PKW zarejestrowała 88 komitetów wyborczych 

Kodeks wyborczy, źródło facebook PKW

Kodeks wyborczy, źródło facebook PKW

W październikowych wyborach parlamentarnych swoich kandydatów chce wystawić 88 komitetów wyborczych. Poniedziałek był ostatnim dniem rejestracji komitetów w Państwowej Komisji Wyborczej, a na zgłaszanie list kandydatów na posłów i senatorów jest jeszcze tydzień – termin mija o północy trzeciego września.

 

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą w nich 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

Wybory parlamentarne w Polsce 13 października

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października – rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował wczoraj, że Andrzej Duda podpisał właśnie postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. 

Niemal połowa komitetów zarejestrowana ostatniego dnia

W poniedziałek o godz. 16.15 minął termin składania do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Tego dnia PKW zarejestrowała 41 komitetów, z czego 4 to komitety partyjne, a 37 to komitety wyborców.

Wśród zarejestrowanych wcześniej 47 komitetów 26 to komitety partyjne (m.in. PiS, PSL, SLD, a także jeden komitet koalicyjny – Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) oraz 20 komitetów wyborców. Znaczna część z nich – zwłaszcza komitetów wyborców – zgłasza swoich kandydatów jedynie do Senatu, gdzie obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze.

Pięć tysięcy podpisów poparcia dla kandydatów do Sejmu, a dwa – do Senatu

Komitet wyborczy może rozpocząć zbieranie podpisów pod listami swoich kandydatów dopiero  od momentu rejestracji w PKW. Lista kandydatów na posłów – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wymaga poparcia co najmniej pięciu tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Jednak komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, kolejne listy może zgłaszać już bez wymaganych podpisów.

Natomiast zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej dwóch tysięcy wyborców.

Sondaż: Zdrowie powinno być najważniejszym tematem kampanii wyborczej

Kampania wyborcza zakończy się 11 października – o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Z badań opinii wynika, że za najważniejszy temat tej kampanii Polacy uznali zdrowie. Telefoniczny sondaż Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 wskazuje, że trzy najważniejsze tematy kampanii wyborczej to ochrona zdrowia, programy socjalne i edukacja. Badani mogli wybrać nie więcej niż trzy kluczowe kwestie.

Więcej pieniędzy z polityki spójności po 2020 r. na służbę zdrowia

Komisarze Corina Crețu i Vytenis Andriukaitis spotkali się dziś z pracownikami służby zdrowia, aby rozpocząć debatę na temat przyszłych inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w ramach polityki spójności na lata 2021–2027.
 

Przy okazji spotkania przy okrągłym stole, które odbyło się dziś …

Ponad połowa z nich (55 proc.) wybrała „stan służby zdrowia”. Na drugim miejscu – z 35 proc. – znalazły się „programy socjalne” (np. 500 plus, trzynasta emerytura),  a na trzecim – „edukacja, sytuacja w szkolnictwie” oraz „ochrona środowiska, globalne zmiany klimatyczne, susza” – 34 proc. wskazań.

Praworządność i niezależność sądów zajęły dopiero czwarte miejsce – był to wybór 28 proc. Badanych, a jedna czwarta (25 proc.) wskazała jako temat kampanii wyborczej wysokość podatków. Kolejne miejsca zajęły skandale związane z nadużywaniem władzy przez polityków (21 proc.), pozycja Polski w UE (18 proc.) oraz kwestie światopoglądowe  (16 proc.).

Przedwyborcza “szóstka” Schetyny 

Grzegorz Schetyna – lider Koalicji Obywatelskiej, w skład której na razie wchodzi obok PO i Nowoczesnej również Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej – przedstawił w sobotę sześć najważniejszych punktów programu przygotowanego na jesienne wybory parlamentarne. Zapewnił jednak, że w KO znajdzie …

Na konieczność naprawy polskiej służby zdrowia wskazują również wyniki badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, w którym respondenci mieli też wybrać trzy najważniejsze propozycje w programach politycznych partii w jesiennej kampanii wyborczej do parlamentu.

Konieczność rozwiązania trudnej sytuacji w ochronie zdrowia wskazało najwięcej, bo ponad trzy czwarte (78 proc.) ankietowanych, klimat jako istotną sprawę w programach partii wymieniło 64 proc., a drożejącą żywność 57 proc. badanych.

“Nowa piątka PiS” przed wyborami do PE

500+ od pierwszego dziecka, pracownicy do 26. roku życia bez podatku PIT, „trzynastka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, to „nowa piątka PiS”, którą na konwencji programowej partii przedstawił jej prezes Jarosław Kaczyński.

Ponad połowa z nich (53 proc.) wskazała problemy z edukacją, a dokładnie połowa (50 proc.) – propozycje programów społecznych. Kwestie wsparcia dla przedsiębiorców wymieniło 48 proc., a tematy światopoglądowe znalazły się dopiero na ostatnim miejscu – jako istotne w programach partii politycznych wskazał je mniej niż co trzeci ankietowany.