PiS i Liga utworzą oś Rzym-Warszawa?

Matteo Salvini, lider Ligi, źródło Flickr

Matteo Salvini, lider Ligi źródło: Flickr/© European Union 2017 - European Parliament

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini chce powstania “osi polsko-włoskiej”. Jego zdaniem oba kraje powinny być bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” po latach dominacji osi francusko-niemieckiej w Europie.

 

Matteo Salvini, lider współrządzącej we Włoszech Ligi przyjechał wczoraj (9 stycznia) do Polski z jednodniową wizytą na zaproszenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Choć spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim, to i tak największe zainteresowanie wzbudziło spotkanie włoskiego polityka z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, do którego doszło z inicjatywy Salviniego.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Włoski rząd prowadzi kraj ku katastrofie

Tworząca rząd Giuseppe Contego koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie zdaje sobie sprawy z „ogromnych szkód, jakie wyrządza Włochom” – powiedział w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do nowych wyborów na Półwyspie …

Liga i PiS inicjatorami “nowej, europejskiej wiosny”?

Jednak jedynym źródłem informacji na temat przebiegu tego spotkania był właśnie lider Ligi, który po rozmowie zorganizował konferencję prasową we włoskiej  ambasadzie. Spotkanie z Kaczyńskim określił jako „długie, pozytywne i konkretne”. “Rozmawialiśmy na temat Europy przyszłości, na temat tego, jak nadać sens marzeniu europejskiemu, które zostało w ostatnich latach stłamszone przez biurokrację” – przekazał dodając, że mowa była również o wartościach, rodzinie i sytuacji młodych ludzi.

Salvini dodał, że Liga i PiS podjęły “proces dzielenia się opiniami na temat przyszłości w PE, który będzie głęboko różnił się od istniejącego od zawsze duopolu socjalistów i chadecji”. W ocenie włoskiego polityka będzie to „najlepsza odpowiedź dla eurosceptyków, którzy od lat rządzą Unią Europejską”. “Może takie ruchy ludowe jak Liga i PiS dadzą życie nowej europejskiej wiośnie” – wyraził nadzieję szef włoskiego MSW podkreślając, że chciałby, żeby w UE przestały rządzić „finanse i banki”.

Sojusz na ratunek Europie

“Chciałbym, żeby powstał pakt, sojusz wszystkich, którzy chcą ratować Europę” – zadeklarował Salvini. Dodał, że celem jest również “bycie drugim największym ruchem, a może i pierwszym”, w kolejnych wyborach do PE. W ocenie lidera prawicowej Ligi jest pewne, że socjalistów i lewicy będzie w PE coraz mniej. “Już wyrządzili wystarczająco dużo szkód” – ocenił.

Włochy: Wicepremier nazywa unijne sankcje wobec Rosji "absurdalnymi"

Pełniący we włoskim rządzie zarówno funkcję wicepremiera, jak i ministra spraw wewnętrznych lider prawicowej Ligi Matteo Salvini oświadczył podczas spotkania z lokalnymi biznesmenami w Monzy na północy kraju, że sankcje, jakie UE wprowadziła na Rosję po aneksji Krymu, to „absurd”. …

Wiceszef włoskiego rządu zapewnił, że PiS i Liga są w 90 proc. zgodne co do przyszłych wspólnych działań, a pozostałe 10 proc. “pozostaje na szczęście przedmiotem otwartej dyskusji”.  Przyznał, że wśród tematów do omówienia jest m.in. kwestia sankcji wobec Rosji (którym Liga jest zdecydowanie przeciwna) i relacji ze Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen.

Wspólna walka Le Pen i Salviniego o inną UE

Szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen i wicepremier Włoch Matteo Salvini z prawicowej Ligi zadeklarowali wczoraj gotowość do tworzenia innej UE, z odmiennymi wartościami i zasadami niż te, którymi kieruje się obecna Wspólnota.

“Mniej środków dla rybołówstwa i rolnictwa nie będzie się nam podobało”

Wicepremier Włoch poinformował ponadto, że obaj politycy uznali ewentualne zmniejszenie środków na rolnictwo i rybołówstwo w przyszłym budżecie UE za posunięcie, które nie będzie im się “podobało”. Zastrzegł jednak, że zbytnim optymizmem byłoby oczekiwać zawarcia porozumienia w ciągu półtoragodzinnego spotkania.

Państwa UE mają prawo do rządów bez ingerencji Brukseli

“Ponawiam swe pełne poparcie dla prawa rządów krajów, czy to w Polsce, czy w Austrii, czy na Węgrzech i we Włoszech do uchwalania praw w interesie ich obywateli, bez ingerencji Brukseli” – powiedział Salvini. Zwrócił też uwagę, że w ostatnich latach Włochy przyjęły około miliona migrantów, a pomoc, którą otrzymały w tym czasie od UE ocenił jako „niewielką”.

Austria i Włochy chcą, by UE rozpatrywała wnioski o azyl jeszcze na morzu

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii i Włoch wezwali Unię Europejską, aby w ramach zmian w polityce migracyjnej, wprowadzona została procedura oceniania wniosków o status uchodźcy jeszcze zanim przybywający drogą morską migranci zejdą na ląd. Na teren UE trafialiby tylko ci, którzy …