PKW zarejestrowała już 22 komitety wyborcze

Kandydaci na prezydenta, fot. Facebook: Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda

Kandydaci na prezydenta, fot. Facebook: Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda

W wyborach rozpisanych na 28 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 22 komitety wyborcze. Jednemu komitetowi odmówiła rejestracji, a dwóm dała jeszcze trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia.

 

Kolejnym terminem w kalendarzu wyborczym jest teraz 10 czerwca, kiedy minie termin zgłaszania do PKW nowych kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu PKW przyjęła już w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja, i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca.

Jest nowa ustawa ws. wyborów prezydenckich. Jak i kiedy zagłosujemy?

Sejm znów w błyskawicznym tempie przyjął wczoraj wieczorem kolejną nowelizację specustawy ws. wyborów prezydenckich w 2020 r.

Oznacza to, że komitety nowych kandydatów tylko do najbliższej środy (do północy) mają czas na złożenie wymaganych 100 tys. podpisów poparcia.

Trzaskowski ma już ponad dwukrotnie więcej podpisów niż trzeba

Sztab wyborczy nowego kandydata PO Rafała Trzaskowskiego (który zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską) poinformował wczoraj (7 czerwca) rano o przekroczeniu progu wymaganych stu tysięcy zweryfikowanych podpisów pod jego kandydaturą, a kilka godzin później – że jest ich już ponad dwukrotnie więcej. W samej Wielkopolsce zebrano dla niego 142 tys. 520 podpisów – podano na portalu poznan.wyborcza.pl.

Choć kampania wyborcza oficjalnie ruszyła w środę (3 czerwca), a w czwartek kandydat PO złożył w PKW wniosek o rejestrację swojego komitetu wyborczego, to już w piątek nieoficjalnie wiadomo było, że zebrano wymagane sto tysięcy podpisów poparcia.

Wybory: 10 kandydatów na prezydenta Polski

PKW zarejestrowała ostatnich czterech kandydatów na prezydenta, co oznacza, że o najwyższy urząd w państwie będzie się w nadchodzących wyborach ubiegać 10 osób. Wciąż jednak nie wiadomo ani kiedy, ani w jaki sposób głosowanie w tej sprawie ma się odbyć.

22 komitety wyborcze zarejestrowane przez PKW

W piątek (5 czerwca) minął termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i zawiadomień o uczestnictwie w wyborach, dokonanych przez komitety wyborcze, które zarejestrowały się w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja 2020 r. PKW poinformowała, że spośród 25 zawiadomień, które trafiły do Komisji zarejestrowane zostały już 22 komitety.

Oto ich lista (według kolejności PKW): komitet wyborczy nowego kandydata PO Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), Pawła Tanajny (bezpartyjny, b. członek PO i Demokracji Bezpośredniej, startował do PE z list Kukiz`15), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Romualda Starosielca (Akcja Wyborcza Polaków – Jedność Narodu), ubiegającego się o reelekcję kandydata PiS Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni (kandydata niezależnego), Roberta Biedronia (Lewica), Marka Jakubiaka (były poseł Kukiz’15, przedsiębiorca; w bardzo krótkim czasie mimo epidemii poprzednim razem miał zebrać aż 140 tys. podpisów, w czym mieli mu pomagać politycy PiS), Mirosława Piotrowskiego (związany z Radiem Maryja i Tadeuszem Rydzykiem prof. historii KUL, były europoseł z list Ligi Polskich Rodzin, a potem PiS), Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy wraz z partią PolEXIT), Pawła Kazimierza Świtonia (przedsiębiorca), Grzegorza Sowy (przedsiębiorca, znany z sądowych batalii z ZUS), Marcina Bugajskiego (politolog, karateka, w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych startował z komitetu wyborczego wyborców Bezpartyjny Antysystemowy), Leszka Samborskiego (były wiceprezes UPR, były poseł PO, teraz członek partii Odpowiedzialność), Rolanda Dubowskiego (prezes Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej i szef towarzystwa Braterstwo Słowian), Krzysztofa Urbanowicza (przedsiębiorca), Andrzeja Dariusza Placzyńskiego (przedsiębiorca), Jerzego Walkowiaka (współpracujący z lokalnymi działaczami PiS w Bydgoszczy), Piotra Stanisława Bakuna (ekonomista związany z partią Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego), Sławomira Grzywy (prawnik, prezes partii Sami Swoi) i Wiesława Lewickiego (przedsiębiorca, prezes partii Normalny Kraj wywodzącej się z Kongresu Nowej Prawicy).

Komitety, które PKW wezwała do usunięcia wad, to komitety Waldemara Włodzimierza Witkowskiego (kandydat Unii Pracy, w którego zgłoszeniu zabrakło oświadczenia o uczestnictwie komitetu w wyborach 28 czerwca) 2020 r. i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego (tu brakuje aż pięciu dokumentów). Natomiast komitetowi Andrzeja Voigta Komisja odmówiła rejestracji z powodu niedołączenia do zawiadomienia listy z co najmniej tysiącem podpisów poparcia.

W wyborach prezydenckich, które się nie odbyły 10 maja, zarejestrowanych było 35 komitetów wyborczych, ale kandydatury zgłosiło do PKW tylko 19, a jedynie 12 z nich zebrało wymaganych 100 tys. podpisów poparcia (nie zarejestrowano wtedy kandydatury Romualda Starosielca i Waldemara Witkowskiego). Wpłynęło wtedy co prawda aż 40 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta RP, ale w pięciu przypadkach PKW odmówiła przyjęcia zawiadomienia.

PKW: 12 kandydatów na prezydenta zebrało co najmniej 100 tys. podpisów

Spośród 19 kandydatów, którzy złożyli w Państwowej Komisji Wyborczej swoje zgłoszenia, siedmiu nie zebrało wymaganej liczby podpisów poparcia.