PiS rozpoczął kampanię wyborczą do PE

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS, źródło pis.org

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS, źródło pis.org

Europeizacja, modernizacja, wyższe płace – to obietnice, jakie Prawo i Sprawiedliwość złożyło w czasie sobotniej  (15 grudnia) konwencji w Szeligach pod Warszawą. W ten sposób partia rządząca rozpoczęła kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego.

 

Wybory do PE w Polsce odbędą się w niedzielę 26 maja przyszłego roku. Jednak już jesienią Polacy znowu pójdą do urn, aby wybrać nowy parlament.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 23-26 maja 2019 r. – europosłowie zatwierdzili wczoraj terminy głosowań

Informacja prasowa

Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. Posłowie potwierdzili w środę propozycję Rady w sprawie terminu głosowania oraz przyjęli kalendarz posiedzeń plenarnych na 2019 rok.
 

Daty najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego były przedmiotem prac parlamentarnej komisji spraw konstytucyjnych, która …

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę, że PiS ogłosi swój program – zarówno na wybory do unijnego zgromadzenia, jak i do Sejmu i Senatu – w styczniu lub lutym przyszłego roku.

Obserwatorzy zwrócili uwagę, że w sobotnich wystąpieniach polityków Zjednoczonej Prawicy słowo „Unia” padało dużo rzadziej niż słowo „Europa”.

Morawiecki: PiS ponownie wprowadzi Polskę do UE

W swoim wystąpieniu na konwencji PiS premier przywołał artykuł “GW”, w którym – jak przypomniał – znalazła się uwaga, że partia rządząca chce po raz drugi wprowadzić Polskę i Polaków do Europy. “Tak, bo pierwsze wejście to jedno, ale Polacy muszą czuć się Europejczykami pod każdym względem – tak, przede wszystkim pod względem standardu życia, płac, wynagrodzeń” – przyznał szef rządu. “I do tego dążymy” – zapewnił Morawiecki zwracając uwagę, że propozycje polskiego rządu “w Europie zostały zaakceptowane”.

Szef rządu podkreślił, że Zjednoczona Prawica przekonuje, jak ważna jest Polska i „jak mądre propozycje kładzie na stole”, które przyjmują potem “wszystkie kraje Europy”. Podał przy tym przykład polskiej propozycji rozwiązania problemu migrantów, którą przyjęła cała Europa. W ocenie Morawieckiego najważniejsze jest to, aby kraje europejskie „wyrwały się z pewnego marazmu, z braku zaufania obywateli do państwa, malejącego zaufania do instytucji unijnych”.

“Prawdziwa europeizacja to nie jakieś eksperymentowanie z obyczajowością, ale doprowadzenie do tego, aby Polacy zarabiali tak jak zachodni Europejczycy. (…) żebyśmy dorównali standardem życia do bogatszych państw Zachodu” – tłumaczył premier. Dodał, że chodzi o to, żeby klasa średnia była jak najsilniejsza, żeby pomóc Polakom, którzy chcą się dorabiać i zarabiać na poziomie europejskim. “Tylko my jesteśmy tego gwarantem” – oświadczył Morawiecki.

Szef rządu: Polska sercem Europy

“Jesteśmy sercem Europy” – przekonywał także szef rządu. “To, co pokazaliśmy naszą pracowitością i uczciwością, dzisiaj inspiruje Europę” – zapewniał. “Jesteśmy gotowi zaproponować Polakom program prawdziwej europeizacji, modernizacji i wyższych płac” – oświadczył w sobotę Morawiecki. “Nasze sukcesy dziś inspirują Europę! Polacy muszą czuć się Europejczykami pod każdym względem. Do tego dążymy!” – przekonywał podkreślając, że jego partia jest gotowa rządzić przez “kolejne trzy lata, sześć lat, dziewięć”.

Eurobarometr: 87% Polaków docenia korzyści z członkostwa w UE

INFORMACJA PRASOWA

Aż 87% polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski – wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej przeprowadzonego we wrześniu 2018.
 
Najnowszy Eurobarometr, badający stosunek obywateli państw członkowskich do UE, wskazuje na rosnące poparcie społeczne …

Tusk: Ważniejsze są płuca Europy

Odnosząc się do przedstawionego przez PiS podczas sobotniej konwencji hasła „Polska sercem Europy”, szef Rady Europejskiej Donald Tusk wyraził nadzieję, że „Polska stanie się płucami Europy”. Argumentował, że teraz „najważniejsze, żeby zadbać o płuca”.

