Pierwsze spotkanie premiera Morawieckiego z szefem KE

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej// Źródło: ESDZ

Szef polskiego rządu spotka się dziś (9 stycznia) z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Przedmiotem rozmów podczas roboczej kolacji będą kwestie praworządności w Polsce, a ma w nich uczestniczyć również wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który od stycznia 2016 r. prowadzi z Polską dialog ws. praworządności właśnie.

 

Sekretarz Stanu ds. europejskich Konrad Szymański zapowiedział w poniedziałek, że to spotkanie będzie okazją do szerszej rozmowy o stosunkach UE-Polska i o sprawach europejskich.

KE nie prowadzi wojny z Polską

„Nie jesteśmy w stanie wojny z Polską” – zapewnił uprzednio Jean-Claude Juncker, podkreślając, że Komisja “poważnie bierze pod uwagę polskie obawy”. “Chciałbym, żeby nasi polscy przyjaciele poważnie brali pod uwagę nasze obawy” – dodał szef KE w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.

Juncker zapowiedział, że “pogłębiona dyskusja” z polskim premierem będzie obejmowała wszystkie sprawy dotyczące Europy i Polski. “Nie jestem ani optymistą, ani pesymistą, ale poważnie biorę pod uwagę, co mówią nasi polscy koledzy. Oni muszą zrobić to samo” – oświadczył szef Komisji precyzując, że ma na myśli kwestie praworządności.

Dodał, że adresowane do polskich władz rekomendacje KE z zeszłego miesiąca dotyczące tych właśnie kwestii są nadal do wypełnienia. „Nie będziemy zmieniać polityki dlatego, że zmienił się rok” – powiedział, zwracając uwagę, że Komisja nie zmieniła negatywnej opinii w sprawie zmian w sądownictwie w Polsce.

W zaleceniach przyjętych 20 grudnia KE przedstawiła działania, jakie muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także te dotyczące Trybunału Konstytucyjnego.

Stanowisko Komisji Europejskiej w obronie niezależności sądów w Polsce

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Przez blisko dwa lata Komisja wielokrotnie podejmowała starania o nawiązanie konstruktywnego dialogu z polskimi władzami w kontekście ram na rzecz praworządności. Dzisiaj jednak stwierdziła, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia zasady praworządności w Polsce.
 

Komisja proponuje zatem Radzie …

W związku z tymi zastrzeżeniami KE zapowiedziała wysłanie wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce (art. 7 Traktatu o UE). Do przyjęcia takiego wniosku wymagana jest zgoda 22 państw członkowskich Unii.

Reakcje na zastosowanie przez KE wobec Polski art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej

Komisja Europejska zareagowała w ten sposób przeforsowane przez rząd PiS zmiany w polskim systemie sądownictwa, które zostały ocenione przez Komisję Wenecką jako niezgodne z konstytucją. Taka sytuacja nie miała jeszcze w historii UE miejsca.
 
„Zrobiliśmy to z ciężkim bólem serca. Polska …

Polska obstaje przy swoich racjach

Konrad Szymański potwierdził przed wizytą premiera Morawieckiego w Brukseli, że Polska nie zmieniła zdania w sprawie sądownictwa. “Premier Morawiecki jest zdeterminowany, by prowadzić dialog nie tylko z unijnymi instytucjami, ale z państwami członkowskimi w sprawie suwerennego polskiego prawa do przeprowadzania koniecznych reform” – oświadczył. Zapowiedział przy tym, że nie można się spodziewać radykalnej zmiany we wzajemnych relacjach.

Premier Morawiecki: Polska ma prawo się reformować

Polska ma prawo się reformować – oświadczył premier Mateusz Morawiecki nawiązując do zagrożenia uruchomieniem wobec Polski art.7 unijnego traktatu, który zobowiązuje państwa członkowskie UE do przestrzegania wspólnych wartości i poszanowania praworządności. Strona polska uważa, że UE kieruje się w tej sprawie względami politycznymi.

Juncker nie wierzy w skuteczność sankcji

W wywiadzie dla telewizji ARD Juncker przyznał, że nie wierzy w skuteczność sankcji przeciwko Polsce i zapowiedział, że w sporze Polska – Unia Europejska będzie się starał być „rozjemcą”. Zapowiedział także, że szefa polskiego rządu będzie pytał dziś nie tylko o praworządność, ale też o podział władzy, wolność prasy i o uchodźców.

“Szeroki wachlarz tematów” podczas spotkania w Brukseli

Również rzecznik KE Margaritis Schinas informował, że spotkanie nie będzie dotyczyło tylko praworządności w Polsce. “Kolacja jutro wieczorem będzie okazją do pogłębionej rozmowy o relacjach Unii z Polską, a także szerzej, o tematach europejskich i głównych nadchodzących wydarzeniach europejskich” – zapowiedział Schinas, podkreślając, że Polska ma ważną rolę do odegrania.

Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska poinformowała dziennikarzy w poniedziałek, że dziś po południu “premier wybiera się z wizytą do Brukseli, gdzie tematem spotkania z przewodniczącym KE będą szerokie relacje Polski z krajami UE”. Zapowiedziała, że omawiany będzie “szeroki wachlarz tematów”,  zarówno tych ważnych dla Polski, jak i dla Unii. Wymieniła przy tym kwestie migracji, bezpieczeństwo, również energetyczne, a także cyfryzację i budżet UE.