Pekin 2022: Austria przeciwna bojkotowi Igrzysk Olimpijskich

pekin-2022-igrzyska-olimpiada-austria-stany-zjednoczone-'prawa-człowieka-hongkong-ujgurowie

Bojkot Igrzysk w Pekinie jako pierwsze ogłosiły Stany Zjednoczone. / Foto via unsplash [Maarten Duineveld @maarten_jpg]

Austria sprzeciwia się politycznemu bojkotowi i „upolitycznieniu” zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, oświadczył kanclerz Karl Nehammer. Wprawdzie żaden wysokiej rangi austriacki polityk nie pojawi się na imprezie, ale to z powodu trwającej pandemii COVID-19.

 

 

„Nie jest to dyplomatyczny protest ani bojkot. Chodzi o wyjątkowo restrykcyjne przepisy przeciwepidemiczne w Chinach”, wyjaśnił szef austriackiego rządu w rozmowie z „Die Welt„.

USA zbojkotują Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. "Nie chcemy przyczyniać się do rozgłosu"

Biały Dom postanowił nie wysyłać na lutowe Igrzyska Olimpijskie żadnej oficjalnej delegacji politycznej.

Bojkot Igrzysk w Pekinie jako pierwsze ogłosiły Stany Zjednoczone

Choć rząd jako taki nie planuje ogólnokrajowego bojkotu Igrzysk, to pochodzący z Partii Zielonych wicekanclerz Werner Kogler deklaruje, że do Pekinu nie pojedzie właśnie ze względu na łamanie przez chiński rząd praw człowieka.

Austria jasno wyraziła swój sprzeciw wobec bojkotu Igrzysk Olimpijskich podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.

„Mamy bardzo jasne stanowisko, jeśli chodzi o sytuację praw człowieka w Chinach. Nie pochwalam jednak sztucznego upolitycznienia Igrzysk Olimpijskich”, powiedział przed posiedzeniem szef austriackiej dyplomacji AlexanderSchallenberg.

Bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie jako pierwsze ogłosiły w ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone. Wkrótce w ich ślady poszły inne państwa, m.in. Kanada i Wielka Brytania, które również poinformowały, że nie wyślą na tegoroczne igrzyska żadnych przedstawicieli rządu.

Ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili w poniedziałek, że Unia przyjmie wspólne stanowisko w sprawie zimowych Igrzysk, tym niemniej państwa wciąż są w tej sprawie podzielone.

Chinom zarzuca się urągające godności człowieka postępowanie wobec mniejszości ujgurskiej i tłumienie ruchów demokratycznych w Hongkongu i na Tajwanie.