PKW: PiS wygrało wybory samorządowe w sejmikach, a KO w miastach

Urna wyborcza, źródło Wikipedia

Urna wyborcza, źródło Wikipedia

Państwowa Komisja Wyborcza podała w czwartek (25 października) nad ranem ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. W sejmikach wojewódzkich wygrało je Prawo i Sprawiedliwość, natomiast wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wskazują na zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej. Jednak w 649 gminach i miastach konieczna jest jeszcze druga tura głosowania, która odbędzie się czwartego listopada.

 

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierano łącznie 46 747 radnych wszystkich szczebli, m.in. 552 radnych sejmików województw. Frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 54,84 procent. Ważnych głosów oddano 93,28 proc., nieważnych 6,72 proc.

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast frekwencja wyniosła 54,90 proc. Głosów ważnych oddano 98,85 proc. a nieważnych 1,15 proc. ogólnej liczby głosów.

Wygrana PiS w sejmikach wojewódzkich

W skali kraju w sejmikach wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska – 194, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, SLD-Lewica Razem – 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka – 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1.

Fundusze spójności: Przedstawiciele europejskich samorządów włączają się w negocjacje budżetowe

Władze lokalne i regionalne spotkały się pod koniec września z komisarzem UE ds. budżetu Güntherem Oettingerem, aby wyrazić obawy, że środki finansowe na cele spójności prawdopodobnie zostaną zmniejszone w kolejnym długoterminowym budżecie UE z uwagi na brexit i nowe priorytety.
 

„Zasoby …

Jednak Koalicja Obywatelska samodzielnie będzie mogła rządzić tylko w jednym województwie (pomorskim), a PiS aż w sześciu (podlaskim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim).

Prawo i Sprawiedliwość wygrało ponadto wybory do sejmików w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim, ale wygrana nie pozwala im rządzić samodzielnie. Tymczasem zarówno SLD-Lewica Razem, jak i PSL kategorycznie wykluczyły wchodzenie w koalicję z PiS.

Taką samą sytuację (wygrana wymagająca utworzenia koalicji) Koalicja Obywatelska ma w zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i opolskim. Jednak KO raczej nie będzie miała kłopotu ze znalezieniem koalicjantów, bo już poprzednim razem Platforma Obywatelska w wielu sejmikach współrządziła np. z PSL-em (z którym zresztą współtworzyła rząd w poprzedniej kadencji).

Rząd chce rozkręcić PPP. Skorzystać mają mniejsze samorządy

„Chcemy wyeliminować bariery i stworzyć optymalne warunki dla realizacji jak największej liczby projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego” – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik w czasie konferencji prasowej, w trakcie której podpisany został list intencyjny inaugurujący program pakietowania projektów …

Wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Jeszcze w środę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W I turze wybrano 1826 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, natomiast w 649 gminach i miastach konieczna jest druga tura głosowania, która odbędzie się piątego listopada.

Nie wybrano także włodarzy w dwóch gminach, w których zarejestrowany był tylko jeden kandydat. Nie uzyskali oni bowiem więcej niż połowy oddanych głosów i – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

W tegorocznych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, spośród 6958 kandydatów zgłoszonych przez 4712 komitetów wyborczych, w tym w 332 gminach i miastach, gdzie zarejestrowano tylko jednego kandydata.

Duże miasta dla Koalicji Obywatelskiej

W wyborach na prezydentów 107 polskich miast okazało się, że w 63 z nich (60 proc.) już w pierwszej turze zwycięzca przekroczył 50 proc. głosów i drugiej tury nie będzie – wynika z zestawienia OKO.press. W 43 miastach (40 proc.) – m.in. w Gdańsku i Krakowie – konieczna będzie II tura wyborów.

Wybory samorządowe: KO zwycięża w miastach, a PiS w sejmikach

Rafał Trzaskowski zwycięża w pierwszej turze wyborów na prezydenta Warszawy (54,1 proc. głosów), a Koalicja Obywatelska (PO i .Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska) w kilku innych miastach. Natomiast PiS w skali całego kraju wygrywa wybory do sejmików.

KO ma już swoich burmistrzów w 24 miastach (łącznie z tymi, którzy startowali jako niezależni, ale są członkami partii), w tym w Warszawie, PiS w 10, SLD w siedmiu (m.in. w Częstochowie), PSL w dwóch, a Kukiz`15 – w jednym. Największymi wygranymi są jednak samorządowcy niezależni, choć część z nich startowała z poparciem partii politycznych – aż 68 z nich wygrało I turę wyborów.

Polityka spójności rozwija polskie regiony

Polska jest największym beneficjentem funduszy unijnych. Najmocniej widać to właśnie, jeśli przyjrzeć się bliżej polityce spójności. Licząc do 31 lipca 2018 r. dofinansowano w Polsce inwestycje w łącznej kwocie 198,6 mld euro, o czym informowało niedawno Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. …