Państwa bałtyckie przeciwko unijnym karom dla Polski

Szefowie rządów Polski Mateusz Morawiecki, Litwy Saulius Skvernelis, Łotwy Maris Kuczinskis i Estonii Juri Ratas w Wilnie, źródło KPRM

Szefowie rządów Polski Mateusz Morawiecki, Litwy Saulius Skvernelis, Łotwy Maris Kuczinskis i Estonii Juri Ratas w Wilnie, źródło KPRM

Państwa bałtyckie przeciwko unijnym karom dla Polski. Wszyscy trzej szefowie rządów państw bałtyckich opowiedzieli się w piątek (9 marca) w Wilnie przeciwko nakładaniu unijnych kar na Polskę w wyniku sporu polskich władz z Komisja Europejska ws. praworządności, a zwłaszcza reformy wymiaru sprawiedliwości.

 

“Bylibyśmy przeciwni jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę; w tym względzie wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie” – zapewnił po spotkaniu premier Łotwy Maris Kuczinskis na wspólnej konferencji konferencji prasowej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, Litwy Sauliusem Skvernelisem i Estonii Jurim Ratasem.

Timmermans: Rozwiązanie sporu z Polską do końca marca

Wiceszef KE Frans Timmermans liczy na rozwiązanie sporu wokół praworządności w Polsce do końca marca. W debacie w PE podkreślił, że czeka na konkretną reakcję Warszawy na zalecenia KE. Większość europosłów była jednak krytyczna i zaniepokojona brakiem woli dialogu ze strony Polski.

Państwa bałtyckie przeciwko unijnym karom dla Polski

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu premierów zapytano jednak także m.in. o stanowisko związane ze sporem między Polską i Komisją Europejską. Kuczinskis wyraził zadowolenie z faktu, że w przeddzień piątkowego spotkania w Wilnie odbyła się kolejna runda rozmów między Polską i KE. W jego ocenie polskie władze powinny w dalszym ciągu  prowadzić negocjacje z Komisją. “Bylibyśmy przeciwni jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę” – zapewnił szef łotewskiego rządu podkreślając, że “w tym względzie wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie”.

Również Skvernelis wyraził przekonanie, że “trzeba zachęcać do dialogu i szukać kompromisowego rozwiązania”. “Rozumiemy Polskę, rozumiemy jej cele związane z reformą wymiaru sprawiedliwości” – zapewnił. Zastrzegł, że „osobiście” w to nie wierzy, ale zapowiedział, że „gdyby doszłoby do tego, że jakieś środki ograniczające miałyby być nałożone na Polskę, to Litwa wesprze Polskę”. Dodał, że poprosił premierów Estonii i Łotwy „o docenienia partnerstwa z Polską i o wsparcie Polski w tej sprawie”.

Ratas oświadczył ze swej strony, że Polska jest bardzo ważnym partnerem dla Estonii, i to zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i w NATO, a także m.in. we współpracy gospodarczej. “Należy wykorzystać wszelkie drogi dialogu, utrzymać dialog i utrzymać współpracę. Wszelkie problemy związane z głosowaniem i odebraniem prawa głosu – ja nie sądzę, że w ogóle powinno do tego dojść, to byłoby za daleko” – ocenił szef estońskiego rządu.

UE oczekuje efektywnego dialogu z Polską

Wiceszef KE Frans Timmermans wyraził wczoraj (27 lutego) zadowolenie, że Polska podjęła dialog z KE. Zastrzegł jednak, że taki dialog musi przynosić rezultaty. Uczestniczący w Radzie UE wiceszef MSZ Konrad Szymański zaapelował natomiast do państw członkowskich Unii o bezstronność.

Morawiecki podziękował za wsparcie w tej kwestii i zapewnił, że strona polska będzie się starała “dojść do jakiegoś porozumienia”. Przypomniał, że poprzedniego dnia był w Brukseli z całą delegacją, gdzie została przedstawiona „biała księga”, zawierająca bardzo szczegółowe wyjaśnienia ws. reform wymiaru sprawiedliwości. “Sądzę, że gdzieś w najbliższych miesiącach i kwartałach będzie możliwe przekonanie naszych partnerów, że reforma jest możliwa” – powiedział Morawiecki.

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli. Złożył ją tam wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu poinformował, że dokument rozesłano również do stolic wszystkich państw członkowskich UE i zapowiedział, że otrzyma go też każdy z europosłów.

Morawiecki: Myślimy bardzo podobnie

Piątkowe spotkanie na szczycie państw bałtyckich i Polski dotyczyło m.in. kwestii współpracy na forum UE i NATO, a także rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej. Premierzy czterech państw regionu omówili także zagadnienia z bieżącej agendy UE, w tym kwestie związane z nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi i rozwojem Partnerstwa Wschodniego.

“To spotkanie pokazało jak bardzo podobnie myślimy w wielu zasadniczych sprawach, ważnych dla przyszłości tej części Europy” – oświadczył szef polskiego rządu na konferencji prasowej. “Rozmawialiśmy o bardzo ważnych dla nas tematach takich jak bezpieczeństwo, rynek wewnętrzny, unijna perspektywa budżetowa, migracje. Poruszyliśmy także tematy związane z dyrektywami transportowymi, pakietem mobilności czyli pogłębianiem zasad jednolitego rynku europejskiego, tam gdzie leży to w naszym najlepszym interesie” – relacjonował polski premier. “Bardzo się cieszę, że praktycznie mówiliśmy jednym głosem” – dodał Morawiecki.

Podkreślił, że zgoda dotyczy również brexitu oraz tego, że NATO “jest kluczowym sojuszem dla zapewnienia bezpieczeństwa tej części świata i trzeba wzmacniać Sojusz na jego wschodniej flance”. “Optujemy za zwiększeniem budżetu (UE po roku 2020), również ze środków własnych, jeżeli będzie taka konieczność po naszej stronie” – powiedział szef polskiego rządu. Według niego wszyscy czterej premierzy zgodzili się ponadto co do przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, unijnej polityki dotyczącej funduszy regionalnych, strukturalnych, infrastrukturalnych.

UE rozpoczęła negocjacje budżetowe

UE rozpoczęła negocjacje budżetowe i już w piątek (23 lutego) między państwami członkowskimi ujawniły się w tej kwestii rozbieżności. Tym razem dodatkowym problemem jest jednak pobrexitowa dziura budżetowa. Premier Mateusz Morawiecki już zadeklarował gotowość Polski do kompromisu.

Bursztynowy Szlak ułatwi współpracę

Morawiecki przypomniał też o Bursztynowym Szlaku, który już dawno wytyczał kierunki handlu Północy z Południem, i który – w jego ocenie – wciąż nie jest odpowiednio wykorzystany. “Chcemy go teraz odzyskać, odbudować poprzez realne inwestycje” m.in. drogowe, jak Via Baltica im kolejowe – Rail Baltica.

Wzmocniona współpraca Polski i Litwy

Wspomniał także, o podpisanych w obecności premierów Polski i Litwy porozumieniach ws. wzmocnionej współpracy energetycznej oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda. “Polska jest gotowa wejść w bardzo ważny dla krajów bałtyckich projekt – synchronizację systemu elektroenergetycznego w trybie europejskim, a więc w docelowym modelu odłączenie od Rosji i Białorusi, po to, by kraje bałtyckie mogły funkcjonować w takim systemie jak cała Europa” – zadeklarował szef polskiego rządu.

Pogratulował także swoim odpowiednikom jubileuszu odzyskania niepodległości przez te państwa oraz zaprosił szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii na tegoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.