Oskarżony o zbrodnie wojenne prezydent Kosowa podał się do dymisji

Kosowo, MTK, Haga, zbrodnie wojenne,

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Hasim Thaci (na zdj.) potwierdził postawienie mu zarzutów przez przez Specjalną Izbę Kosowa Międzynarodowego Trybunału Karnego. Zaprzeczył jednak wszelkim oskarżeniom o dokonanie zbrodni wojennych. / Foto via FB [Hashim Thaçi]

Prezydent Kosowa Hasim Thaci podał się w czwartek (5 listopada) do dymisji. Przyczyną rezygnacji są zarzuty o popełnienie zbrodni wojennych w trakcie jego działalności w Armii Wyzwolenia Kosowa w latach 1998-1999, postawione przez Specjalna Izbę Kosowa Międzynarodowego Trybunału Karnego.

 

 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Hasim Thaci potwierdził postawienie mu zarzutów przez przez Specjalną Izbę Kosowa (KSC***) Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Zaprzeczył jednak wszelkim oskarżeniom o dokonywanie zbrodni wojennych i stwierdził, że jego decyzja o dymisji została podyktowana chęcią „ochrony integralności państwa”.

Thaci został następnie aresztowany i przetransportowany do Hagi, gdzie mieści się siedziba MTK. Oprócz niego do Hagi przewieziono także 3 innych dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa, którym również postawiono zarzuty.

Jakie są zarzuty wobec Thaciego?

Akt oskarżenia został skierowany przeciw byłemu prezydentowi Kosowa i 9 innym osobom 24 czerwca 2020 r. Dotyczył popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych popełnionych na Serbach przez albańską partyzantkę w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999.

W akcie oskarżenia napisano, że oskarżeni są odpowiedzialni m.in. za prawie 100 zabójstw osób z Kosowa – Serbów i Romów oraz przeciwników politycznych.

Thaci był jednym z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa, która pod koniec lat 90 prowadziła walkę zarówno przeciw armii serbskiej jak i albańskim opozycjonistom.

Turcja krytykuje walkę Francji z islamizmem. Erdoğan radzi Macronowi, by leczył się psychiatrycznie

Francja wezwała w sobotę swojego ambasadora w Ankarze po tym, jak turecki prezydent skomentował plany Paryża ws. walki z radykalnym islamizmem.

Aresztowanie rozgrywką polityczną?

Profesor Željko Trkanjec z EURACTIV.hr stwierdził w czerwcu 2020 r., że nie wyklucza, że zarzuty dla prezydenta Kosowa można interpretować jako rozgrywkę obliczoną na wyeliminowanie Thaciego ze sceny politycznej. Mianowicie wprowadzenia do niej osób bez wojennej przeszłości, w celu ułatwienia osiągnięcia porozumienia z rządem w Belgradzie.

W lipcu ubiegłego roku ówczesny premier Kosowa Ramush Haradinaj otrzymał wezwanie do stawienia się przed sądem w Hadze. Polityk był zwolennikiem utrzymania twardego kursu wobec Serbii.

Sprzeciwiał się ustępstwom w wojnie celnej, która rozpoczęła się między tymi krajami pod koniec 2018 r. Haradinaj podał się do dymisji, a jesienią 2019 r. rozpisano nowe wybory. Obecny szef rządu Avdullah Hoti, sprawuje tę funkcję od czerwca br., i jest zwolennikiem porozumienia z Serbią.

Erdoğan zaskarżył Geerta Wildersa do tureckiej prokuratury. Powodem "obraźliwy" rysunek

Szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu nazwał na Twitterze Holendra „przegranym rasistą”. W obronie politycznego rywala stanął premier Mark Rutte.

Zbliżenie między Kosowem i Serbią?

Potwierdzeniem zmiany kursu rządu Kosowa jest powrót do prowadzonej pod auspicjami UE mediacji, mającej na celu doprowadzenie do normalizacji stosunków między sąsiadami. Serbia bowiem nie uznaje niepodległości Kosowa. Dawna prowincja Serbii ogłosiła niepodległość w 2008 r. Jak dotąd niepodległość Kosowa została uznana przez ponad 100 państw członkowskich ONZ, w tym 22 z 27 członków UE.

Rozmowy, w których pośredniczy UE – prowadzone od 2011 r. – zostały wznowione po dwóch latach przerwy w br.

Ponadto, Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się we wrześniu br. na normalizację stosunków gospodarczych. Rozmowy na ten temat odbyły się dzięki pośrednictwu USA. Oprócz przywódców Serbii i Kosowa uczestniczył w nich także wysłannik USA do spraw serbsko-kosowskich Richard Grenell.

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

Czy Kosowo może ulec destabilizacji?

Pełne poparcie dla byłego już prezydenta Kosowa zadeklarował premier Albanii. „Albania wspiera i solidaryzuje się z Hasimem Thacim w kolejnej już bitwie o Kosowo i o sprawiedliwość świętej Wojny Wyzwoleńczej. Absurdalny proces przeciwko niemu ostatecznie potwierdzi, że wojna prowadzona przez Armię Wyzwolenia Kosowa była sprawiedliwa i zapobiegnie fałszowaniu jej historii”, napisał za pośrednictwem mediów społecznościowych Edi Rama.

Hassim Thaci w latach 2008-2014 był pierwszym premierem Kosowa, a w 2016 r. został wybrany prezydentem. Jako bohater wojenny cieszy się wśród mieszkańców Kosowa olbrzymim uznaniem. Jego aresztowanie doprowadziło do niezadowolenia w kraju.

Jednak premier Avdullah Hoti zapewnił, że konstytucja Kosowa gwarantuje w takim przypadku wykonywanie obowiązków prezydenta przez odpowiednie organy, nie ma zatem ryzyka powstania instytucjonalnej próżni w administracji państwa i jego destabilizacji.

 

*** Specjalna Izba Sądowa ds. Kosowa (Specialist Kosovo Chamber – KSC) została ustanowiona w 2016 r. Jest organem niezależnym od władz w Prisztinie, choć wydaje wyroki w oparciu o kosowskie prawo. Działa jednak zagranicą z obawy o bezpieczeństwo ewentualnych świadków.