Orędzie nowego marszałka Senatu w TVP1

Tomasz Grodzki

Tomasz Grodzki

Dobre prawo ma służyć ułatwianiu i ulepszaniu ludzkiego życia – podkreślił nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki w specjalnym orędziu wygłoszonym wczoraj w TVP1.

 

Wybrany we wtorek (12 listopada) marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił w czwartek (14 listopada) swoje pierwsze telewizyjne orędzie, w którym zapewnił także, że Izba Wyższa nie tylko będzie stanowić dobre prawo, ale również przekona, że spór polityczny można toczyć w sposób przyzwoity.

Zwrócił ponadto uwagę, że Senat jest do stanowienia dobrego prawa szczególnie predystynowany, więc  od senatorów będzie oczekiwał przejawiania inicjatywy ustawodawczej. “Jeśli ktoś obawia się, że Senat będzie narzędziem do blokowania Sejmu, jest w całkowitym błędzie” – zapewnił w orędziu.

Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?

Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda przyjął od premiera Mateusza Morawieckiego dymisję jego dotychczasowego rządu. Powierzył mu jednocześnie dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów nie kryjąc, że to on ma być szefem również następnego gabinetu.

Nowa równowaga

Tomasz Grodzki podkreślił też, że to “naród w swojej zbiorowej mądrości” zdecydował, że w rozpoczynającej się właśnie kadencji w Sejmie przewagę będzie miał obóz rządzący, a w Senacie opozycja. Tłumaczył przy tym, że lepszym niż “opozycja” określeniem jest w tym wypadku “demokratycznie wybrana większość, złożona z pań i panów senatorów Koalicji Obywatelskiej, PSL, Lewicy i senatorów niezależnych”.

Jego zdaniem, taka sytuacja “przywraca w pewnym stopniu równowagę w zmaganiach politycznych, ale jednocześnie nakłada ogromną odpowiedzialność za słowa, czyny i decyzje na obie strony”. “Nie wolno nam zmarnować tego mandatu otrzymanego od milionów wyborców” – podkreślił marszałek Senatu.

„Nie wolno dzielić ludzi na lepszych czy gorszych”

W czwartek wieczorem Grodzki podkreślił także, że w obu izbach parlamentu wyraźnie widać, że “siłą naszego społeczeństwa jest różnorodność, za którą idzie kreatywność i energia”.  W jego przekonaniu nie da się tego nigdy stłumić próbami wtłoczenia wszystkich Polek i Polaków “w ramy jednej, sztywnej, czasem dziwacznej ideologii”. “Przekonali się o tym komuniści i przekonają wszyscy, którzy podejmują takie próby, skazane na niepowodzenie w krótszym lub dłuższym czasie” – ocenił we wczorajszym wystąpieniu w TVP1.

Marszałek podkreślił także, że „nikomu nie wolno dzielić ludzi na lepszych czy gorszych, gdyż przeczy to szacunkowi dla przyrodzonej godności człowieka”. “Jedynym sposobem na harmonijny rozwój Polski jest przyjęcie założenia, że wszyscy Polacy są równi, niezależnie od ich charakteru, przekonań czy rasy. Wszyscy mają równe prawa, ale i obowiązki wobec Ojczyzny” – oświadczył  Grodzki.

Parlament zainaugurował nową kadencję

Parlamentarzyści wyłonili wczoraj prezydia Sejmu i Senatu, a posłowie i senatorowie złożyli  ślubowanie. Inaugurujące prace Sejmu wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy było niezwykle koncyliacyjne, natomiast to marszałka seniora Antoniego Macierewicza, który zabrał głos tuż po prezydencie, zdecydowanie bardziej konfrontacyjne.

„Umiejętnie wspierać ludzi”

Według nowego marszałka Senatu rolą polityków, zwłaszcza tych stanowiących prawo, jest umiejętne wspieranie ludzi. Tym, “których rozpiera siła i energia, trzeba stworzyć warunki do realizacji śmiałych projektów i wykorzystania ich kreatywności dla dobra wspólnoty, tych, których życie doświadczyło bardziej od innych, należy wspomóc i sprawić, żeby znowu uwierzyli, że marzenia mogą się spełniać” – wyjaśnił.

„Można toczyć polityczny spór w sposób przyzwoity”

Grodzki obiecał, że sposobem wykonywania swoich obowiązków Senat przekona, że możliwe jest  “uprawianie politycznego sporu w sposób przyzwoity, normalny, bez wzajemnej niechęci czy nienawiści”. “Będziemy przyjmować ustawy sejmowe. Jeśli uznamy je za dobre – to uchwalimy, jeśli będą wymagały poprawek – to poprawimy i odeślemy do Sejmu” – zapowiedział marszałek. “Będę także oczekiwał od Senatu tworzenia własnych ustaw, które po uchwaleniu zgodnie z dobrymi praktykami legislacyjnymi będziemy przesyłać do Sejmu jako inicjatywy Senatu” – dodał

“Dobre prawo ma czynić nasze życie łatwiejszym i lepszym. To jest główne zadanie dla tych, którzy to prawo tworzą. Senat jest do tego szczególnie predysponowany” – ocenił Grodzki. “Zapewniam, że uczynię wszystko, aby korzystając z ogromnego potencjału pań i panów senatorów, uczynić z Senatu miejsce, które będzie kuźnią najlepszego prawa, w którym będą królowały szacunek, przyzwoitość, praworządność, prawda, zaś nie będą miały wstępu obłuda, cynizm, naginanie konstytucji czy regulaminu Senatu” – oświadczył marszałek Grodzki w czwartkowym orędziu telewizyjnym.