dziesiątego poseł Krzysztof Brejza.

„Jedynką” w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie został były piłkarz reprezentacji Polski Tomasz Frankowski, z trzeciego miejsca wystartuje tu Anna Wojciechowska, z czwartego posłanka Bożena Kamińska, z szóstego Joanna Michalska. Ósme miejsce przypadło Jolancie Den, dziewiąte Marcinowi Bołtrykowi, a dziesiąte zajął poseł Jacek Protas.

Natomiast poseł Andrzej Halicki otrzymał drugie miejsce na liście w Warszawie („jedynką” będzie tu b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, niegdyś SLD). Z trzeciego miejsca wystartuje posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (do Sejmu dostała się z listy .Nowoczesnej), z czwartego zgodziła się ostatecznie startować europosłanka, była komisarz UE i była minister ds. europejskich Danuta Huebner, a z piątego europoseł, były minister pracy, a potem cyfryzacji Michał Boni (oboje wstępnie odmówili), z ósmego Aneta Kalata, a z dziewiątego Anna Brzezińska.

Na Mazowszu drugie miejsce otrzymał europoseł, były szef MSZ Dariusz Rosati („jedynką” będzie europoseł PSL Jarosław Kalinowski). Piąte miejsce uzyskał były szef CBA Paweł Wojtunik, siódme Aneta Uchwał, dziewiąte Beata Kraska-Romanowska. Listę zamyka z pozycją nr 10 posłanka i była europosłanka Jolanta Hibner.

W Łódzkiem z trzeciego miejsca wystartuje była posłanka i eurposłanka Joanna Skrzydlewska (pierwsze miejsce otrzymał tu były premier Marek Belka), z siódmego Dorota Rutkowska, z ósmego Marta Stasiak, z dziewiątego Małgorzata Żurada, a z dziesiątego Witold Stępień.

Jako „jedynka” z okręgu obejmującego woj. wielkopolskie wystartuje b. premier Ewa Kopacz; z miejsca piątego Michał Wawrykiewicz, z szóstego Barbara Mroczkowska, a z siódmego były ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki. Ósme miejsce zajmuje na tej liście Krystiana Drozd, dziewiąte Karolina Fabiś-Szulc, a zamyka ją europoseł, były poseł na Sejm Adam Szejnfeld.

W województwie lubelskim drugie miejsce otrzymała posłanka Joanna Mucha (z jedynką wystartuje europoseł PSL Krzysztof Hetman), piąte – Bożena Lisowska, szóste poseł Włodzimierz Karpiński, a siódme poseł Stanisław Żmijan. Listę zamyka posłanka Kornelia Wróblewska.

Na Podkarpaciu posłanka Krystyna Skowrońska otrzymała drugie miejsce (pierwsze ma europoseł PSL Czesław Siekierski), piąte posłanka Joanna Frydrych, szóste Renata Butryn, siódme poseł Marek Rząsa, ósme Józef Szkoła, a dziewiąte Barbara Zych. Listę zamyka z nr 10 europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

Listę w okręgu Małopolskie-Świętokrzyskie otwiera europosłanka Róża Thun. Z pozycji piątej startuje europoseł Bogusław Sonik, z szóstej posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, z siódmej posłanka Dorota Niedziela, z ósmej Robert Wardzała, a z dziesiątej Adam Cyrański.

W okręgu śląskim jedynką listy jest europoseł, były szef PE i były premier Jerzy Buzek. Z pozycji trzeciej startuje posłanka Mirosława Nykiel, z czwartej europoseł Jan Olbrycht, z siódmej europoseł Marek Plura, z dziewiątej Joanna Sekuła. Listę zamyka Paweł Kobyliński.

Listę w okręgu Dolnośląsko-Opolskim otwiera szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska; z “dwójki” wystartuje senator Jarosław Duda, z “czwórki” – marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. Szóste miejsce zajmuje  posłanka Katarzyna Mrzygłocka, siódemkę – Władysław Kozakiewicz, a ósme – posłanka Elżbieta Stępień.

W okręgu Lubuskie-Zachodniopomorskie jako dwójka startuje poseł i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (jedynką jest tu europoseł SLD Bogusław Liberadzki). Trzecie miejsce ma Elżbieta Polak, czwarte – były wiceprezydent Warszawy Witold Pahl, siódme – Ewa Dudar, ósme Elżbieta Jabłońska, a dziewiąte Katarzyna Dudź.

PSL ujawni swoich kandydatów w sobotę

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało, że w sobotę (30 marca) odbędzie się konwencja wyborcza PSL, która ostatecznie zatwierdzi wszystkich kandydatów i   dopiero ujawnione zostaną listy wyborcze ludowców.

Wiadomo już jednak, że z Mazowsza będą startować: w Warszawie syn byłego szefa MSZ i senatora (a także m.in. więźnia Auschwitz, żołnierza AK i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata) – Władysław Teofil Bartoszewski, a spoza metropolii (z tzw. obwarzanka wokół stolicy) – europoseł Jarosław Kalinowski.

Termin rejestracji list kandydatów startujących w wyborach do PE mija 16 kwietnia. Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

Szef PKW: Senat musi doprecyzować ustawę ws. mandatów do PE

Senat musi doprecyzować projekt ustawy ws. mandatów do Parlamentu Europejskiego – uważa szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. W jego ocenie status „ostatniego” posła do PE wciąż jest niewyjaśniony.