“Chciałbym, aby Polska stała się płucami Europy” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w niemieckim Dortmundzie, gdzie wczoraj (16 grudnia) odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego. Przypomniał, że w porównaniu z zeszłym rokiem w Polsce zmarło „11 tysięcy ludzi więcej tylko jednego miesiąca”. “Związane jest to bezpośrednio ze smogiem” – szef Rady Europejskiej.

“Mam wrażenie, że ochrona klimatu i środowiska przestanie być mrzonką Zielonych, ekologów i niektórych polityków, i ta potrzeba chyba dotarła już do wszystkich ludzi, przynajmniej w miastach, które są zagrożone” – powiedział. Według Tuska „warto wyciągać wnioski”, a jeśli poważnie mówi się o sercu lub płucach, to również „warto zacząć serio o tym rozmawiać”.

Kaczyński:Tylko PiS może zapewnić Polakom lepszy los

Sobotnią konwencję Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęło jednak wystąpienie szefa tej partii Jarosława Kaczyńskiego. “Tylko my możemy zmieniać Polskę, zapewnić Polakom lepszy los” – zapewnił lider Zjednoczonej Prawicy. Zastrzegł jednak, że nie będzie to możliwe “bez wysiłku intelektualnego, moralnego, organizacyjnego”. Kaczyński zwrócił też uwagę, że celem sobotniego spotkania jest zastanowienie się nad punktem wyjścia, z którego Prawo i Sprawiedliwość rozpocznie niebawem ostatni etap do wyborów europejskich i parlamentarnych. “Chodzi o to, by wskazać kierunki, którymi mamy iść. Nasza partia musi stać się do końca partią marzeń Polaków” – oświadczył.

Prezes PiS zaatakował także opozycję. “Oni rządzić nie potrafią i udowodnili to wielokrotnie. Oni nie są wiarygodni, oni nie dotrzymują słowa. Oni tolerują zło, także zło w tej wielkiej skali” – przekonywał Kaczyński. “Ta prawda musi być przekazana polskiemu społeczeństwu” – podkreślił. Zwrócił przy tym uwagę, że jego ugrupowanie udowodniło, że potrafi rządzić uczciwie, być wiarygodną partią i realizować swoje zapowiedzi.

W ocenie szefa PiS, że Prawu i Sprawiedliwości przez trzy lata rządów udało się dużo osiągnąć. “Ale – zauważył – mamy przeciwko sobie potężny front tych, którzy nie chcą przyznać tych faktów, nie chcą prowadzić uczciwej dyskusji, nie chcą dialogu, który musi towarzyszyć dobrze funkcjonującej demokracji”. Według niego nie chcą, „bo – trzeba sobie jasno powiedzieć – oni rządzić nie potrafią i udowodnili to wielokrotnie”.

Lider PiS przyznał jednak m.in., że jego partii nie uda się ”zmienić radykalnie sytuacji w mediach”. “Musimy to robić poprzez wielką ofensywę, ogromny wysiłek całej partii w dotarciu do Polaków. To jest nasze wielkie, ogromne, trudne, ale możliwe do zrealizowania, zadanie” – mówił Kaczyński. “Musimy wykazać się determinacją i mieć przeświadczenie, że zwycięstwo jest w zasięgu ręki, ale tę rękę trzeba wyciągnąć i to musi być bardzo silna ręka. Tego nam wszystkim życzę. Niech ten dzień będzie zapowiedzią nowych wielkich zwycięstw – zakończył swoje sobotnie wystąpienie prezes PiS.

Orban: Przyszłoroczne wybory do PE będą "tektonicznym wstrząsem"

Premier Węgier Viktor Orban przewiduje, że przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się „tektonicznym wstrząsem”, po którym Europa będzie zmierzać ku nieliberalnej chrześcijańskiej demokracji. W jego ocenie taki zwrot położy kres erze „multikulturalizmu”.

Szydło:  PiS daje możliwość realizacji marzeń

W swoim wystąpieniu na sobotniej konwencji PiS wicepremier Beata Szydło przekonywała natomiast, że Polska była, jest i będzie w Europie. “Nikt i nic tego nie zmieni” – zapewniła. “Nawet ci politycy, którzy kłamiąc mówią o polexicie” – dodała polityk PiS, która trzy lata temu – jako szefowa rządu – zdecydowała o usunięciu  flagi UE z sali, w której odbywają się konferencje prasowe polskiego premiera. Unijna flaga wróciła tam dopiero po zmianie premiera.

Szydło oświadczyła, że udało się odsunąć od władzy ludzi, którzy nie wiedzą, czym jest Polska. “Potrzeba ludzi, którzy nie tylko mają program, ale są uczciwi i dotrzymują słowa. To jest znak firmowy Zjednoczonej Prawicy. Dziś mówimy, że Polska dynamicznie się rozwija” – podkreśliła. Zwróciła też uwagę, że programy PiS służą wszystkim polskim rodzinom. “Wyrównujemy szanse, dajemy możliwość realizacji marzeń. To nasz sukces!” – przekonywała.

