PiS odzyskuje jednego posła, ale może stracić nawet 20

Prezes PiS Jarosław Kaczyński z poselską nominacją, źródło pis.org.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, źródło pis.org.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił wczoraj, że jego ugrupowanie odzyskało jednego posła, a dzięki temu również sejmową większość. Do nowo utworzonej Partii Republikańskiej Adama Bielana, która wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy, dołączył bowiem Lech Kołakowski, do niedawna poseł PiS.

 

Jednak większość w Sejmie to 131 posłów, a nie 130, a tyle właśnie wynosi teraz stan osobowy klubu Zjednoczonej Prawicy. O stabilnej większości nie może być mowy również dlatego, że zarówno parlamentarzyści koalicyjnej Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, jak i Porozumienia Jarosława Gowina nie zawsze głosują tak, jak członkowie PiS.

Ponadto posłanka Małgorzata Janowska, która niedawno odeszła z PiS i została szefową nowego koła poselskiego Wybór Polska, poinformowała tego samego dnia (1 lipca), że gotowość opuszczenia klubu PiS deklaruje obecnie nawet 20 jego członków.

PiS traci troje posłów, a wraz z nimi większość w Sejmie

Troje posłów opuściło szeregi PiS i założyło nowe koło w Sejmie: Wybór Polska. Rządzące ugrupowanie nie kryje zaskoczenia, ale zachowuje spokój.

Kaczyński: Mam dobrą wiadomość

“Mam dobrą wiadomość. Parę dni temu pisano, że nasz klub ma już poniżej 230 posłów, a od tej chwili można powiedzieć, że ma z powrotem 230”, oświadczył w czasie specjalnie zwołanego briefingu (po odejściu w zeszłym tygodniu Zbigniewa Girzyńskiego, Małgorzaty Janowskiej i Arkadiusza Czartoryskiego klub parlamentarny PiS miał 229 posłów). “Sądzę, że niedługo będzie miał więcej”, dodał prezes PiS. Przekazał przy tym, że to poseł Lech Kołakowski, który wystąpił z rządzącej partii w proteście przeciw tzw. piątce Kaczyńskiego wraca do klubu PiS.

Lider rządzącej partii przyznał, że Kołakowski wraca jako przedstawiciel partii Republikańskiej, ale – jak podkreślił – z powodów merytorycznych. “Zabiegał o pewne sprawy dla polskiego rolnictwa. My postanowiliśmy, że te postulaty są warte nie tylko zastanowienia, ale także przyjęcia. To jest ta merytoryczna płaszczyzna naszego porozumienia” – podkreślił  lider PiS.

Kaczyński zwrócił też uwagę na ponad 30-letnią znajomość z posłem Kołakowskim. “Nawet w rodzinach zdarzają się takie trudniejsze momenty. One mijają, jeśli to dobra rodzina. A nasza formacja jest dobrą rodziną” – zapewnił prezes PiS dziękując posłowi za decyzję o powrocie do klubu.

Polskie Sprawy: Nowe koło poselskie w Sejmie

Posłowie Andrzej Sośnierz, Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj ogłosili wczoraj w Sejmie utworzenie nowego koła parlamentarnego – Polskie Sprawy.

Kością niezgody “piątka dla zwierząt”

We wrześniu zeszłego roku 15. posłów PiS – m.in. Kołakowski – zostało zawieszonych w prawach członka partii z powodu złamania dyscypliny partyjnej w głosowaniu nad projektem nowelizacji  ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt. W listopadzie cała piętnastka, została przywrócona w prawach członków partii, ale pod koniec listopada Kołakowski odszedł jednak z klubu PiS i został posłem niezrzeszonym.

Polska: Klub PiS traci posła, a partia poparcie

Poseł Lech Kołakowski, który już raz oświadczył, że odchodzi z klubu i z partii, ale tego nie zrobił, poinformował wczoraj, że nie jest już członkiem klubu PiS i będzie posłem niezrzeszonym. Tymczasem wyniki ostatnich sondaży wskazują, że również partia rządząca …

Bielan: Potrzebujemy stabilnej większości w parlamencie

Po oświadczeniu prezesa PiS, głos zabrał Adam Bielan, który przypomniał, że jego środowisko wspiera Polski Ład, a posłowie Partii Republikańskiej, zgłaszali do tego dokumentu swoje uwagi i pomysły. “Czujemy się patriotami Zjednoczonej Prawicy”, zapewnił lider Republikanów w imieniu swojej formacji.

“Podpisujemy się pod dokumentem o nazwie Polskim Ład dlatego, że uważamy, że to jest bardzo dobry program, komplementarny program, całościowy program reformy państwa polskiego”, podkreślił Bielan, który po chwili fizycznie ten dokument w świetle jupiterów podpisał.

Zaapelował także do polityków, którzy ostatnio odeszli z klubu PiS. “Zawsze jest czas na refleksję, na powrót”, zachęcał i podkreślił, że ważniejsze niż urażone ambicje jest dobro Polski. “Nasz obóz, obóz Zjednoczonej Prawicy, potrzebuje stabilnej większości w parlamencie” – stwierdził lider nowej partii.

Nowy program rządu: Polski Ład Nowa Nadzieja

Premier Mateusz Morawiecki rusza dziś w objazd kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego w minioną sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy.

Kołakowski: Bezpieczeństwo ekonomiczne dla polskiej wsi

Lech Kołakowski, który również uczestniczył w czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami,  podkreślił, że „Polski Ład” powinien zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi „we wszystkich działach rolnych”. Mówił też o konieczności udzielania pomocy rolnikom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych, a także pomocy poszkodowanym przez upadek spółdzielni mleczarskiej w Bielsku Podlaskiem, co około tysiącu gospodarstw zagroziło upadłością.

“Postaramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników, zagwarantować stabilność i opłacalność produkcji, to jest naszym obowiązkiem” – zapowiedział Kołakowski.

Polskie rolnictwo w liczbach. Czego dowiedzieliśmy się z Powszechnego Spisu Rolnego 2020?

W Polsce jest ok. 1,3 mln gospodarstwo rolnych, czyli o ok. 13 proc. mniej, niż było przed dekadą. Rośnie też średnia wielkość gospodarstw.

Janowska ostrzega

Tymczasem Małgorzata Janowska (Wybór Polska) poinformowała wczoraj, że toczą się rozmowy ws. opuszczenia klubu tej partii przez kolejną grupę posłów. “Rozmowy się toczą. Są osoby, które już są zdecydowane i będą chciały zasilić nasze koło”, powiedziała Onetowi była posłanka PiS, obecna szefowa koła poselskiego Wybór Polska, które utworzyła wspólnie z Girzyńskim i Czartoryskim.

“Wystarczy popatrzeć na wotum nieufności, ile osób wstało, a ile osób nie wstało” – powiedziała Janowska w odpowiedzi na pytanie ilu jeszcze posłów może podjąć decyzję o opuszczeniu klubu. “To około 20 osób”, sprecyzowała.