PKW: 11 kandydatów w wyborach prezydenckich 2020 

Pałac Prezydencki w Warszawie, fot. WIkimedia Commons

Pałac Prezydencki w Warszawie, fot. WIkimedia Commons

W czerwcowych wyborach  o urząd prezydenta RP będzie się ubiegało 11 kandydatów – o jeden więcej niż w majowych, które się nie odbyły.

 

Państwowa Komisja Wyborcza uznała bowiem orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która uwzględniła skargę Waldemara Witkowskiego na uchwały PKW o odmowie rejestracji jego kandydatury w zbliżających się wyborach.

„Sąd Najwyższy uznał, że w sytuacji, w której kandydat (…) złożył zawiadomienie o uczestnictwie w wyborach wyznaczonych na dzień 28 czerwca 2020 r. i przedstawił podpisy poparcia, udzielone przez co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wyboru do Sejmu RP, to prokonstytucyjna wykładnia przepisów tej ustawy przemawia za uznaniem, że w ten sposób spełnił wymóg wynikający z art. 127 ust. 3 Konstytucji RP” – przekazano w komunikacie  SN. „Nie ma przy tym znaczenia, że część podpisów poparcia została złożona w związku z wyborami wyznaczonymi na 10 maja 2020 r., a część – z wyborami wyznaczonymi na 28 czerwca 2020 r. Istotne jest, że kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 000 obywateli” – dodano.

Wybory: 10 kandydatów na prezydenta Polski

PKW zarejestrowała ostatnich czterech kandydatów na prezydenta, co oznacza, że o najwyższy urząd w państwie będzie się w nadchodzących wyborach ubiegać 10 osób. Wciąż jednak nie wiadomo ani kiedy, ani w jaki sposób głosowanie w tej sprawie ma się odbyć.

Na nowych kartach do głosowania (te z majowych wyborów, które się nie odbyły, są niestety nieużyteczne choć kosztowały 70 mln złotych) znajdzie się zatem 11 nazwisk. Poza Rafałem Trzaskowskim, który zastąpił poprzednią kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską, “nowym” (w porównaniu z majem) kandydatem został zatem kandydat Unii Pracy Waldemar Witkowski.

Pełny wykaz kandydatów startujących w tegorocznych wyborach prezydenckich PKW opublikowała w piątek (12 czerwca). Wśród nich są: starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda (kandydat Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Szymon Hołownia (niezależny), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Znalazły się tam również nazwiska kandydatów, którzy – jak wynika z przeprowadzonych dotychczas sondaży – cieszą się znacznie mniejszym poparciem: Marka Jakubiaka (Federacja dla Rzeczypospolitej, któremu w błyskawicznym zebraniu wymaganych 100 tys. podpisów mieli pomagać politycy rządzącej partii), Mirosława Piotrowskiego (Ruch Prawdziwa Europa), Pawła Tanajny (Demokracja Bezpośrednia), Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy i ruch POLEXIT) oraz właśnie Waldemara Witkowskiego (Unia Pracy), który został dopisany po wyroku SN.

PKW zarejestrowała już 22 komitety wyborcze

Tymczasem Rafał Trzaskowski zebrał już ponad dwa razy więcej podpisów niż potrzebuje.

Kim jest Waldemar Witkowski?

Pochodzący z Poznania 67-letni Waldemar Witkowski od 2006 r. jest przewodniczącym Unii Pracy. Były członek PZPR (w latach 1976–1990) był w latach 2001–2005 wicewojewodą wielkopolskim. Wielokrotnie ubiegał się – bezskutecznie – do Sejmu (w 2001 r. z listy SLD-UP,  w 2011 z listy SLD, a w 2015 z list Zjednoczonej Lewicy). Natomiast do Senatu nie udało mu się wejść w 2005 r., do którego startował z list SDPL, a do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. z pierwszego miejsca Lewicy Razem.

W rozpisanych na maj wyborach prezydenckich Witkowskiemu udało się zarejestrować swój komitet wyborczy, ale z powodu braku wymaganej liczby podpisów PKW odmówiła rejestracji jego kandydatury. Po przeniesieniu tych wyborów na czerwiec, kandydat Unii Pracy ponownie zgłosił swoją kandydaturę. PKW i tym razem odmówiła jego rejestracji podając ten sam powód, jednak SN uwzględnił jego skargę (uznając, że nie ma znaczenia fakt zebrania części podpisów poparcia w związku z wyborami wyznaczonymi na 10 maja, a części – z wyborami wyznaczonymi na 28 czerwca), co umożliwiło mu start w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Trzaskowski zebrał ponad 1,6 mln podpisów na listach poparcia

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy kandydat PO zebrał już ponad milion podpisów

Ostatni sondaż: zmniejsza się dystans między Dudą i Trzaskowskim

Według opublikowanego wczoraj (14 czerwca) sondażu IBRIS dla WP Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów otrzymałby 40,7 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 28 proc. W poprzednim sondażu tej samej pracowni dla WP, obecny prezydent zdobył poparcie 42,7 proc. badanych, a Trzaskowski – 26,6 proc.

Na trzecim miejscu znalazł się szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który uzyskałby 9,7 proc, a na czwartym – Szymon Hołownia (7,8 proc). Kolejne miejsca zajęli: kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (7,1 proc. głosów) i Robert Biedroń (3 proc.). Choć do głosowania zostało dwa tygodnie niemal cztery procent (3,6 proc.) wyborców nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje. Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 12 lipca.