Szydło oświadczyła także, że Polska jest przykładem kraju, który potrafił skorzystać z szans i dodała, że “jesteśmy prymusem w wykorzystywaniu środków europejskich”. “Polska to jest dobre miejsce do życia i mieszkania” – podkreśliła. “Zobacz Europo jak można pięknie żyć, jak można się rozwijać” – apelowała wicepremier. “Chcemy Europo, abyś czerpała od nas dobre wzorce, jak mu czerpiemy od Ciebie” – dodała.

Prezydent zawetował nowelizację ordynacji wyborczej do PE

Prezydent Andrzej Duda zawetował wczoraj (16.08) nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Wniosek o ponowne rozpatrzenie tej ustawy dotarł do Marszałka Sejmu już w czwartek.

Dorn: To czysta propaganda

Ludwik Dorn, kiedyś bardzo silnie związany z braćmi Kaczyńskimi (nazywany nawet “trzecim bliźniakiem”), nazwał proeuropejskie hasła PiS “czystą propagandą”. W jego ocenie ugrupowanie to nie ma w tej kwestii żadnego planu. “Można mówić o Polsce jako o centrum Europy, o tym, że polexit to wszystko łgarstwa, tylko jest jeszcze rzeczywistość” – komentował wczoraj w TVN24 sobotnią konwencję PiS. “Pan premier Morawiecki już na wcześniejszym spotkaniu spowijał się w flagę Unii (Europejskiej), którą wybitna posłanka Pawłowicz określała jako `unijną szmatę`” – przypomniał były marszałek Sejmu.

Dorn przewiduje, że do „kolejnego kolizyjnego, czołowego starcia” Polski pod przewodnictwem PiS i UE dojdzie 19 marca. Tego dnia w Trybunale Sprawiedliwości UE ma się odbyć rozprawa dotycząca pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego. “Spodziewam się, że to nie będzie dla obozu dobrej zmiany i Krajowej Rady Sądownictwa wyrok korzystny” – powiedział.

Dwie nowe partie na polskim rynku politycznym

“Teraz!” twórcy .Nowoczesnej Ryszarda Petru i nienazwana jeszcze partia, którą tworzy były poseł, a ostatnio prezydent Słupska Robert Biedroń, to dwa nowe ugrupowania, które liczą na sukces. Najpierw w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Opozycja: Zjazd PiS po równi pochyłej

W ocenie szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna wystąpienia Kaczyńskiego i Morawieckiego były defensywne, nie pokazywały wizji. “Widać było prawdziwy zjazd PiS – zjazd po równi pochyłej” – powiedział Neumann w TVN24 i dodał, że partii rządzącej „brakuje wiarygodności”.

Szefowa .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa natomiast, że PiS działa zgodnie z zasadą: „diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni”. “Konwencja PiS to był obraz trwania i potykania się władzy o własne nogi. (…) Była próbą zamaskowania tego, że władza buksuje w miejscu, jak samochód, który wpada w błoto” – podkreśliła  w TVN24 Lubnauer oceniając, że przekaz konwencji PiS jako “pusty i obły”.

Natomiast Jakub Stefaniak z PSL – przywołując stwierdzenie prezesa PiS, że jego partia “musi stać się partią marzeń Polaków” – stwierdził, że cieszyłby się gdyby PiS stało się partią abstrakcyjną. Dodał, że dla PiS druga kadencja powinna pozostać właśnie w sferze marzeń. W reakcji na twierdzenie premiera, że Polska jest przykładem dla Europy, Stefaniak odparł, że jeśli już, to „przykładem tego, czego nie robić”. “Jak w soczewce skupiamy wszystkie złe rzeczy, które kraj członek Unii Europejskiej może robić” – uważa polityk PSL. “To jest być może jakaś zasługa Morawieckiego, ale myślę, że niekoniecznie o to Polakom chodzi” – dodał.

Według najnowszego sondażu CBOS rząd odnotował w ciągu ostatniego miesiąca spadek poparcia o 8 punktów procentowych (obecnie 34 proc.) i jest to najsłabsze poparcie, od kiedy Morawiecki jest premierem.

“Prawdziwa Europa” chce się dostać do PE

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje wniosek o rejestrację nowej partii politycznej „Ruch Prawdziwa Europa”. Ma promować katolicyzm oraz walkę z ateizmem w Europie. Ma się także sprzeciwiać liberalnym wartościom i gender. W przyszłym roku chce dostać się do PE.