Orban skłonny rozważyć powiązanie funduszy UE z praworządnością 

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: https://wyborcza.pl

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: http://wyborcza.pl [Francois Lenoir]

Węgry rozważą postulat warunkowania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej przestrzeganiem praworządności, gdy zostanie przedstawiona konkretna propozycja – zapowiedział premier Węgier Viktor Orbán na wspólnej konferencji prasowej ze swoim fińskim odpowiednikiem Antti Rinnem w Budapeszcie.

 

Szef węgierskiego rządu zastrzegł jednak, że “dotychczas to nie nastąpiło”. Wcześniej w publicznych wystąpieniach Viktor Orbán mówił, że Finlandia, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, nie może wymagać od innych państw Unii przestrzegania zasad prawa, ponieważ nie funkcjonuje tam np. Trybunał Konstytucyjny.

Finlandia chce wzmocnić nadzór nad przestrzeganiem praworządności

Antti Rinne, premier Finlandii, przewodniczacej w tym półroczu pracom Rady UE, oświadczył na corocznym zgromadzeniu fińskiej dyplomacji, że jego kraj zamierza w tym czasie “wzmocnić nadzór nad przestrzeganiem zasad państwa prawa” i zapewnił, że Finlandia będzie bronić unijnych wartości.

Międzynarodowe relacje mają służyć wzajemnemu poszanowaniu

Węgierski premier zwrócił przy tym uwagę, że stosunki międzynarodowe nie mają służyć obrażaniu jednego kraju przez drugi, ale wzajemnemu szacunkowi i poszanowaniu. “Lepiej, żebyśmy nie doszli w Europie do takiego stanu, w którym jakiś premier czy dygnitarz odwiedza inny kraj unijny, by zmywać głowę jego władzom w sprawie praworządności, bo wtedy będziemy mieć wiele różnych rzeczy, ale na pewno nie europejską jedność” – ostrzegł Orbán w poniedziałek (30 września).

Europosłowie za wszczęciem procedury z art. 7 wobec Węgier

Zdecydowaną większością 448 głosów europosłowie przyjęli dziś rezolucję wzywającą do uruchomienia wobec Węgier procedury z art. 7 unijnego Traktatu o UE. Wczoraj odbyła się w tej sprawie debata z udziałem premiera Viktora Orbana.
 

W przeddzień głosowania odbyła się w Parlamencie Europejskim debata z …

„Na Węgrzech praworządność jest kwestią honoru”

Podkreślił przy tym, że praworządność nie jest na Węgrzech kwestią prawną, ale kwestią honoru. “Ci, którzy ją kwestionują, podważają nasz honor. Radzę, by dobrze to przemyśleć” – powiedział szef węgierskiego rządu.

Antti Rinne oświadczył natomiast ze swej strony, że przy przyznawaniu funduszy strukturalnych należy wziąć pod uwagę działania przeciwko zmianom klimatycznym oraz przestrzeganie praworządności. Przyznał jednak, że są tu „potrzebne wyważone i czytelne pod względem prawnym instrumenty”.

Europa nie powinna się poddawać w walce o praworządność

Najpoważniejszą zapaścią, jakiej doświadcza obecnie Unia Europejska, jest kryzys demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustępują jej kryzysy: migracyjny oraz strefy euro, a nawet brexit, który okazał się jedynie kosztownym wyzwaniem, a nie, jak się obawiano, głebokim kryzysem tożsamości UE.
 

 

Proces wycofywania się …

Żaden kraj UE otwarcie nie kwestionuje powiązania funduszy z praworządnością

W niedzielę (29 września) premier Rinne powiedział, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa. “Żadne państwo członkowskie, przynajmniej wprost, nie sprzeciwia się temu” – przyznał w cyklicznym wywiadzie na antenie publicznego radia Yle Rinne w odpowiedzi na pytanie o stanowisko Polski i Węgier w tej kwestii.

Swoją opinię fiński premier uzasadnił postępem w negocjacjach na ten temat, którym przewodzi fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. “Z tego jestem naprawdę zadowolony. Mam nadzieję, że obecny scenariusz zostanie zrealizowany” – skomentował Rinne, który od czerwca kieruje nowym centrolewicowym rządem Finlandii.

Nie jesteśmy przeciwko żadnemu z państw UE

Dopytywany, czy ze strony Polski i Węgier są „gwarancje zmiany” prowadzonej polityki, Rinne odparł, że Finlandia jest „za Europą i Europejczykami oraz za wartościami, przy pomocy których można zapewnić stabilizację, pokój i rozwój dobrobytu w Europie”. “Nie jesteśmy przeciwko żadnemu z państw w żaden sposób i jest to jasny przekaz dla wszystkich” – podkreślił. Szef fińskiego rządu nie doprecyzował jednak, co w praktyce znaczyłoby powiązanie unijnych pieniędzy praworządnością.

KE uruchamia drugi etap procedury ws. praworządności w Polsce

Komisja Europejska poinformowała o przejściu do drugiego etapu prowadzonego od kwietnia postępowania dotyczącego naruszenia przez polskie władze praworządności. Tym razem chodzi o wprowadzenie procedur dyscyplinarnych wobec sędziów oraz utworzenie w strukturze Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej.
 

O uruchomieniu drugiego etapu procedury kolegium …

Fińska prezydencja w UE z priorytetem rządów prawa

Jednym z priorytetów Finlandii, która rozpoczęła w lipcu półroczną, rotacyjną prezydencję w Radzie UE, są kwestie rządów prawa. Lokalna prasa przypomina, że na początku fińskiej prezydencji fińskie władze były na Węgrzech atakowane za podjęcie problemu praworządności.

Finlandia będzie walczyć o klimat i praworządność – WYWIAD

W rozmowie z EURACTIV.pl Juha Ottman, ambasador Finlandii w Polsce, mówi o priorytetach fińskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, o współpracy z Grupą Wyszehradzką, o polityce rozszerzenia Wspólnoty, praworządności i perspektywie współpracy z Rosją.
 

 

Mateusz Kucharczyk, Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl: Zacznijmy od …