Orban: Przyszłoroczne wybory do PE będą „tektonicznym wstrząsem”

Premier-Wegier-Viktor-Orban

premier Węgier, Viktor Orban, TTILA KISBENEDEK / AFP/EAST NEWS

Premier Węgier Viktor Orbán przewiduje, że przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się „tektonicznym wstrząsem”, po którym Europa będzie zmierzać ku nieliberalnej chrześcijańskiej demokracji. W jego ocenie taki zwrot położy kres erze „multikulturalizmu”.

 

Przemawiając w sobotę (28 lipca) do uczestników letniego uniwersytetu i  obozu młodzieży węgierskiej w Baile Tusnad w Rumunii (region zamieszkany przez węgierskich Szeklerów w Siedmiogrodzie) oświadczył, że głosowanie w 2019 roku musi udowodnić istnienie alternatywy dla demokracji liberalnej, którą nazwał „liberalną niedemokracją”. Podkreślił też, że chrześcijańska demokracja odrzuca multikulturalizm i imigrację.

Media przypominają, że w tej samej miejscowości w 2014 roku Orbán wygłosił przemówienie, w którym przedstawił koncepcję demokracji nieliberalnej.

Szef węgierskiego rządu oskarżył też zachodnie „elity polityczne” o to, że nie uchroniły UE przed muzułmańskimi imigrantami wobec czego powinny już odejść. “Ich celem było przekształcenie Europy, przeprowadzenie jej do postchrześcijańskiej ery i do ery, w której narody znikają” – przekonywał Orbán. “Ten proces może być przerwany dzięki wyborom europejskim” – dodał.

Koniec stu lat samotności Węgier

Węgierski premier skrytykował ponadto stanowisko Brukseli wobec Rosji. W jego ocenie „prowadzi ona prymitywną politykę (…) sankcji, która powołuje się na zagrożenie dla bezpieczeństwa”. Orban przyznał, że UE – z pomocą NATO – powinna dać gwarancje bezpieczeństwa Polsce i krajom bałtyckim, jednak innym – np. Węgrom – pozwolić prowadzić wolny handel z Rosją.

Orbán zapowiedział, że w 2030 roku Węgry będą jednym z pięciu państw UE o najwyższych standardach życia, odwróci się do tego czasu spadkowy trend demograficzny na Węgrzech, a autostrady dosięgną wszystkich granic kraju, który stanie się też niezależny energetycznie i rozbuduje siły zbrojne.

Za jedno z najważniejszych zadań stojących przed Węgrami uznał „odbudowanie Basenu Karpat”, czyli Kotliny Panońskiej. Zdaniem szefa węgierskiego rządu jego mieszkający tam rodacy “pokonali pewną barierę psychologiczną, gdy miliony etnicznych Węgrów” odzyskały węgierskie obywatelstwo (od 2011 r. obowiązują przepisy umożliwiają szybkie przyznawanie obywatelstwa Węgrom żyjącym za granicą).

“Era stu lat samotności doszła do końca. Znów jesteśmy silni, zdeterminowani, odważni, mamy siłę, mamy pieniądze i mamy środki” – oświadczył Orbán i dodał, że w ostatnich latach Budapeszt udowodnił swoim sąsiadom, że współpraca z Węgrami jest opłacalna.

“Potrzebujemy nowej Komisji, nowego myślenia, nowego podejścia”

Już dzień wcześniej (27 lipca) Orbán zaatakował obecną Komisję Europejską przede wszystkim za jej politykę migracyjną. “Potrzebujemy po wyborach europejskich Komisji, która nie karze państw chroniących granic Europy, takich jak Węgry. Nie powinna karać nikogo, a jeśli już chce, to niech raczej karze tych, którzy wpuścili do Europy miliony migrantów z naruszeniem obowiązujących przepisów unijnych” – oświadczył w piątek w Radiu Kossuth. “Potrzebujemy nowej Komisji, nowego myślenia, nowego podejścia” – przekonywał.

