PE: Liberałowie odrzucają kandydatury PiS i Fideszu

Beata Szydło i Emmanuel Macron w Paryżu, źródło KPRM

Liberałowie z frakcji „Odnówmy Europę” zapowiadają zablokowanie kandydatów z Polski i Węgier, ubiegających się o nominację w komisjach w Parlamencie Europejskim. Powodem „nieprzestrzeganie europejskich wartości”. Tymczasem Beata Szydło kandyduje na szefową komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

 

 

Niedawno na łamach EURACTIV.pl dwóch politologów przekonywało, że jedną z najważniejszych bolączek Unii Europejskiej są obecnie problemy z praworządnością. Zarówno Dániel Hegedűs, jak Roger Daniel Kelemen twierdzą, że w sprawie europejskich wartości kapitalną rolę mają do odegrania ponadnarodowe frakcje w Parlamencie Europejskim. Wydaje się, że tą drogą zamierzają podążyć liberałowie z „Odnówmy Europę”. Frakcja, której lideruje Rumun Dacian Cioloş ogłosiła wczoraj, że w imię obrony „wartości europejskich” zagłosuje przeciwko kandydatom Prawa i Sprawiedliwości oraz węgierskiego Fideszu, ubiegającym się o stanowiska w komisjach Parlamentu Europejskiego. 

Zieloni zadecydują o losie von der Leyen?

Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli jest „dość pozytywnie nastawiony” w sprawie głosowania nad objęciem przez Ursulę von der Leyen stanowiska szefowej Komisji Europejskiej. Jego optymizmu nie podziela frakcja Zielonych, której głosy mogą okazać się kluczowe.
 

 

Mimo że minister obrony Niemiec …

Ambicje Beaty Szydło

Zgodnie z regulaminem Parlament Europejski podczas pierwszego posiedzenia podejmuje szereg decyzji personalnych, np. dotyczących składu komisji na najbliższe dwa i pół roku. Do obsadzenia jest 20 miejsc szefów i wiceszefów komisji, zajmujących się m. in. sprawami zagranicznymi, handlem międzynarodowym czy budżetem. Każdy z europarlamentarzystów powinien zasiadać w jakiejś komisji, np. była minister edukacji Anna Zalewska postanowiła uczestniczyć w pracach komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności.

Niektórzy z europarlamentarzystów ubiegają się o fotel przewodniczących lub wiceprzewodniczących. To z kolei przypadek byłej premier Polski Beaty Szydło, którą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) wysunęli jako kandydatkę do sprawowania przewodnictwa nad pracami w komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Jednak kandydatura byłej premier może nie znaleźć uznania wśród pozostałych grup w PE.

Skrajnie prawicowa hiszpańska partia Vox dołączy do Prawa i Sprawiedliwości w PE

Skrajnie prawicowa partia Vox wystąpiła wczoraj o członkostwo w kierowanej przez Prawo i Sprawiedliwość frakcji w Parlamencie Europejskim. Paradoksalnie, Hiszpanie domagający się surowego ukarania katalońskich separatystów spotkają się w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) z przedstawicielami flamandzkich niepodległościowców wspierających …

W obronie wartości

Na dzień przed decydującymi głosowaniami europejscy liberałowie zapowiadają blokadę polityków PiS i Fideszu na stanowiska w komisjach. Jednogłośna decyzja zapadła na wczorajszym posiedzeniu frakcji „Odnówmy Europę”. To pokłosie uruchomienia przez PE poprzedniej kadencji procedury art. 7 przeciwko Warszawie i Budapesztowi, za wyraźne naruszenie praworządności.

Na jednym z portali społecznościowych zamieszczono komunikat informujący, że działanie „Odnówmy Europę” opiera się na wartościach wspierających demokrację i rządy prawa. Dlatego przedstawiciele frakcji nie poprą kandydatów na przewodniczących i wiceprzewodniczących do komisji, którzy pochodzą z państw przeciwko którym została uruchomiona procedura z art. 7. Ponadto, liberałowie zalecają, by Europejska Partia Ludowa (EPP – do której należy Fidesz) oraz ECR (gdzie silną pozycję mają europarlamentarzyści PiS) przedstawili „odpowiedniejszych kandydatów”, szanujących wspólne europejskie wartości.

Prezes PiS: Musimy wygrać wybory, żeby powstrzymać ofensywę zła

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie konwencji swojej partii w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać nadchodzące wybory parlamentarne, bo alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe, wzbogacony o wielką ofensywę zła.

Procedury

Według nieoficjalnych informacji Beata Szydło jest jedyną Polską ubiegającą się o przewodniczenie jednej z komisji. Wiadomo także, że z tych samych powodów co liberałowie, jej kandydatura jest kontestowana przez grupę Europejskich Socjalistów (S&D). Ostateczne wyniki głosowania będą znane dziś po posiedzeniach poszczególnych komisji i podkomisji.

Zgodne z regulaminem PE wybór kandydatów następuje przez aklamację. Jednak w przypadku większej liczby ubiegających się o stanowisko lub na wniosek grupy europarlamentarzystów może dojść do tajnego głosowania. W przypadku więcej niż jednego kandydata, w I turze wygrywa ten z bezwzględną większością, zaś w II z największą liczbą głosów.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …

Według wstępnych ustaleń komisje Spraw Zagranicznych oraz Kontroli Budżetowej mają przypaść w udziale chadekom, Handlu Międzynarodowego i Spraw Gospodarczych i Monetarnych socjalistom, Budżetu konserwatystom a np. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii liberałom.