Parlament Europejski przyjrzy się finansom europosła Nigela Farage’a

Nigel Farage, © European Union 2016 - Source : EP.

Brytyjski europoseł był jedną z twarzy ruchu nawołującego przed referendum z 2016 r. do głosowania za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przewodził wówczas Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Niedawno został współzałożycielem Partii Brexit. Okazuje się jednak, że otrzymał wysokie darowizny, których nie zgłosił.

 

Partia Brexit, którą firmuje obecnie Nigel Farage, prowadzi w brytyjskich sondażach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które w Wielkiej Brytanii odbędą się jutro (23 maja). Okazało się jednak, że jej lider nie zadeklarował odpowiednim organom w PE wysokich (ponad 450 tys. funtów) darowizn, jakie tuż po referendum brexitowym otrzymał od wpływowego magnata ubezpieczeniowego Arrona Banksa, który z kolei robił interesy z ludźmi bliskimi Kremlowi.

Darowizny nie polegały na bezpośrednim przekazywaniu pieniędzy na partyjne konto, ale na finansowaniu wydatków Farage’a. Banks (który był także największym oficjalnym darczyńcą komitetu referendalnego „Leave.EU”) zapłacił m.in. za wynajęcie Farage’owi samochodu wraz z kierowcą, mieszkania w luksusowej londyńskiej dzielnicy Chelsea oraz za jego podróże do USA na spotkania z konserwatywnymi amerykańskimi politykami.

Brexit: Premier May dopuszcza możliwość zorganizowania drugiego referendum

Szefowa brytyjskiego rządu przedstawiła w Izbie Gmin założenia nowej ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, która zatwierdziłaby wynegocjowaną między Londynem a Brukselą umowę. May poinformowała, że w ustawie pojawi się zapis umożliwiający przeprowadzenie nowego referendum brexitowego. Warunkiem jest jednak …

Komisja PE przyjrzy się finansom Farage’a

Teraz, w związku z niezadeklarowaniem takich „prezentów”, władze Parlamentu Europejskiego poleciły wszcząć dochodzenie wobec Farage’a, aby sprawdzić czy nie złamał on reguł finansowania działalności europosła. Przewodniczący PE Antonio Tajani nakazał zbadanie tej sprawy pięcioosobowemu komitetowi doradczemu.

Rzecznik prasowy Banksa potwierdził już w liście przekazanym BBC, że wszystkie opisane przez media przypadki finansowania działań Farage’a w okresie okołoreferendalnym są prawdziwe, a wszystko wynikało z przekonania Banksa, że brexit będzie dobrą rzeczą dla Wielkiej Brytanii. Farage tłumaczy natomiast, że wszystkie podarunki od Banksa były prywatnymi darami i nie miały związku z polityką.

„Po zwycięskim referendum uznałem swoją polityczną misję za zakończoną i przygotowywałem się do zamieszkania w USA” – mówił Farage. Swój powrót do polityki na europejskim poziomie tłumaczy natomiast tym, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest zagrożone. Według przedwyborczych sondaży Partia Brexit ma szansę na zwycięstwo w brytyjskich wyborach do UE.

Wielka Brytania: Partia Farage'a zdecydowanie prowadzi w sondażach

Ostatnie sondaże dają Partii Brexit więcej głosów niż konserwatystom i laburzystom łącznie. Formacja Nigela Farage’a zdecydowanym faworytem wyborów europejskich w Wielkiej Brytanii.
 

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „The Observer”, na 10 dni przed głosowaniem w wyborach do PE w Wielkiej Brytanii …

Komisja Wyborcza sprawdzi darowizny dla Partii Brexit

Tymczasem wokół tego ugrupowania robi się głośno z powodu wpłat jakie jej anonimowi zwolennicy dokonują za pośrednictwem systemu PayPal. Ponieważ na konto komitetu wyborczego Partii wpłynęło już ponad 110 tys. dotacji na niewielkie kwoty (np. na 25 funtów), w sumie kwota zrobiła się poważna. Sami liderzy ugrupowania chwalili się niedawno, że dziennie zbierają ponad 100 tys. funtów.

Wpłat poniżej 500 funtów nie trzeba deklarować. Jednak ich duża liczba przekazywana poprzez PayPala budzi obawy o to, czy wszystko nie jest tylko sprytnym wybiegiem, aby obejść obostrzenia dotyczące konieczności szczegółowego ujawniania danych na temat większych dotacji. Dlatego Komisja Wyborcza Zjednoczonego Królestwa postanowiła bliżej przyjrzeć się systemowi dotacyjnemu Partii Brexit.

Podejrzane finanse Partii Brexit Nigela Farage'a

Na Wyspach Brytyjskich już za dwa dni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W sondażach na czele niezmiennie ugrupowanie Nigela Farage’a. Tymczasem wokół finansów Partii Brexit coraz więcej niewiadomych. Sprawą zajmie się Komisja Wyborcza.
 

Kwestia finansów eurosceptycznego ugrupowania rozwija się dwutorowo. …