Grupa Wyszehradzka zjednoczona przeciw uchodźcom

W kwestii migracji i uchodźców rządy państw Grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem: UE powinna porzucić ideę obowiązkowego mechanizmu relokacji. To stanowisko podziela też większość obywateli Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
 

Liczby mówią same za siebie. Czechy w ramach mechanizmu relokacji uchodźców …

Unijne pieniądze nie dla migrantów

Nawiązując do propozycji KE, by oferować 6 tys. euro na osobę państwom członkowskim gotowym transferować migrantów do przyszłych centrów kontroli w UE, szef węgierskiego rządu uznał, że “to nie ma już znaczenia”. Zwrócił jednak uwagę, że należy rozstrzygnąć, na co wydawać środki z unijnego budżetu, bo – jak powiedział – myślenie, że powinny trafiać do migrantów zamiast do Europejczyków, jest “niebezpieczne”. “Powinniśmy zadbać o to, by w następnych wyborach ukonstytuował się taki Parlament, który nie wystąpi z podobną bzdurą i absurdem” – powiedział węgierski premier.

“Musimy dolawirować do maja”

Nawiązując do decyzji KE o wszczęciu wobec Węgier procedury o naruszenie prawa UE w związku z pakietem ustaw antyimigracyjnych „Stop Soros”, Orbán podkreślił, że „dni tej Komisji są już policzone”. “Czas wszystkiego, co obecnie rozpoczyna, inicjuje czy zaleca Komisja, już się skończył – ocenił. „Musimy dolawirować, dotrwać do maja”. Węgierski premier przypomniał, że właśnie w maju przyszłego roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i wtedy wygasa także mandat obecnej Komisji Europejskiej.

Węgierski parlament przegłosował ustawę „zatrzymać Sorosa”

Od środy na Węgrzech karą więzienia zagrożone jest udzielanie jakiejkolwiek pomocy cudzoziemcom, którzy znaleźli się nielegalnie w kraju i nie otrzymali azylu.
 
Krytykowana przez organizacje pozarządowe, Radę Europy oraz OBWE ustawa oraz poprawka do konstytucji przeszła 160 głosami rządzącego Fideszu oraz …

Procedura wobec Budapesztu

Komisja Europejska wszczęła w zeszłym tygodniu procedurę wobec Węgier o naruszenie prawa UE w związku z ustawami penalizującymi działania wspierające migrantów. Zgodnie z nowymi przepisami każdemu, kto w imieniu jakiejkolwiek organizacji oferowałby pomoc osobom chcącym aplikować o azyl lub pozwolenie na pobyt na Węgrzech, będzie grozić kara pozbawienia wolności.

Komisja Europejska skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę Węgier. Chodzi o uchodźców

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o zintensyfikowaniu działań prawnych wobec Węgier. Chodzi o odmowę przestrzegania unijnych przepisów imigracyjnych i azylowych.

Sprawa Węgier zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE „w związku z nieprzestrzeganiem przepisów azylowych” – poinformował Reuters.
Stwierdzono także, że węgierskie …

KE zwróciła uwagę, że węgierskie przepisy ograniczają wolność jednostki, uniemożliwiając zbliżanie się do stref tranzytowych na granicach Węgier, gdzie przebywają osoby ubiegające się o azyl. Za takie działania węgierskie prawo przewiduje pozbawienie wolności do roku lub wydalenie z kraju. KE zaznaczyła, że nowe prawo i zmiany w konstytucji otworzyły nową furtkę do uznania wniosku o azyl za niedopuszczalny, ograniczając tym samym prawo do azylu tylko do osób przybywającym na Węgry bezpośrednio z miejsca, w którym ich życie lub wolność są zagrożone.

Węgry zostaną objęte procedurą ochrony praworządności?

Węgry mogą być drugim – po Polsce – państwem, wobec którego UE uruchomi procedurę z art. 7 Traktatu o UE. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE zarekomendowała wczoraj (25 czerwca) Parlamentowi wszczęcie tej procedury.